CNN: Biały Dom chce "pełnego resetu" stosunków z Arabią Saudyjską

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnej
Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnejTVN24
wideo 2/2
TVN24Rekordowe ceny benzyny. Mateusz Walczak o modelowej marży rafineryjnej

Amerykańska administracja zamierza przeprowadzić "pełny reset" stosunków z Arabią Saudyjską - podała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła w Białym Domu. Okazją do tego ma być lipcowa wizyta Joe Bidena w Rijadzie.

Według cytowanych przez telewizję CNN anonimowych oficjeli, prezydent Joe Biden, który w czasie kampanii wyborczej nazwał saudyjską monarchię "pariasem" m.in. w związku z morderstwem opozycjonisty i publicysty Dżamala Chaszodżdżiego, "postanowił odłożyć na bok swoją antypatię ze względu na konieczność zapanowania nad cenami ropy naftowej".

Okazją do resetu ma być planowana na lipiec wizyta Bidena w Rijadzie i spotkanie z saudyjskim następcą tronu i de facto przywódcą Arabii Saudyjskiej Mohamadem bin Salmanem.

- Obie strony zdecydowały, że dla dobra pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie musimy odłożyć to na bok - powiedział CNN jeden z oficjeli. Przedstawiciele administracji twierdzą, że odbywające się na niższym szczeblu ocieplenie stosunków już przyniosło efekt w postaci przedłużenia zawieszenia broni w wojnie w Jemenie między wspieranym przez Saudów rządem a powiązanym z Iranem ruchem Hutich.

Biden: trzeba skorzystać z okazji, by przyczynić się do pokoju

Pytany o sprawę, Biden nie potwierdził wprost, że odwiedzi Arabię Saudyjską, ale dodał, że jeśli jest szansa na przyczynienie się do pokoju na Bliskim Wschodzie, to jako prezydent USA musi z niej skorzystać. Sekretarz energii Jennifer Granholm powiedziała w środę, że choć monarchia musi "odpowiedzieć za to, co zrobiła z Dżamalem Chaszodżdżim", to zwiększenie podaży ropy naftowej jest konieczne, zarówno ze względu na ograniczenie inflacji, jak i odcięcie Rosji od źródeł przychodów. Kluczową w tym rolę odgrywa Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) z Arabią Saudyjską na czele.

Według CNN, w zamian Rijad żąda od Waszyngtonu opracowania strategii działania z Iranem, a także zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa, w tym dalszych dostaw systemów obrony rakietowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor: ft/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości