Ugoda w sprawie nauczycielki skazanej za przestępstwa seksualne. Ofiara dostanie ponad 2 miliony dolarów 

Źródło:
ABC News, Redlands Daily Facts, Los Angeles Times
Redlands, Kalifornia
Redlands, Kalifornia
Google Earth
Redlands, KaliforniaGoogle Earth

2,25 miliona dolarów ma wypłacić, w ramach zawartej ugody, okręg szkolny Redlands Unified w Kalifornii ofierze nauczycielki skazanej za wykorzystywanie seksualne uczniów - podały amerykańskie media. W 2013 roku przyznała się ona do stosunków seksualnych z trójką uczniów. Jej nadużycia wyszły na jaw po tym, jak zaszła w ciążę z jedną z ofiar. 

W 2013 roku nauczycielka języka angielskiego i jednocześnie trenerka drużyny piłki nożnej przyznała się do utrzymywania relacji o charakterze seksualnym z trójką swoich uczniów, informuje ABC News. Została skazana na rok więzienia. W styczniu 2021 roku obecnie 30-letni były uczeń Redlands High School, który w latach 2007-2008 miał być wykorzystywany seksualnie przez kobietę, złożył pozew przeciwko okręgowi szkolnemu. Jak podał w niedzielę portal, sprawa została zakończoną ugodą. W jej ramach ofierze wypłacona zostanie kwota 2,25 miliona dolarów (równowartość ponad 9,6 miliona złotych). - W imieniu naszego bardzo odważnego klienta pragniemy wyrazić zadowolenie z zakończenia sprawy w ten sposób. To jednak niefortunne, że musiał przejść przez spór sądowy, mimo że okręg szkolny Redlands Unified School District był świadomy, iż nie ochronił on go przed seryjnym pedofilem - przekazał lokalnemu portalowi Redlands Daily Facts prawnik ofiary.

Jak zaznaczono w treści pozwu, przytoczonej przez portal Redlands Daily Facts, kobieta miała po raz pierwszy wykorzystać powoda w 2007 roku, gdy ten miał 14 lat. Od tego czasu nauczycielka Redlands High School miała odbyć z nim na terenie szkoły i swojego mieszkania od 10 do 15 stosunków seksualnych.

Rzeczniczka Redlands Unified, cytowana przez kalifornijski portal pressenterprise.com, powiedziała, że okręg szkolny wie o niedawnej ugodzie, jednak nie może jej komentować ze względu na umowy o zachowaniu poufności.

ZOBACZ TEŻ: Zostawił w restauracji telefon, na nim "nieprzyzwoite filmy" z udziałem dzieci. "Rozdzierające serce śledztwo w toku"

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów

Nauczycielkę zwolniono z Redlands High School w 2009 roku z powodu cięć budżetowych. Rok później zatrudniła się ona w Citrus Valley High School (też podlega pod Redlands Unified School District), gdzie również miała dopuszczać się przestępstw seksualnych. Nadużycia wyszły na jaw w 2013 roku - po tym, jak kobieta zaszła w ciążę z jednym z wykorzystywanych przez nią uczniów z Citrus Valley. Trwający ponad rok związek nauczycielki i 17-latka został okryty przez matkę chłopca po urodzeniu dziecka. Kobieta zaalarmowała wówczas policję. Wkrótce po tym zarzuty postawiło nauczycielce jeszcze dwóch byłych uczniów.

1 lipca 2013 roku nauczycielka została aresztowana. Postawiono jej wówczas 41 zarzutów związanych z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich, za które groziła jej kara do 29 lat pozbawienia wolności. Kobieta przyznała się do sześciu zarzutów dotyczących trzech uczniów i na mocy porozumienia zawartego z prokuraturą została skazana na rok pozbawienia wolności oraz karę dodatkowych pięciu lat więzienia w zawieszeniu. Nakazano jej również m.in. zrzeczenie się uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela i zarejestrowanie się w bazie przestępców seksualnych. Kobieta została zwolniona z więzienia po sześciu miesiącach.

ZOBACZ TEŻ: "Nauczycielka roku" aresztowana pod zarzutem seksu z 16-letnim uczniem

Trzy lata później ojciec dziecka wytoczył sprawę okręgowi szkolnemu, w związku m.in. z zaniedbaniami, jakie miały mieć miejsce. Sprawa zakończyła się ugodą opiewającą na 6 milionów dolarów (równowartość ponad 25 milionów złotych). - Kwota ta jest najwyższą, jaką kiedykolwiek udało się wyegzekwować w ramach ugody z jakimkolwiek podmiotem publicznym w USA w związku z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - ocenił w 2016 roku prawnik reprezentujący ofiarę, cytowany przez Redlands Daily Facts.

Obecnie łączna kwota, jaką okręg szkolny przeznaczył na rzecz ugód zawartych z ofiarami nauczycielki, wynosi 8,25 miliona dolarów (ok. 35,5 miliona złotych). W 2022 roku w jej sprawie złożony został kolejny pozew. Na ten moment nie został on jeszcze rozstrzygnięty - informuje Redlands Daily Facts.

ZOBACZ TEŻ: 135 lat więzienia dla nauczyciela, który produkował dziecięcą pornografię. Sąd Najwyższy utrzymał wyrok

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: ABC News, Redlands Daily Facts, Los Angeles Times

Źródło zdjęcia głównego: Tsuguliev/Shutterstock