TVN24 | Świat

Amerykanie zatwierdzili szczepionkę Pfizera dla dzieci od 12. roku życia

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku szczepionkę przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób od 12. roku życia. "Dzisiejsza decyzja pozwala na ochronę młodszej populacji przed COVID-19, przybliża nas do powrotu do normalności i końca pandemii" – przekazała w oświadczeniu pełniąca obowiązki komisarz FDA dr Janet Woodcock.

"Dzisiaj FDA rozszerzyła stosowanie szczepionki chroniącej przed COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech na nastolatków w wieku 12-15 lat" – napisała na Twitterze Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

"FDA stwierdziła, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech spełnia regulaminowe kryteria do EUA (ang. emergency use authorization - zgoda na użycie w sytuacji wyjątkowej - red.), a znane i potencjalne korzyści wynikające z zastosowania tej szczepionki u osób w wieku 12 lat i starszych przewyższają znane i potencjalne ryzyko, co wspiera kwestię stosowania szczepionki" – przekazała FDA.

Do tej pory szczepionka Pfizera/BioNTechu w Stanach Zjednoczonych była podawana osobom od 16. roku życia.

Decyzja FDA "przybliża nas do powrotu do normalności"

Preparat firmy Pfizer BioNTech jest pierwszym przeciwko COVID-19, który został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej i decyzja o tym jest postrzegana jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół – informuje Reuters. Agencja zwraca uwagę, że prezydent USA Joe Biden zwrócił się do wszystkich stanów o jak najszybsze udostępnienie szczepionki nastolatkom.

"Dzisiejsza decyzja pozwala na ochronę młodszej populacji przed COVID-19, przybliża nas do powrotu do normalności i końca pandemii" – przekazała w oświadczeniu p.o. komisarz FDA dr Janet Woodcock. "Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja, tak jak w przypadku wszystkich zezwoleń na doraźne użycie szczepionki przeciwko COVID-19, przeprowadziła rygorystyczny przegląd wszystkich dostępnych danych" – dodała.

FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizera dla osób od 12. roku życiaPAP/EPA

Szczepienia w USA

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z COVID-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak nie są one pozbawione ryzyka poważnego zachorowania i nadal mogą rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym. - Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować - powiedział dr William Gruber, czołowy naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer. Prawie 46 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęło prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat. Według amerykańskich organów służby zdrowia od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na COVID-19. Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić "w czwartym kwartale" - zapowiadał szef firmy Pfizer Albert Bourla.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA