Joe Biden podpisał akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Biden: to bardzo przełomowy moment w historii NATO The White House
wideo 2/3
The White HouseBiden: to bardzo przełomowy moment w historii NATO

To przełomowy moment w historii Sojuszu - powiedział prezydent USA Joe Biden na ceremonii podpisania protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do NATO. Jak dodał, oba kraje zdecydowały się powziąć "święte zobowiązanie, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich".

- To przełomowy moment w historii Sojuszu - powiedział prezydent USA Joe Biden na wtorkowej ceremonii podpisania protokołów.

- Szwecja i Finlandia mają silne instytucje demokratyczne, silne armie oraz silne i transparentne gospodarki. Spełniają wszystkie wymagania NATO. Jesteśmy o tym głęboko przekonani. Dzięki temu nasz Sojusz będzie silniejszy. Ameryka i Amerykanie będą dzięki temu bezpieczniejsi. Dlatego właśnie nasz Senat przygniatającą większością poparł członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO - powiedział Joe Biden, nawiązując do niemal jednogłośnego głosowania nad ratyfikacją protokołów akcesyjnych w Kongresie.

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawy ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawy ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATOThe White House

- Pokazujemy światu, że Stany Zjednoczone mogą robić wielkie rzeczy. Prawie jednomyślna decyzja ponad podziałami partyjnymi. To ważne przesłanie, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w sojusz transatlantycki. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami napiszemy przyszłość, którą chcemy zobaczyć - dodał.

Putin "chciał finlandyzacji NATO, a dostaje 'natoizację' Finlandii i Szwecji"

Amerykański przywódca nawiązał także do agresji Rosji na Ukrainę. - W momencie, kiedy Rosja Putina zdruzgotała pokój i bezpieczeństwo Europy, kiedy autokraci rzucają wyzwanie samym fundamentom porządku międzynarodowego opartego na zasadach, siła sojuszu i zobowiązania Ameryki wobec NATO jest ważniejsza niż kiedykolwiek - dodał.

- Putin próbuje nas podzielić, a my pokazujemy nasze zdecydowanie. Dostał to, czego nie chciał. Chciał finlandyzacji NATO, a dostaje "natoizację" Finlandii i Szwecji - zaznaczył.

Jak mówił Biden, "nasz Sojusz jest silniejszy niż kiedykolwiek". - Zobowiązanie wobec naszych sojuszników jest silniejsze niż kiedykolwiek. Tylko raz w historii ten artykuł [artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego - red.] został wykorzystany - 11 września, kiedy zaatakowano Stany Zjednoczone. Wszyscy nasi sojusznicy stanęli u naszego boku. Nigdy o tym nie zapomnimy i nigdy nie zapomnimy o naszej obietnicy, by bronić każdego centymetra NATO - mówił prezydent USA. 

Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATOThe White House

Finlandia i Szwecja powzięły "święte zobowiązanie"

Biden zdradził, że przed podpisaniem dokumentu odbył rozmowy z prezydentem Finlandii Saulim Niniisto i premier Szwecji Magdaleną Andersson. Dodał też, że oba kraje zdecydowały się powziąć "święte zobowiązanie, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich".

Biden złożył swój podpis po tym, jak zgodę na ratyfikację wyraził Senat stosunkiem głosów 95-1. USA stały się w ten sposób 23. państwem, które formalnie zgodziły się na przyjęcie dwóch państw nordyckich do Sojuszu. Wciąż jeszcze muszą to zrobić Portugalia, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Węgry, Grecja i Turcja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości