Szef Pentagonu: Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy

Źródło:
PAP

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w czwartek, że od 7 października ubiegłego roku Izrael zabił ponad 25 tysięcy kobiet i dzieci, dodając, że władze Izraela mogą i powinny zrobić więcej, aby chronić ludność cywilną. Wcześniej w czwartek resort zdrowia Strefy Gazy, kontrolowany przez Hamas, poinformował, że w wojnie zginęło ponad 30 tysięcy Palestyńczyków.

Izrael powinien robić więcej, by chronić cywilów w Strefie Gazy – oświadczył w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. Poinformował, że od wybuchu wojny po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku w Strefie zginęło ponad 25 tysięcy kobiet i dzieci.

Szef resortu obrony, który wypowiadał się podczas wysłuchania w Kongresie Stanów Zjednoczonych dodał, że USA dostarczyły Izraelowi od początku konfliktu około 21 tysięcy środków precyzyjnego rażenia.

Ranni w szpitalu w Chan Junus na południu Strefy GazyGetty Images

Wcześniej w czwartek resort zdrowia Strefy Gazy, kontrolowany przez Hamas, poinformował, że w wojnie zginęło ponad 30 tysięcy Palestyńczyków.

Austin już pod koniec grudnia w rozmowie telefonicznej z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem naciskał na stronę izraelską, by przeszła do mniej intensywnej fazy wojny i chroniła ludność cywilną. Kilka tygodni wcześniej szef Pentagonu oznajmił, że ochrona cywilów podczas wojny w Strefie Gazy, to nie tylko odpowiedzialność moralna, ale także imperatyw strategiczny.

USA apelują o "ograniczenie ofiar cywilnych" wśród Palestyńczyków

W połowie grudnia stanowisko Waszyngtonu w sprawie wojny w Strefie Gazy przedstawił w Tel Awiwie doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, który przekonywał premiera Benjamina Netanjahu do "ograniczenia ofiar cywilnych" wśród Palestyńczyków.

Prezydent USA Joe Biden w grudniu ostrzegł po raz pierwszy, że państwo żydowskie traci poparcie wspólnoty międzynarodowej ze względu na śmierć tysięcy palestyńskich cywilów, a izraelski premier Benjamin Netanjahu powinien zmienić swój "ekstremalny rząd".

Biden od tego czasu powtarzał wielokrotnie, że USA są zaniepokojone skalą strat wśród palestyńskiej ludności cywilnej w Strefie Gazy.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP