Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż F-16 dla Turcji i F-35 dla Grecji

Źródło:
PAP
Myśliwce F-16. Wideo archiwalne
Myśliwce F-16. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/4
Myśliwce F-16. Wideo archiwalneReuters Archive

Turcja otrzymała zgodę na zakup do 40 nowych samolotów F-16 i zestawów modernizacyjnych dla 79 starszych maszyn tego typu. Formalną zgodę w tej sprawie wyraził Departament Stanu USA. Jednocześnie resort zgodził się na sprzedaż 40 myśliwców F-35 Grecji. Obie kwestie były przedmiotem rozmów w sprawie tureckiej ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO.

Jak wynika z komunikatu Defense Security Cooperation Agency (DSCA), która jest agencją Pentagonu, Turcja otrzymała zgodę na zakup do 40 nowych F-16 Block 70 w wersjach C (jednomiejscowej) i D (dwumiejscowej), a także modernizację posiadanych przez Ankarę 79 starszych samolotów tego samolotu. Szacowany maksymalny koszt to 23 miliardy dolarów.

Równocześnie resort dyplomacji zezwolił też na sprzedać 40 samolotów wielozadaniowych F-35 Grecji po cenie szacowanej na nie więcej niż 8,5 miliarda dolarów.

"To dobre, choć spóźnione wiadomości dla Sojuszu"

Do zatwierdzenia potencjalnej transakcji doszło niecałą dobę po podpisaniu przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ratyfikacji szwedzkiej akcesji do NATO i tuż po wydaniu zgody na nią przez komisje spraw zagranicznych obydwu izb Kongresu.

Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 Bluebearwing/Shutterstock

"Z całego serca popieram podpisanie przez prezydenta Erdogana protokołów akcesyjnych Szwecji. To dobre, choć spóźnione wiadomości dla Sojuszu i szerszych relacji dwustronnych" - oznajmił w oświadczeniu wiceszef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks. Jak dodał, podpisanie protokołu oraz deeskalacja napięć z Grecją i Cyprem oraz "wzmocnienie egzekwowania środków przeciwko nielegalnym rosyjskim przepływom kapitałowym" zdecydowały o jego zgodzie na sprzedaż F-16.

Zgoda na zakup samolotów, a ratyfikacja wstąpienia Szwecji do NATO

Turcja ubiegała się o zakup F-16 od 2021 r., po tym jak została usunięta z programu F-35 w związku z zakupem rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400. Prezydent Erdogan niejednokrotnie dawał do zrozumienia, że zgoda na zakup samolotów jest warunkiem sfinalizowania przez Turcję ratyfikacji wstąpienia Szwecji do NATO. Oficjalnie administracja USA nie łączyła tych dwóch spraw, jednak wskazywała na postawę Kongresu, który wstrzymywał transakcję z powodu przedłużania procesu szwedzkiej akcesji do NATO i napięć z Atenami.

Amerykańskie myśliwce F-35 w ramach misji NATO nad Bałtykiem
Amerykańskie myśliwce F-35 w ramach misji NATO nad BałtykiemReuters Archive

Sprzedaż F-35 dla Grecji - która potencjalnie da technologiczną przewagę greckim siłom powietrznym nad ich sąsiadem Turcją - miała być według doniesień m.in. "Wall Street Journal" zachętą dla sceptycznych wobec Turcji kongresmenów, by zaaprobować zakup F-16 przez Ankarę.

Autorka/Autor:pp/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bluebearwing/Shutterstock