Media: silny wybuch w pobliżu rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Środa jest 399. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W rejonie miejscowości Hwardijske na anektowanym Krymie, gdzie mieści się rosyjska baza lotnicza, doszło do wybuchu - poinformowały media w Kijowie, powołując się na relacje mieszkańców, a także na doniesienia pojawiające się w serwisie społecznościowym Telegram. Portal Krym.Realii związany z Radiem Swoboda informuje o widocznych kłębach dymu. Hwardijske jest położone około 22 km od Symferopola. Ukraińska telewizja Espreso podała, że okoliczni mieszkańcy informują o "silnym wybuchu od strony garnizonu wojskowego". W Dżankoju i Hwardijskem mieszczą się dwa najważniejsze rosyjskie lotniska wojskowe na Krymie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:16

    Zapraszamy do relacji:

    Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo 30 marca 2023

  • 4:42

    Instytut Studiów nad Wojną: minister spraw zagranicznych Iranu spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, aby dokonać przeglądu strategicznych i długoterminowych umów o współpracy, które prawdopodobnie zintensyfikują dwustronne stosunki bezpieczeństwa.

  • 2:50

    Słynny brytyjski podróżnik Michael "Bear" Grylls dołączył do platformy fundraisingowej United24 i będzie promował inicjatywę "Odbudowa Ukrainy" - poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  • 2:09

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:51

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że Władimir Putin być może odwiedzi Turcję 27 kwietnia z okazji inauguracji pierwszego w Turcji reaktora jądrowego, zbudowanego przez rosyjską firmę energetyczną Rosatom.

    Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie. Turcja nie jest jednak sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK.

  • 23:54

    Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników – powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki. Na konferencji prasowej w Londynie po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Wallace powiedział, że rosyjskie wojska obecnie nie czynią "prawie żadnych postępów" i "ponoszą ogromne straty".

  • 22:44

    Decyzja nakazująca Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) opuszczenie Ławry Peczerskiej w Kijowie to krok w kierunku wzmocnienia duchowej niezależności naszego kraju; bronimy społeczeństwo przed cynicznym manipulowaniem religią przez Moskwę - oświadczył w środę w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Ukraina to państwo, w którym obowiązuje największa tolerancja wyznaniowa w naszej części Europy. Jest tak od 1991 roku (uzyskania niepodległości przez Ukrainę po rozpadzie Związku Radzieckiego - red.) i będzie zawsze" - ocenił.

  • 20:45

    Prokuratura w Moskwie zażądała kary 7 lat pozbawienia wolności dla 62-letniego emeryta Michaiła Simonowa, który jakoby rozpowszechniał w sieciach społecznościowych "fałszywe informacje" na temat armii. Mężczyzna opublikował tam dwa krytyczne komentarze na temat ostrzałów Mariupola i Kijowa - przekazały w środę niezależne rosyjskie media.

  • 19:57

    W Bachmucie walczy około 6 tysięcy zawodowych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera i około 20-30 tysięcy innych najemników tej formacji, w tym zwerbowanych w więzieniach - poinformował przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

    - Prowadzą oni teraz działania bojowe głównie w Bachmucie. Jest to około 6 tys. prawdziwych najemników i przypuszczalnie kolejnych 20-30 tysięcy rekrutów, spośród których wielu zwerbowano w więzieniach - powiedział generał, cytowany przez telewizję CNN. Milley wypowiadał się przed jedną z komisji Izby Reprezentantów.

    Jak dodał, Grupa Wagnera ponosi "ogromne straty" w rejonie Bachmutu.

    "Wagnerowcy. Najemnicy Putina"

  • 19:51

    Polskie lub czeskie myśliwce MiG-29 pomogą naszej armii, ale nie stanowią znaczącego wsparcia, podobnie jak francuskie Mirage 2000 lub brytyjsko-niemiecko-włoskie Tornado. Pilnie potrzebujemy samolotów wielozadaniowych czwartej generacji i nowszych, takich jak amerykańskie F-16 - ocenił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

    - Potrzeba nam każdej pomocy, ale władze polityczne i dowództwo wojskowe państwa już wypowiedziały się na temat samolotu, jaki jest niezbędny (naszemu lotnictwu). Chodzi o samoloty wielozadaniowe, które mogą (uczestniczyć w operacjach zarówno) powietrznych, lądowych, jak też morskich. F-16 lub inne wielozadaniowe maszyny w podobnym rodzaju, czwartej generacji bądź nowsze; to pomoże - oznajmił Ihnat, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  • 19:46

    W Rosji trwa nabór pracowników do budowy umocnień wojskowych wzdłuż Kanału Północnokrymskiego na zaanektowanym Krymie. Osoby, które już tam zatrudniono, skarżą się, że ich praca nie została uregulowana, a wynagrodzenia są niższe od obiecywanych - poinformował niezależny rosyjski kanał na Telegramie 'Możem Objasnit'.

    Władze w Moskwie i samozwańcza administracja Krymu uznały, że Kanał Północnokrymski, rozciągający się w północno-wschodniej części półwyspu, może stanowić naturalną przeszkodę w przypadku natarcia ukraińskiej armii. Dlatego nakazano dodatkowo ufortyfikować ten fragment Krymu i zbudować tam linię okopów - czytamy na łamach opozycyjnego kanału.

    Osobom zatrudnionym przy wznoszeniu umocnień obiecuje się wynagrodzenie w wysokości 200 tys. rubli miesięcznie, czyli ponad 11 tys. zł za 10 godzin pracy w ciągu doby. Z Krymu napływają jednak informacje, że te zachęcające zapowiedzi nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

    Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie

  • 18:15

    W rejonie miejscowości Hwardijske na anektowanym Krymie, gdzie mieści się rosyjska baza lotnicza, doszło do wybuchu - poinformowały media w Kijowie, powołując się na relacje mieszkańców, a także na doniesienia, pojawiające się na kanałach Telegram.

    Portal Krym.Realii, związany z Radiem Swoboda, informuje o widocznych kłębach dymu.

    Hwardijske jest położone około 22 km od Symferopola. Ukraińska telewizja Espreso podała, że okoliczni mieszkańcy informują o "silnym wybuchu od strony garnizonu wojskowego". W Dżankoju i Hwardijskem mieszczą się dwa najważniejsze rosyjskie lotniska wojskowe na Krymie.

  • 17:09

    Dwie osoby zginęły w rejonie iziumskim w obwodzie charkowskim, gdy ich samochód najechał na minę przeciwczołgową, dwie inne osoby są ranne - podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

    "Samochód osobowy jadący gruntową drogą polną w pobliżu miasta Barwinkowe najechał na minę przeciwczołgową. W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły na miejscu, inne dwie osoby zostały ranne" - głosi komunikat.

    Służby zaapelowały do mieszkańców, by nie przemieszczali się drogami, których nie znają i które nie zostały skontrolowane, a także, by nie chodzili po lasach, polach i nabrzeżach rzek na obszarach, gdzie toczyły się walki. Niebezpieczne są również te obszary, które znajdowały się pod okupacją rosyjską.

  • 16:41

    Armia ukraińska dysponuje dronami szturmowymi, które mogą pokonać dystans 3 tys. kilometrów - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W tym kontekście przypomniał o lądowaniu Niemca Mathiasa Rusta na Placu Czerwonym w Moskwie w 1987 roku.

    Daniłow nazwał ten arsenał dronów "ukraińskim rojem im. Mathiasa Rusta".

    Dodał, że chodzi o "dziesiątki modeli i tysiące dronów".

  • 16:34

    Włoski minister obrony Guido Crosetto w wystąpieniu w parlamencie wyraził przekonanie, że należy pomóc Ukraińcom w obronie ich miast przed rosyjskimi atakami i dodał, że jest zadowolony, że Włochy mogą ich szkolić. Podczas interpelacji w Izbie Deputowanych mówił o francusko- włoskim systemie obrony powietrznej SAMP/T, który oba kraje postanowiły wysłać Ukrainie.

    Szef resortu oświadczył. - Kompletny system obronny SAMP/T dostarczony w koordynacji z Francją będzie mógł być przydatnie zastosowany przez Kijów po koniecznym przeszkoleniu personelu. Jestem przekonany, że słuszne jest szkolenie personelu, by bronił ukraińskich miast i cywilów przed rosyjskimi atakami.

  • 16:15

    Sytuacja wokół okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie poprawia się. Wzrasta aktywność militarna. Apeluję do Moskwy i Kijowa o współpracę w zabezpieczeniu tego obiektu - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi podczas wizyty w elektrowni na południu Ukrainy.

    Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na terenie zaporoskiej elektrowni

    Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na terenie zaporoskiej elektrowni

  • 16:09

    Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarejestrowaliśmy ok. 3 tys. prób obejścia nakładanych na Rosję sankcji - poinformował estoński urząd ds. podatków i ceł, cytowany w środę przez telewizję ERR.

    Estoński urząd skontrolował w tym czasie ponad 53 tys. przesyłek towarów. Statystyki objęły obywateli i firmy estońskie, a także obywateli innych państw członkowskich UE.

    - W przypadku osób prywatnych najczęściej łamany jest zakaz wywozu gotówki z Unii Europejskiej - powiedziała Kulli Kurvits, szef działu celnego estońskiego urzędu. Sumy, które ludzie starali się wywieźć z kraju, wahały się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy euro.

    Rosyjscy oligarchowie próbują odzyskać majątki zamrożone przez Włochy. Jest pierwsza decyzja sądu

  • 16:04

    Po niepowodzeniu cybernetycznej wojny przeciwko Ukrainie Rosja intensyfikuje ataki na jej sojuszników - napisał w raporcie zamieszczonym na swojej stronie internetowej francuski koncern technologiczny Thales.

    Rosyjscy hakerzy celują w Polskę, kraje skandynawskie i bałtyckie poprzez wzniecanie sporów i rozpowszechnianie wiadomości próbujących podważyć sam fakt rosyjskiej inwazji na Ukrainę - czytamy w raporcie.

    Na początku inwazji zbrojnej większość cyberataków dotyczyła tylko Ukrainy (50,4 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu z 28,6 proc. w trzecim), ale kraje UE odnotowały gwałtowny wzrost incydentów związanych z wojną na Ukrainie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy; wzrost z 9,8 proc. do 46,5 proc. wszystkich rosyjskich cyberataków na świecie.

  • 15:30

    Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow przekazał w rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR, że sztab generalny w Kijowie planuje kontrofensywę na kilku kierunkach. Wojsko ukraińskie przygotowuje się do niej, wyczekując na "odpowiedni moment".

    - Wszystko zależy od warunków pogodowych (...) Myślę, że będzie to kwiecień lub maj - stwierdził Reznikow, odpowiadając na pytanie, kiedy na froncie ukraińskim pojawią się przekazane przez partnerów zachodnich czołgi Leopard 2.

  • 14:59

    - Nasz personel na własne oczy widział na Ukrainie domy, sklepy, szkoły, szpitale i place zabaw obrócone w gruzy. Niektóre miejscowości, w których pracowaliśmy, dosłownie przestały istnieć – powiedział Christopher Stokes, szef programów organizacji Lekarze bez Granic w Ukrainie przy okazji publikacji najnowszego raportu "Między wrogimi liniami: niszczenie opieki zdrowotnej w Ukrainie".

    Najnowszy raport Lekarzy bez Granic ujawnia ogrom zniszczeń, jakie dotknęły infrastrukturę opieki zdrowotnej w Ukrainie. Omawia też poważne utrudnienia w opiece medycznej pod rosyjską okupacją. Organizacja wzywa walczące strony do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i zobowiązań do ochrony cywilnej ludności i infrastruktury, jak również zapewnienia dostępu do ratujących życie lekarstw i środków medycznych.

  • 14:21

    Minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował, że "przetestował" dostarczone Ukrainie niemieckie bojowe wozy piechoty Marder, które nazwał "wspaniałym przykładem niemieckiej jakości".

    "Marder to wspaniały przykład niemieckiej jakości. Sam to sprawdziłem. Z niecierpliwością czekamy na szybkie oswojenie Leopardów" - napisał Reznikow na Twitterze. Podziękował za dostawy broni władzom Niemiec i narodowi niemieckiemu.

    Wcześniej minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że na Ukrainę dostarczono 18 czołgów Leopard 2A6 wraz z amunicją i częściami zamiennymi. Oprócz czołgów dotarły także wozy bojowe Marder.

  • 13:58

    W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego ogłoszenie przez Rosję planu rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi to kolejny szantaż - podkreślił przedstawiciel służb Andrij Czerniak.

    - Kontrolujemy sytuację na terytorium Białorusi, zwłaszcza miejsca rozlokowania rosyjskich sił. Kontrolujemy sytuację też wewnątrz Rosji - oznajmił Czerniak. Jak dodał, jest to priorytetem zarówno służb ukraińskich, jak i międzynarodowych.

    - Na razie widzimy akcję informacyjną na poziomie oświadczeń i słów, nic więcej - podkreślił Czerniak.

    Pełczyńska-Nałęcz: Moskwa chce stworzyć kolejny przyczółek rosyjskiej obecności wojskowej w Białorusi

  • 13:29

    W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu na południu Ukrainy, Rosjanie zaczęli przygotowania do fikcyjnych wyborów regionalnych. Mają się one odbyć we wrześniu tego roku - poinformował proukraiński mer tego miasta Iwan Fedorow.

    - W Melitopolu pojawiły się biura i przedstawiciele wszystkich partii Federacji Rosyjskiej. Gauleiter (w III Rzeszy - szef niemieckiej administracji okupacyjnej; tym terminem władze ukraińskie nazywają obecnych szefów rosyjskiej administracji okupacyjnej) ma teraz zastępcę do spraw organizacji wyborów, który przyjechał z Krymu - powiedział Fedorow, cytowany przez portal Hromadske.

    Mer relacjonował, że w okupowanym mieście Rosjanie zarejestrowali filie swoich partii politycznych i powołali strukturę, którą nazywają "komisją wyborczą" obwodu zaporoskiego. Część tego ukraińskiego regionu jest okupowana przez Rosję.

  • 13:12

    W szturmowanym przez wojska rosyjskie Bachmucie wciąż pozostaje blisko 3,5 tysiąca cywilów, w tym ponad 30 dzieci. Ukraińska wolontariuszka Olha Daniłowa powiedziała Radiu Swoboda, że w ostatnim czasie, z ogarniętego walkami miasta, cywilów ewakuowali ukraińscy wojskowi. Ludzie szli na piechotę do pobliskiego Czasowego Jaru, a wojskowi ich osłaniali, ostrzeliwując pozycje wroga.

    Obecnie jednak to nie jest możliwe. - Miasto płonie, jest niszczone w bardzo szybkim tempie - przekazała Daniłowa. Sytuacja bardzo się zaostrzyła - dodała.

  • 12:33

    Wywiezione z Ukrainy do Rosji dzieci są poddawane rusyfikacji, odbiera się im dokumenty - mówi ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, cytowany przez RBK-Ukraina. Według niego rosyjskie rodziny biorą pod opiekę ukraińskie dzieci dla pieniędzy.

    Łubinec przekazał, że po wywiezieniu do Rosji dzieciom wydawane są rosyjskie dokumenty. Dzieciom zabrania się mówić po ukraińsku i nazywać się Ukraińcami, opowiada się im, że nie istnieje takie państwo jak Ukraina i że nie ma takiego narodu jak ukraiński - powiedział.

  • 12:23

    Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi przybył do okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował koncern Enerhoatom.

    Jak podkreślono, to druga wizyta Grossiego w tej największej w Europie siłowni atomowej od rozpoczęcia rosyjskiej okupacji.

    Grossi chce sprawdzić, jak zmieniła się sytuacja na terenie obiektu, ma rozmawiać z pracownikami oraz zagwarantować rotację członków misji MAEA, działającej w elektrowni od września.

    Zaporoska Elektrownia Atomowa od 4 marca 2022 roku jest okupowana przez wojska rosyjskie. Ostatni czynny reaktor obiektu został wyłączony we wrześniu ubiegłego roku. Na terenie stacjonują rosyjscy żołnierze.

    Rafael Grossi przybył do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojsko rosyjskie

  • 11:48

    Rosyjscy okupanci na zajętych terytoriach Ukrainy ograniczają pomoc medyczną dla miejscowej ludności cywilnej, przeznaczając placówki zdrowia wyłącznie na leczenie rannych żołnierzy – poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

    - Rosyjskie dowództwo okupacyjne poszerza praktyki wykorzystania lokalnych placówek medycznych dla leczenia wyłącznie rosyjskich wojskowych. W wyniku tych działań przeciwnika mieszkańcy pozbawiani są nawet możliwości uzyskania pilnej pomocy medycznej – oświadczyła w Telegramie.

    Malar opisała sytuację w miejscowości Nowowasyliwka w obwodzie zaporoskim, gdzie miejscowy szpital został przekształcony w rosyjski szpital wojskowy, w którym umieszczono ponad 200 rannych żołnierzy.

    - Według rozkazu dowództwa przeciwnika udzielanie pomocy medycznej ludności cywilnej w tej placówce jest kategorycznie zakazane – podkreśliła.

  • 11:39

    Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning oświadczyła, że nie ma do przekazania żadnych informacji w sprawie zaproszenia przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Xi Jinpinga do Kijowa.

  • 11:20

    Powrót zimy w Kijowie

  • 11:13

    Zapowiedzi Putina dotyczące rozlokowania broni jądrowej na Białorusi to kolejna odsłona szantażu, nie ma co do tego wątpliwości - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera w rozmowie z PAP podczas swojej wizyty w Berlinie. - Ta odsłona szantażu dotyczy strategicznej zmiany układu sił w Europie Centralnej - dodał.

  • 11:09

    Jest zbyt wcześnie, aby mówić o naszym zwycięstwie w bitwie o Bachmut, lecz z pewnością pokazuje to niezdolność Rosjan do osiągnięcia zwycięstwa - powiedział były minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk w wywiadzie udzielonym amerykańskiej edycji tygodnika "Newsweek".

    Zahorodniuk mówił, że pomimo doniesień sugerujących, że Moskwa przygotowuje się do przeciągającego się konfliktu, Rosjanie "panikują", gdyż nie są w stanie przejąć kontroli nad Bachmutem, małym miastem w obwodzie donieckim, o które walki trwają od siedmiu miesięcy.

    - Panikują, ponieważ widzą, że nie mogą zdobyć nawet tak niewielkiego celu - powiedział były minister obrony.

  • 10:50

    We wtorek ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że do tego kraju dotarły pierwsze z 14 obiecanych przez Wielką Brytanię czołgów Challenger 2. Brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke, były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), wyjaśnił jednak w rozmowie ze stacją Sky News, że Ukraina będzie musiała z ich użyciem poczekań na otrzymanie od innych sojuszników Leopardów 2, a także na zakończenie intensywnych opadów.

    Powiedział, że nie spodziewa się działań przez kolejny miesiąc, ponieważ mokry teren zmusiłby czołgi do wjechania na drogi, co wystawiłoby je na ataki wroga, ale kiedy 50 do 100 czołgów zostanie zgromadzonych na suchym terenie, będzie to inna sprawa.

    - Jeśli zrobią to prawidłowo, ze wszystkimi pojazdami opancerzonymi, które jadą z nimi i całym wsparciem i całą resztą, przetną wszystko, co Rosjanie mają na froncie. Ale muszą to zrobić dobrze i dlatego nie pójdą wcześniej - powiedział.

  • 10:18

    Estoński przykład inwestowania w bezpieczeństwo Europy jest inspirujący. Pomoc militarna kraju dla Ukrainy już przekroczyła jeden procent estońskiego PKB - napisał w nocy na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

    "Wszystko, co otrzymujemy od naszych przyjaciół z Estonii - od Javelinów do haubic - pomaga ukraińskiej armii bronić Ukrainy i całej Europy" - zaznaczył.

    Wcześniej tego dnia portal Politico opublikował artykuł, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie własnego wojska na koszt unijnych sojuszników.

  • 9:30

    Pierwsze trzy kompanie dronów wyprodukowanych na Ukrainie są już gotowe do walki. Jest to nowe podejście do prowadzenia działań wojennych - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

    "Ukraińska armia aktywnie się przekształca i zdobywa unikalne doświadczenie w najbardziej zaawansowanej technologicznie wojnie w historii. Wcześniej, wspólnie ze Sztabem Generalnym, ogłosiliśmy utworzenie pierwszych na świecie kompanii uderzeniowych złożonych z bezzałogowych statków powietrznych, z zupełnie nowym podejściem do zarządzania nimi, doktryną ich wykorzystania i szkolenia z ich obsługi" - napisał na Telegramie.

  • 9:16

    W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że jednym z kluczowych sukcesów ostatnich operacji ukraińskich było prawdopodobnie odepchnięcie oddziałów Grupy Wagnera z trasy 0506, gdyż ta niewielka wiejska droga stała się krytyczną linią zaopatrzenia dla ukraińskich obrońców, a najemnicy Grupy Wagnera wcześniej znajdowali się w odległości kilkuset metrów od niej.

    Przekazano też, że w niedzielę rosyjskie media twierdziły, iż Grupa Wagnera przejęły pełną kontrolę nad kompleksem fabrycznym Azom na północ od centrum Bachmutu, jednak obszar ten prawdopodobnie pozostaje terenem walk, podobnie jak to było przez ostatnie dwa tygodnie. "W związku z tym, że Grupa Wagnera potwierdziła uwolnienie co najmniej 5000 walczących skazańców, braki kadrowe prawdopodobnie utrudniają rosyjskie działania ofensywne w tym sektorze" - dodano.

  • 9:13

    Bombowiec Su-24M

  • 9:10

    Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły zestrzelenie samolotu Su-24M około 1.30 w nocy w okolicach Bachmutu.

  • 9:03

    Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka Departamentu Stanu USA ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, cytowana przez agencję AFP. Zauważyła, że trybunał taki mógłby powstać nawet w ramach systemu sądownictwa Ukrainy.

  • 8:56

    We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 22,2 tys. - przekazała Straż Graniczna.

  • 8:54

    Dla Ukrainy nie ma innej możliwości zakończenia wojny niż odzyskanie wszystkich okupowanych terytoriów, ale mało prawdopodobne, by udało się to w tym roku - ocenili uczestnicy konferencji "Rosyjska inwazja na Ukrainę: dziennikarze, wojna, uchodźcy", która odbyła się w Londynie.

  • 8:49

    Ukraiński sztab przedstawił najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat. Jak podano, w ciągu ostatniej doby okupanci stracili między innymi samolot oraz 610 ludzi.

  • 8:39

    ISW ocenił, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, może "trollować" Kreml i wykorzystuje swoje wpływy w rosyjskich mediach, by pokazać siebie jako potencjalnego kandydata na prezydenta Rosji w wyborach w 2024 r.

    Ośrodek zaznaczył, że niedawno Prigożyn udzielił rosyjskim mediom wywiadu, podczas którego wyglądał, jakby naśladował sposób wypowiedzi Władimira Putina. Mogła to być "cicha kpina" z Putina albo delikatna sugestia, że Prigożyn mógłby zostać prezydentem - napisali amerykańscy eksperci.

  • 8:39

    Siły rosyjskie w ciągu minionego tygodnia zajęły kolejnych 5 proc. terytorium Bachmutu i obecnie kontrolują ok. 65 proc. powierzchni tego miasta na wschodzie Ukrainy - oszacował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Jak napisali analitycy, najemnicy z Grupy Wagnera najprawdopodobniej zajęli terytorium zakładów AZOM na północy Bachmutu i odnotowują sukcesy w zajmowaniu kolejnych powierzchni w mieście.

    Wygląda na to, że najemnicy pracują nad ugruntowaniem swoich zdobyczy w północnej i środkowej części miasta, by następnie napierać na centrum Bachmutu i rozszerzyć kontrolowaną przez siebie strefę na zachód - wskazał ISW.

  • 8:17

    W ocenie Zełenskiego celem ogłoszenia przez Putina planu rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej jest odwrócenie uwagi od braku gwarancji od Chin. - Co to znaczy? Znaczy, że wizyta nie była dobra dla Rosji - stwierdził, odnosząc się do ubiegłotygodniowej wizyty Xi w Moskwie.

  • 8:07

    Zełenski przyznał, że obawia się, iż na przebieg wojny może mieć wpływ przyszłoroczne przetasowanie sił politycznych w USA. - Stany Zjednoczone naprawdę rozumieją, że jeżeli przestaną nam pomagać, nie wygramy - wskazał.

  • 8:05

    Jeśli Bachmut upadnie, prezydent Rosji sprzeda tę wygraną Zachodowi, swojemu społeczeństwu, Chinom, Iranowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie przeprowadzonym przez AP we wtorek w pociągu jadącym do Kijowa z północy kraju. - Jeśli poczuje jakąś krew, wyczuje, że jesteśmy słabi, Putin będzie naciskać, naciskać, naciskać - dodał.

    Podczas gdy część analityków wskazuje, że Bachmut nie ma istotnego znaczenia strategicznego, Zełenski ostrzegł, że przegrana w jakimkolwiek miejscu na tym etapie wojny mogłaby narazić na niebezpieczeństwo wywalczony przez Ukrainę impet. - Wojna jest jak ciasto - kawałki zwycięstw. Małe zwycięstwa, małe wygrane - wyjaśnił.

    Słowa Zełenskiego potwierdzają, że klęska w walce o Bachmut byłaby w większym stopniu kosztowną polityczną porażką, niż taktyczną przegraną - podkreśliła AP.

    Według prezydenta niepowodzenie w Bachmucie szybko wywołałoby presję zarówno ze strony społeczności międzynarodowej, jak i wewnątrz kraju. - Nasze społeczeństwo poczuje się zmęczone. Nasze społeczeństwo będzie naciskać na mnie, by pójść na kompromis - kontynuował szef państwa. Zaznaczył, że na razie nie odczuwa takiej presji.

  • 6:42

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wywiadzie dla Associated Press skierował do przywódcy Chin Xi Jinpinga zaproszenie do odwiedzenia kraju.

    - Jesteśmy gotowi, by go tu zobaczyć - powiedział AP.

  • 6:18

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w najnowsze informacji operacyjnej, że główne wysiłki wojsko rosyjskie koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim.

    Jak dodano, "w ciągu minionego dnia wróg przeprowadził 18 uderzeń powietrznych i trzy rakietowe".

  • 6:08

    Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała Rosjan, by nie adoptowali dzieci, które jak to określiła, zostały w czasie wojny "skradzione" w Ukrainie i wywiezione do Rosji - podał Reuters.

    "Zdecydowanie zalecam obywatelom Rosji, aby nie adoptowali ukraińskich sierot, które zostały nielegalnie wywiezione z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy" - napisała na Telegramie Wereszczuk.

    "Jeszcze raz przypominam wszystkim rosyjskim tzw. rodzicom adopcyjnym i "opiekunom": prędzej czy później będziecie musieli odpowiedzieć" - dodała.

  • 5:39

    O wybuchach w okupowanym przez Rosjan Melitopolu poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow. "Głośno w tymczasowo okupowanym Melitopolu. Słychać kilka eksplozji we wszystkich częściach miasta. Czekamy na szczegóły od Sztabu Generalnego" - napisał w Telegramie.

  • 5:33

    Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w miniony piątek rozmowę z czołowym dyplomatą ChRL Wangiem Yi - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na wtajemniczone źródła. Żadna ze stron nie informowała o rozmowie.

    Bloomberg nie podał, o czym mieli rozmawiać Sullivan i Wang, lecz zaznaczył, że do kontaktu doszło niedługo przed wizytą prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w USA, na tle podwyższonych napięć między oboma krajami.

  • 5:19

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:33

    Rosyjskie siły mogą potrzebować przegrupować się wokół Bachmutu, ponieważ Grupa Wagnera coraz bardziej zwiększa swoją pulę rekrutów skazańców, zarówno podczas ataków wyniszczających, a duży procent skazanych kończy swoje 6-miesięczne kontrakty i wraca do Rosji – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

  • 4:04

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły Grupy Wagnera prawdopodobnie zajęły kompleks przemysłowy AZOM w północnym Bachmucie i nadal zdobywają tereny miasta. ISW ocenia, że siły rosyjskie w ciągu ostatnich siedmiu dni przejęły kolejne pięć procent Bachmutu i obecnie zajmują około 65 procent miasta.

  • 3:22

    Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że jest zaniepokojony tym, że Rosja może wysłać taktyczną broń jądrową na Białoruś - podała agencja Reutera. - Jeszcze tego nie zrobili - stwierdził Biden dziennikarzom w Białym Domu. - To jest niepokojące - dodał.

  • 2:02

    "Na tej 'neutralnej' fladze widać krew ukraińskich sportowców, w tym dzieci, zabitych przez Rosję przy współudziale Białorusi. Hańba dla MKOl za przywrócenie udziału w zawodach osobom, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

  • 1:53

    Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osób, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych. Sport nie jest usprawiedliwieniem bezkarności - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

  • 1:42

    Pikieta przed wejściem do Ławry Kijowsko-Peczerskiej w Kijowie

  • 1:24

    Ministerstwo Sportu i Turystyki podtrzymuje swoje stanowisko w kwestii niedopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej - napisano w komunikacie resortu. To reakcja na wtorkową decyzję MKOl, który zezwolił na występy reprezentantów tych krajów.

  • 1:13

    Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro".

  • 0:30

    86 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 117 zostało rannych minionej doby w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ukraińska Prawda/Twitter

Tagi:
Raporty: