Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Źródło:
PAP
Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO
Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATOTVN24
wideo 2/5
Turecki parlament ratyfikował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATOTVN24

Parlament Turcji zatwierdził wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. Ustawę o zgodzie na przystąpienie Szwecji do NATO będzie musiał jeszcze podpisać prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO.

Debata nad wnioskiem w 600-osobowym parlamencie trwała cztery godziny. Za ratyfikacją były rządząca partia AK, jej nacjonalistyczny sojusznik MHP i główne opozycyjne ugrupowanie CHP. Opozycyjne partie nacjonalistyczne, islamistyczne i lewicowe głosowały przeciwko wejściu Szwecji do Sojuszu.

Zadowolenie w Szwecji po decyzji tureckiego parlamentu

"Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do pozostania pełnoprawnym członkiem NATO" – napisał na platformie X premier Szwecji Ulf Kristersson. "To pozytywne, że Wielkie Zgromadzenie Ogólne w Turcji zagłosowało za przystąpieniem Szwecji do NATO" – dodał.

Natomiast szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem oznajmił, że "mamy nadzieję, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jak najszybciej podpisze dokument ratyfikacyjny". - Nie ma powodu, aby z tym zwlekać - zauważył.

Billstroem pytany o brakującą decyzję ze strony parlamentu Węgier, powtórzył, że Szwecja otrzymywała wcześniej zapewnienia od władz tego kraju, że nie będzie blokować tego procesu.

Szwedzkie media opublikowały we wtorek oficjalny list od premiera Węgier Wiktora Orbana do premiera Kristerssona z zaproszeniem do złożenia wizyty w Budapeszcie. W dokumencie jest mowa o "wymianie poglądów na temat wszystkich wspólnych interesów". Billstroem oświadczył, że "nie ma powodu do negocjacji (z władzami Węgier w sprawie warunków wejścia Szwecji do NATO)".

Szwecja czeka na podpis Erdogana i zgodę Węgier

Ustawę o zgodzie na przystąpienie Szwecji do NATO będzie musiał jeszcze podpisać prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Obecnie jedynym krajem, który jeszcze nie zgodził się na przystąpienie Szwecji do NATO, są Węgry.

Oczekuję, że również Węgry jak najszybciej dokończą ratyfikację szwedzkiego wniosku - skomentował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Wszystkie kraje NATO zgodziły się w Wilnie (szczyt 11-12 lipca 2023) na zaproszenie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a Szwecja wypełniła swoje zobowiązania - podkreślił Stoltenberg w oświadczeniu. "Członkostwo Szwecji czyni NATO silniejszym, a nas wszystkich bezpieczniejszymi" - dodał.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP