Demokratyczni kongresmeni zakwestionowali w czwartek zdolność Internal Revenue Service - federalnego urzędu podatkowego - do skutecznego sprawdzania zeznań podatkowych prezydenta Donalda Trumpa. Demokraci dążą do uzyskania tych zeznań i ich opublikowania.
Demokraci chcą ponadto przywrócenia praktyki ujawniania przez kandydatów na prezydenta ich zeznań podatkowych. Istniała ona przez kilkadziesiąt lat do czasu kampanii wyborczej Trumpa w 2016 roku.
Dotychczas dobrowolna praktyka powinna - zdaniem demokratów - zostać przekształcona w obowiązujące prawo. Jednak szanse na to są niewielkie, bowiem – jak oceniają analitycy - kontrolowany przez Republikanów Senat najprawdopodobniej odrzuciłby taki projekt.
Demokraci nie zamierzają jednak zrezygnować z wystąpienia do sekretarza skarbu Stevena Mnuchina o przesłanie im zeznań podatkowych Trumpa. Podkreśla się, że sprawa ta może stać się kolejnym punktem zapalnym w rozgrywkach między demokratami i republikanami.
Trump odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych motywując to tym, że zostały one już sprawdzone przez IRS.
Po objęciu urzędu prezydenta pozostał on nadal właścicielem swojego imperium hotelowego i udziałów w licznych biznesach. Jednak pieczę nad nim, na czas prezydentury, Trump przekazał swoim synom - Donaldowi Jr i Ericowi Trumpom.
Powiedział wówczas, że przejmują oni "pełną i całkowitą" kontrolę nad rodzinnym biznesem, by uniknąć konfliktu interesów, czyli tego, czego dziś obawiają się przeciwnicy urzędującego prezydenta.
Spór o upolitycznienie zeznań podatkowych
Jak pisze Reuters, demokraci szukają obecnie podstawy prawnej do wniosku o ujawnienie zeznań podatkowych Trumpa. Najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się być prerogatywa Kongresu do nadzoru nad IRS.
Republikanie kwestionują potrzebę ujawniania zeznań podatkowych prezydenta argumentując, że są one sprawdzane przez IRS i stanowi to wystarczające zabezpieczenie. Ponadto byłby to ich zdaniem groźny precedens wykorzystania przepisów podatkowych w walce politycznej. Normalnie indywidualne zeznania podatkowe objęte są klauzulą poufności.
- Obawiam się, że IRS może nie mieć możliwości dokładnego (sprawdzenia zeznań Trumpa - red.), bez nacisków politycznych - powiedziała demokratyczna deputowana do Izby Reprezentantów, Suzan DelBene.
Autor: asty, momo/adso / Źródło: PAP, BBC