Pakiet pomocy dla Ukrainy. Joe Biden apeluje do Izby Reprezentantów 

Źródło:
PAP

Nie możemy sobie pozwolić na dalsze czekanie. Koszty bezczynności rosną z dnia na dzień, szczególnie w Ukrainie - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który zaapelował do Izby Reprezentantów o szybkie zatwierdzenie wartego 95 miliardów dolarów pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela, uchwalonego wcześniej we wtorek przez Senat.

Senat uchwalił we wtorek pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu na kwotę 95 miliardów dolarów, a następnie przesłał pakiet do zatwierdzenia zdominowanej przez republikanów Izbie Reprezentantów, gdzie szanse na jego przyjęcie są mniejsze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaapelował we wtorek do Izby Reprezentantów o szybkie zatwierdzenie pakietu. "Nie możemy sobie pozwolić na dalsze czekanie. Koszty bezczynności rosną z dnia na dzień, szczególnie w Ukrainie" podkreślił w oświadczeniu na stronie Białego Domu.

Jak zaznaczył, są doniesienia, że siłom ukraińskim kończy się amunicja na froncie w sytuacji, gdy wojsko rosyjskie nadal atakuje, a Władimir Putin marzy o podporządkowaniu sobie Ukraińców.

"Są tacy, którzy twierdzą, że amerykańskie przywództwo i nasze sojusze z krajami świata nie mają znaczenia. Otóż mają. Jeśli nie powstaniemy przeciw tyranom, którzy chcą podbić swoich sąsiadów lub zabrać im część terytorium, będzie to miało istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego Ameryki" - oświadczył.

Pomoc dla Ukrainy - co w pakiecie

Przyjęty projekt przewiduje łącznie 95 miliardów dolarów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 miliardów na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze.

Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia.

CZYTAJ TEŻ: Gry, które "w tym momencie historii są niebezpieczne"

Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom, kwotę pomocy finansowej - 7,85 mld zamiast 11,8 mld - oraz kolejne 1,5 mld na "pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach", w tym w transporcie i energetyce.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP