"Nie będziemy przeznaczać dolarów na budowę muru". Biden uchylił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Joe Biden podjął decyzję o uchyleniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem. W czwartek skierował w tej sprawie list do Kongresu. Amerykański przywódca cofnął tym samym decyzję Donalda Trumpa, który wprowadził stan wyjątkowy w lutym 2019 roku w celu zdobycia środków na budowę granicznego muru.

Prezydent USA Joe Biden w liście do Kongresu ocenił, że "ogłoszenie stanu wyjątkowego na południowej granicy było nieuzasadnione". "Ogłosiłem również, że zgodnie z polityką mojej administracji nie będziemy już przeznaczać dolarów amerykańskich podatników na budowę muru granicznego i kieruję procesem dokładnego zbadania wszystkich zasobów przywłaszczonych lub asygnowanych w tym celu" - napisał amerykański przywódca.

Istotna część programu politycznego byłego prezydenta

Pozyskanie państwowych funduszy na budowę muru granicznego było istotną częścią programu politycznego byłego prezydenta, ale nie znalazło poparcia amerykańskich ustawodawców, w związku z czym Donald Trump postanowił przekierować pieniądze na ten cel z innych źródeł. Było to możliwe dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem.

"Trump był w stanie przenieść 600 milionów dolarów z ministerstwa skarbu i 6,1 miliarda dolarów z ministerstwa obrony do ministerstwa bezpieczeństwa krajowego na budowę muru granicznego. (…) Przedłużenie stanu wyjątkowego pozwoliło mu w lutym 2020 roku dodać 3,8 miliarda dolarów pochodzących z Pentagonu" – wyszczególnił dziennik "USA Today".

Gazeta przypominała, że Biden zapowiedział wstrzymanie stanu wyjątkowego już pierwszego dnia prezydentury. Podpisał kilka zarządzeń wykonawczych, mających na celu złagodzenie twardej polityki imigracyjnej Trumpa w ramach programu "zerowej tolerancji". Powołał grupę zadaniową do spraw dzieci oddzielonych od rodziców lub opiekunów na południowej granicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowa administracja Bidena zdecydowała jednak z powodu pandemii COVID-19 na odprawienie imigrantów przybywających przez granicę z Meksykiem w poszukiwaniu azylu.

Według "USA Today" można się spodziewać, że Biały Dom będzie na razie kontynuował częściowe zamykanie granicy dla osób ubiegających się o azyl. Rząd może zawrócić lub wydalić każdego imigranta bez rozprawy sądowej w dobie pandemii w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości