TVN24 | Świat

Dobra produkowane przez pracowników przymusowych w Chinach nie trafią do USA. Kongres przyjął ustawę

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął przez aklamację ustawę zakazującą importu dóbr produkowanych z wykorzystaniem pracy przymusowej Ujgurów i innych mniejszości w chińskiej prowincji Sinciang. Wcześniej dokument poparła Izba Reprezentantów. Ustawa może mieć dalekosiężne skutki dla wielu amerykańskich korporacji.

Senat przyjął ustawę przez aklamację po tym, jak dwa dni wcześniej projekt został przyjęty przez Izbę Reprezentantów przy tylko jednym głosie przeciw. Mimo początkowych doniesień mediów o naciskach administracji Joe Bidena, by zablokować prawo, Biały Dom zapowiedział, że prezydent je popiera i zamierza podpisać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ustawa zakazuje importu wszelkich towarów z Sinciangu z wyjątkiem przypadków, kiedy władze USA uznają na podstawie "jasnych i przekonujących dowodów", że dane produkty nie zostały wytworzone przy wykorzystaniu pracy przymusowej.

Sinciang jest jednym z największych na świecie źródeł bawełny Shutterstock

Przymusowa praca w Sinciangu

Zachodni region Chin jest jednym z największych na świecie źródeł m.in. bawełny, pomidorów, cukru oraz polisilikonu, z którego wytwarzane są panele fotowoltaiczne. W regionie działa też wiele fabryk produkujących wiele rodzajów dóbr, w tym elektronikę, dla zachodnich korporacji. Według "New York Timesa" z tego powodu na rzecz złagodzenia przepisów ustawy lobbować miały m.in. Apple, Coca-Cola czy Nike. Według specjalnego raportu Kongresu z 2020 r., podejrzane o korzystanie z owoców pracy przymusowej były też firmy Adidas, Calvin Klein czy H&M.

Według Waszyngtonu praca przymusowa Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości w Sinciangu jest wykorzystywana na szeroką skalę jako jeden z elementów systematycznych represji stosowanych przeciwko tym grupom, które mają urastać do rangi ludobójstwa.

W czwartek amerykańska administracja nałożyła nowe restrykcje handlowe na 34 instytuty naukowe i firmy, których technologia - m.in. mechanizmy rozpoznawania twarzy - używana jest do daleko idącej inwigilacji Ujgurów. Z kolei w ubiegłym tygodniu sankcjami resortu finansów objęto inną z takich firm oraz byłych i obecnych przedstawicieli władz regionu. Represje w Sinciangu były również powodem ogłoszenia dyplomatycznego bojkotu zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 r.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock