Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

- Świat stoi w ogniu, a historia osądzi nas przez pryzmat naszych czynów: czy byłeś Chamberlainem, czy byłeś Churchillem - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul na wtorkowej konferencji republikańskiego kierownictwa w Izbie. Dotyczyła planu przegłosowania czterech osobnych ustaw dotyczących wsparcia Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz m.in. konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.

Czytaj więcej: Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Wezwał w ten sposób do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii. McCaul powiedział, że w poniedziałek rozmawiał z ambasadorką USA w Ukrainie i stwierdził, że "Charków jest na krawędzi upadku". - Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - dodał kongresmen.

Opór skrajnego skrzydła republikanów

Jak powiedział Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów, plan zakłada przegłosowanie wszystkich czterech ustaw i wysłanie ich do Senatu jeszcze w tym tygodniu przed kolejną przerwą w pracach Kongresu. Sukces jednak nie jest gwarantowany ze względu na intensywny opór skrajnego skrzydła republikanów, którzy ostro skrytykowali plan Johnsona. Co najmniej dwójka kongresmenów - Marjorie Taylor Greene i Thomas Massie - zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie spikera.

- Jesteśmy w bezprecedensowych czasach. Jesteśmy w niebezpiecznych czasach. Potrzebujemy stabilnego przywództwa. Uważam się za wojennego spikera w sensie dosłownym - powiedział Johnson.

Lider republikańskiej większości Steve Scalise, pytany, czy republikanie mają plan B w razie niepowodzenia planu Johnsona, zapewnił, że porażka nie wchodzi w grę. - Nie obawiamy się tego - uciął.

Pomóc mogą demokraci

Aby uratować swoje stanowisko i uniknąć podzielenia losu swojego poprzednika Kevina McCarthy'ego - odwołanego z funkcji przez skrajną prawicę - Johnson będzie musiał liczyć na pomoc demokratów. Szef klubu demokratów Pete Aguilar zasugerował we wtorek, że jego partia będzie przeciwna obalaniu spikera w tym momencie.

- Nie podoba nam się cały ten chaos i dysfunkcja. Przerabialiśmy już to (przy okazji odwołania spikera McCarthy'ego - red.) (...) i nie chcę do tego wracać - powiedział, dodając, że partii zależy przede wszystkim na uchwaleniu środków na pomoc Ukrainie i Izraelowi.

Czytaj również: Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Aguilar nie wykluczył poparcia dla planu Johnsona, lecz zaznaczył, że wszystko będzie zależeć od treści projektów, które jeszcze nie zostały opublikowane. Podkreślił, że jeśli nie będą one odzwierciedlać pierwotnego kształtu ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku, demokraci ich nie poprą.

- Wszystkie opcje są na stole (...). Nie chcemy zatapiać jakiegokolwiek planu, który zapewni pomoc naszym sojusznikom. Ale to musi stać się do końca tygodnia - powiedział.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych/Facebook

Tagi:
Raporty: