Biden zaniepokojony zapowiedziami Rosji o wysłaniu broni jądrowej na Białoruś

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Amerykański przywódca Joe Biden wyraził zaniepokojenie tym, że Rosja może wysłać broń jądrową na Białoruś. Przedstawiciele USA zapewniają jednak, że nie dostrzegli dotychczas żadnych oznak, by Rosja faktycznie przemieszczała broń jądrową.

Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że jest zaniepokojony tym, że Rosja może wysłać broń jądrową na Białoruś - podał Reuters. - Jeszcze tego nie zrobili - powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu. - To jest niepokojące - dodał. ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

W sobotę Władimir Putin oświadczył, że jego kraj zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi między innymi dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

Reakcje na plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi

Oświadczenie to wywołało sprzeciw wielu państw, w tym Polski. Zareagowało też NATO, którego służba prasowa podkreśliła, że rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna.

Wielu ekspertów stoi jednak na stanowisku, że Putin dążył do rozlokowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, a głównym celem tych działań jest "pogłębienie kontroli nad Białorusią".

Sobotnia zapowiedź Rosji nie wpływa na ryzyko eskalacji obecnej wojny do poziomu nuklearnego, lecz jest elementem kampanii informacyjnej mającej zastraszyć Zachód.

Przedstawiciele USA zapewniają jednak, że nie dostrzegli dotychczas żadnych oznak, by Rosja faktycznie przemieszczała broń jądrową.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości