Haubice, drony i kolejny tysiąc Javelinów. Pentagon ogłasza kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP
Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarów
Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarówTVN24
wideo 2/22
TVN24Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy jest wart blisko 800 mln dolarów

Rakiety do systemów artyleryjskich HIMARS, pociski przeciwradarowe HARM, 16 haubic oraz 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle. Pentagon ogłosił w piątek 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość wynosi 775 milionów dolarów.

Jak powiedział podczas briefingu wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony, na pakiet składa się nieujawniona liczba rakiet do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270, kolejne pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, 16 holowanych haubic kalibru 105 mm wraz z 36 tys. sztuk amunicji, 1 tysięcy pocisków przeciwpancernych TOW oraz kolejny tysiąc Javelinów.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Dodatkowo USA wyślą też sprzęt do usuwania min oraz pojazdy o zwiększonej odporności na miny typu MRAP i 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle, które mają pomóc w namierzaniu celów dla ukraińskiej artylerii.

Jak powiedział przedstawiciel Pentagonu, broń ta jest przygotowana pod potrzeby ukraińskich wojsk, zwłaszcza na południu kraju.

Ukraińscy żołnierze z pociskami Javelinfacebook.com/MinistryofDefence.UA

19. transza uzbrojenia

Ogłoszony w piątek pakiet jest już 19. transzą uzbrojenia przekazanego Ukrainie przez USA od 24 lutego. Łączna wartość opiewa na niemal 10 mld dolarów. Zapowiedziane wcześniej systemy obrony powietrznej NASAMS powinny trafić na Ukrainę w ciągu 2-3 miesięcy.

Oceniając sytuację na polu bitwy, amerykański oficjel stwierdził, że obserwuje "kompletny i totalny brak postępów Rosjan", którzy ponoszą duże straty w wyniku ukraińskich ataków, zwłaszcza tych z użyciem systemów HIMARS. Dodał, że Ukraińcy codziennie osłabiają rosyjskie siły na południu kraju, w tym na Krymie. Jak dotąd wojska ukraińskie nie odbiły jednak znaczących połaci okupowanych terytoriów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości