Setki milionów dolarów na wschodnią flankę NATO. Rzecznik Departamentu Stanu: dla państw takich jak Polska

Źródło:
TVN24, PAP
Ned Price o pomocy dla wschodniej flanki NATO: chcemy być pewni, że nasi sojusznicy są przygotowani na każdy akt agresji
Ned Price o pomocy dla wschodniej flanki NATO: chcemy być pewni, że nasi sojusznicy są przygotowani na każdy akt agresji
TVN24
Ned Price o pomocy dla wschodniej flanki NATO: chcemy być pewni, że nasi sojusznicy są przygotowani na każdy akt agresjiTVN24

Nowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości niemal trzech miliardów dolarów ogłosiły Stany Zjednoczone. Dodatkowo, 682 miliony dolarów mają być przeznaczone na wzmocnienie obrony państw wschodniej flanki NATO. - Chcemy być pewni, że NATO, nasi europejscy sojusznicy i partnerzy są przygotowani, żeby odpowiedzieć na każdy akt agresji - czy ze strony Rosji, czy jakiegokolwiek innego kraju - mówił na konferencji prasowej w piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. 

W trakcie konferencji prasowej w Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price dopytywany był przez korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wronę, jak rozdysponowane zostaną 682 miliony dolarów przeznaczone dla państw wschodniej flanki NATO w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej ogłoszonym przez Stany Zjednoczone.

CZYTAJ TAKŻE: Haubice, pojazdy i rakiety. Największy pakiet pomocy z USA >>>

Price wyjaśnił, że środki te mają trafić do państw, które są "dotknięte brutalną napaścią Rosji na Ukrainę, w tym Polski, która sama szczodrze dzieliła się swoim sprzętem i zasobami". - To pieniądze, które mają zostać wydane w podobny sposób co środki, których przekazanie ogłosił w zeszłym roku sekretarz stanu. Nie są one przeznaczone na natychmiastowe uzupełnienie potrzeb obronnych, to środki na długoterminowe wzmocnienie obronności - mówił rzecznik Departamentu Stanu USA.

Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USAFreddie Everett/state.gov

- Chcemy być pewni, że NATO, nasi europejscy sojusznicy i partnerzy są przygotowani, żeby odpowiedzieć na każdy akt agresji - czy ze strony Rosji, czy jakiegokolwiek innego kraju - powiedział. Dodał, iż "fakt, że wiele krajów udostępniło własne możliwości obronne rządowi ukraińskiemu, sprawia, że i my [Amerykanie - przyp. red.] chcemy się zaangażować, żeby umożliwić taką szczodrość w przyszłości, bez uszczerbku dla ich własnej gotowości i przygotowania na każde potencjalne zagrożenie". 

Co przewiduje nowy pakiet dla Ukrainy?

Nowy pakiet wsparcia opisała na konferencji rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Jak podała, w pakiecie dla Ukrainy o łącznej wartości 2,8 miliarda dolarów znajdą się między innymi wozy Bradley, haubice samobieżne, pojazdy MRAP i transportery opancerzone, rakiety GMLRS do systemów HIMARS oraz rakiety przeciwlotnicze.

Wschodnia flanka NATO ma być wzmocnionaSpc. Seth LaCount/US Army

Ukraina otrzyma też 225 milionów dolarów na zakup broni od USA w ramach programu Foreign Military Financing. Dodatkowe szczegóły ma ogłosić później Pentagon.

Stany Zjednoczone przeznaczą jednocześnie 682 miliony dolarów dla państw wschodniej flanki NATO, by "zachęcić i uzupełnić donacje sprzętu wojskowego" dla Ukrainy.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Spc. Seth LaCount/US Army

Tagi:
Raporty: