TVN24 | Świat

Pierwszy Latynos sekretarzem zdrowia, pierwszy dyplomata szefem CIA

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził w czwartek kandydatury kolejnych osób nominowanych przez prezydenta USA Joe Bidena. Xavier Becerra został zatwierdzony na stanowisko sekretarza zdrowia, a William Burns na dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Dwa tygodnie temu senacka Komisja Wywiadu jednogłośnie poparła Williama Burnsa na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej. Procedurę nominacji nowego szefa CIA wydłużył jednak kilka dni później republikański senator z Teksasu Ted Cruz, żądając wprowadzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Podczas głosowania w Senacie nikt nie zgłosił sprzeciwu wobec kandydatury Williama Burnsa. To rzadki przykład ponadpartyjnej zgody co do kompetencji byłego ambasadora w Rosji i byłego zastępcy sekretarza stanu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

64-latek, który służył za rządów demokratów jak i republikanów, stał się pierwszym dyplomatą, który będzie przewodził CIA. Podczas przesłuchania przed komisją Burns powiedział, że postrzega konkurencję z Chinami - i przeciwdziałanie ich "wrogiemu, drapieżnemu" przywództwu - jako klucz do bezpieczeństwa narodowego USA. Dodał, że gdyby był prezydentem amerykańskiego college'u lub uniwersytetu, zaleciłby zamknięcie Instytutów Konfucjusza - finansowanych przez Pekin kampusowych centrów kulturalnych, które wielu członków Kongresu postrzega jako narzędzia propagandowe.

Pierwszy Latynos sekretarzem zdrowia

W przypadku decydowania w sprawie posady sekretarza zdrowia Senat głosował zgodnie z podziałem partyjnym: Xaviera Becerrę poparli demokraci, przeciwni jego kandydaturze byli republikanie, którzy krytykowali plan rozwinięcia Obamacare i innych federalnych programów ubezpieczeń zdrowotnych dla osób starszych, najuboższych i mniejszości etnicznych - relacjonuje Reuters.

Xavier BecerraMICHAEL REYNOLDS/EPA/PAP

Becerra, który pełnił do tej pory rolę prokuratora generalnego Kalifornii, był wcześniej przez 26 lat kongresmenem reprezentującym okręg Los Angeles. Będzie pierwszym Latynosem pełniącym urząd sekretarza zdrowia.

Kandydaturę Becerry poparły liczne organizacje społeczne i medyczne, w tym Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne i Amerykańskie Stowarzyszenie Szpitali. W gestii resortu Becerry są - prócz programów dotyczących zdrowia - kwestie społeczne, plany ubezpieczenia zdrowotnego, analiza bezpieczeństwa leków i dopuszczanie ich na rynek, zaawansowane badania medyczne, leczenie nałogów oraz opieka nad dziećmi, w tym dziećmi migrantami, które trafiają do USA bez opieki dorosłych.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL REYNOLDS/EPA/PAP