Lloyd Austin spotkał się z przedstawicielami. Bukareszteńskiej Dziewiątki. "Żelazne" zobowiązanie USA

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone
Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone TVN24
wideo 2/4
TVN24Szef Pentagonu zapewnia o "obronie każdego centymetra Sojuszu" przez Stany Zjednoczone

Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, podczas spotkania ministrów obrony państw członków NATO w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami Bukareszteńskiej Dziewiątki. Zapewnił o "żelaznym" zobowiązaniu USA wobec obrony Sojuszu. Wezwał do utrzymania determinacji, by odstraszyć Rosję od agresji. W spotkaniu wziął udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak.

Bukareszteńska Dziewiątka skupia kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. O spotkaniu z jej przedstawicielami Lloyd Austin napisał na Twitterze.

"Sekretarz Austin potwierdził, że USA są zjednoczone ze swoimi środkowoeuopejskimi sojusznikami i że zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do obrony terytorium NATO jest żelazne" - napisano w komunikacie Pentagonu.

Szef Pentagonu: Nikt poza Rosją nie szukał konfliktu. Putin wybrał wojnę

Zaproszenie Austina do złożenia wizyty w Polsce

Austin pochwalił sojuszników za kroki wykonane w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO i udzielenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wezwał również do utrzymania determinacji, by odstraszyć Rosję od agresji. "Sekretarz stwierdził, że mimo wysiłków Rosji, by nas podzielić, Stany Zjednoczone i sojusznicy NATO pozostają zjednoczeni i silniejsi razem" - napisano.

W spotkaniu, które odbyło się dzień po rozmowach ministrów obrony NATO, udział wziął szef MON Mariusz Błaszczak oraz inni szefowie resortów obrony i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Błaszczak powiedział po spotkaniu, że zaprosił Austina do złożenia wizyty w Polsce.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SecDef

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości