TVN24 | Świat

Sąd Najwyższy odrzucił skargę dotyczącą Obamacare

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy USA odrzucił w czwartek skargę republikańskich władz stanowych i podtrzymał legalność systemu ubezpieczeń zdrowotnych zwanego Obamacare. We wniosku domagano się jego unieważnienia. Wyrok został przyjęty stosunkiem głosów 7:2.

Skarga, wniesiona w 2018 r. przez 18 stanów rządzonych przez republikanów, dotyczyła jednego z kluczowych przepisów ustawy Affordable Care Act (ACA), ustanawiającej Obamacare. Chodziło o dodatkowy podatek dla części Amerykanów, mający skłonić nieubezpieczonych do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wnoszący skargę twierdzili, że w świetle decyzji administracji ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, który ustanowił kwotę podatku na zero dolarów, przepisy ustawy straciły swoje konstytucyjne umocowanie i wymagają unieważnienia przez sąd.

Sąd Najwyższy w USAshutterstock

Sędziowie w czwartkowym wyroku nie odnieśli się jednak do argumentów republikanów, uznając zamiast tego, że skarżący - tj. władze stanowe - nie miały prawa wnieść takiej skargi, nie posiadając interesu prawnego. Orzeczenie jednocześnie unieważnia przychylne republikanom wyroki sądów niższej instancji w tej sprawie.

Siedem sędziów było za wyrokiem, dwa głosy przeciwne wyrokowi należały do sędziów uważanych za jednych z najbardziej konserwatywnych - Samuela Alito i Neila Gorsucha.

Obamacare

Czwartkowa decyzja jest już kolejną podtrzymującą konstytucyjność Obamacare wobec wielokrotnych prób zburzenia systemu przez republikanów.

Wprowadzony za kadencji prezydenta Baracka Obamy system opiera się na dopłatach do prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych dla uboższych Amerykanów, rozszerzeniach publicznych ubezpieczeń dla najuboższych oraz zobowiązaniach firm ubezpieczeniowych do świadczenia ubezpieczeń osobom cierpiącym na przewlekłe choroby.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock