Zmarł sześć tygodni po przeszczepie serca świni. "Wiedział, że to jego ostatnia szansa, aby zrobić coś dla innych"

Źródło:
PAP
USA: lekarze w Nowym Jorku przeszczepili 57-latkowi, który jest w stanie śmierci mózgowej, nerkę świni
USA: lekarze w Nowym Jorku przeszczepili 57-latkowi, który jest w stanie śmierci mózgowej, nerkę świniMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/4
USA: lekarze w Nowym Jorku przeszczepili 57-latkowi, który jest w stanie śmierci mózgowej, nerkę świniMarek Nowicki/Fakty TVN

Druga osoba na świecie, której przeszczepiono serce pobrane od świni, nie żyje. 58-letni Lawrence Faucette nie kwalifikował się do tradycyjnego przeszczepu. 2 września 2023 roku otrzymał genetycznie zmodyfikowane serce świni. Pacjent zmarł po prawie sześciu tygodniach po operacji.

Zmarł mężczyzna ze stanu Maryland, druga osoba na świecie, której przeszczepiono serce pobrane od świni - poinformowała agencja AP. Według lekarzy z centrum medycznego Uniwersytetu Maryland w Baltimore serce wydawało się zdrowe przez pierwszy miesiąc, ale w ostatnich dniach zaczęło wykazywać oznaki odrzucenia. Faucette zmarł w poniedziałek, 30 października - prawie sześć tygodni po eksperymentalnej operacji.

"Wiedział, że to jego ostatnia szansa, aby zrobić coś dla innych"

W oświadczeniu wydanym przez szpital żona Faucette'a, Ann, stwierdziła, że jej mąż "wiedział, że jego czas u nas jest krótki i to była jego ostatnia szansa, aby zrobić coś dla innych. Nigdy nie wyobrażał sobie, że przeżyje tak długi czas".

"Ostatnim życzeniem pana Faucette'a było, abyśmy jak najlepiej wykorzystali to, czego nauczyliśmy się z naszego doświadczenia" - powiedział w oświadczeniu dr Bartley Griffith, chirurg prowadzący przeszczep.

Próby przeszczepiania narządów od zwierząt do ludzi - zwane ksenoprzeszczepami - kończyły się niepowodzeniem przez dziesięciolecia, ponieważ ludzki układ odpornościowy natychmiast niszczył obcą tkankę. Teraz naukowcy próbują wykorzystać genetycznie zmodyfikowane świnie, których narządy bardziej przypominają ludzkie.

Lekarze ze Stanów Zjednoczonych przeszczepili mężczyźnie genetycznie zmodyfikowane serce świniUniversity of Maryland Medicine

Odmówiono mu tradycyjnego przeszczepu

Lawrence Faucette z Frederick w stanie Maryland był weteranem marynarki wojennej i ojcem dwójki dzieci. Gdy trafił do szpitala w Maryland, odmówiono mu tradycyjnego przeszczepu serca z powodu innych problemów zdrowotnych. Zgodził się na eksperymentalny przeszczep, nie mając innych możliwości i chcąc spędzić więcej czasu z rodziną.

Wielu naukowców ma nadzieję, że pewnego dnia ksenoprzeszczepy zrekompensują ogromny niedobór ludzkich dawców narządów. Ponad 100 tysięcy osób w USA znajduje się na krajowej liście oczekujących na przeszczep, przede wszystkim przeszczep nerki. Tysiące z nich umrą w oczekiwaniu na zabieg.

Kilka zespołów naukowych przetestowało nerki i serca świń u małp oraz w ciałach osób zmarłych, mając nadzieję, że uzyskają informacje wystarczające, aby Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) pozwoliła na formalne badania ksenoprzeszczepów.

Serce świni przeszczepiono po raz drugi

W ubiegłym roku zespół z Maryland po raz pierwszy na świecie przeprowadził przeszczep serca od genetycznie zmodyfikowanej świni innemu umierającemu człowiekowi. 57-letni David Bennett był pierwszą osobą, której z sukcesem przeszczepiono serce świni. Przez dwa miesiące po operacji mężczyzna czuł się dobrze, a lekarze nie odnotowali żadnych oznak odrzucenia przeszczepionego organu. Pacjent był w stanie wyjść z łóżka, rozpoczął nawet rehabilitację i spotkał się z rodziną. Stan Davida Bennetta zaczął pogarszać się dopiero na kilka dni przed śmiercią. Mężczyzna zmarł 9 marca ub.r.

Czytaj też: Dwa miesiące żył z przeszczepionym świńskim sercem. Podano przyczynę śmierci mężczyzny

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: University of Maryland Medicine