Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Tajwanowi amunicji do myśliwców F-16

Źródło:
PAP, Reuters
Ćwiczenia wojskowe na Tajwanie
Ćwiczenia wojskowe na TajwanieReuters Archive
wideo 2/2
Ćwiczenia wojskowe na TajwanieReuters Archive

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Tajwanowi broni i sprzętu wojskowego, w tym amunicji do myśliwców F-16, w ramach umowy o wartości 619 milionów dolarów - poinformował Pentagon. Wcześniej władze wyspy poinformowały o kolejnym naruszeniu jej przestrzeni powietrznej prze chińskie samoloty. 

Pentagon poinformował w środę, że Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Tajwanowi broni i sprzętu, w tym 200 przeciwlotniczych zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu (AMRAAM) i 100 pocisków AGM-88B HARM, zdolnych do niszczenia naziemnych stacji radarowych - pisze Reuters.

"Proponowana sprzedaż przyczyni się do zwiększenia zdolności odbiorcy do zapewnienia obrony jego przestrzeni powietrznej, bezpieczeństwa regionalnego i interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu.

Głównymi wykonawcami kontraktu mają być Raytheon Technologies i Lockheed Martin.

Sprzedaż broni może pogorszyć i tak już napięte stosunki między Waszyngtonem a Pekinem, który wielokrotnie domagał się zaprzestania takich umów, postrzegając je jako nieuzasadnione wsparcie dla demokratycznie rządzonego Tajwanu, wyspy, którą Chiny uważają za własne terytorium.

Amerykański myśliwiec F-16U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman

Chińskie samoloty w tajwańskiej przestrzeni powietrznej

Tajwan z kolei poinformował o kolejnym wtargnięciu chińskich sił powietrznych na dużą skalę do jego strefy obrony powietrznej. Ministerstwo obrony tego kraju podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin zauważyło 21 chińskich samolotów w tajwańskiej przestrzeni.

Według Tajpej w południowo-zachodni róg tajwańskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej wleciało 17 chińskich myśliwców J-10 i cztery myśliwce J-16.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman