Antony Blinken: nowelizacja kodeksu karnego na Białorusi to kontynuowanie represji

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że nowelizacja białoruskiego kodeksu karnego to "sianie strachu i zastraszanie" oraz "kontynuowanie represji" w kraju. Zmiana prawa zakłada, że kara śmierci będzie grozić za "usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego".

"To uderzenie w działaczy prodemokratycznych i tych, którzy sprzeciwiają się wojnie prowadzonej przez Rosję na Ukrainie" - napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken i podkreślił, że USA stanowczo potępiają poprawki w białoruskim kodeksie karnym, które mają wejść w życie 29 maja.

"Są to działania autorytarnego przywódcy, który trzyma się władzy poprzez sianie strachu i zastraszanie" - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji, oskarżając jednocześnie przywódcę Białorusi Alaksandra Łukaszenkę o "kontynuowanie represji".

Według Blinkena białoruski reżim arbitralnie postawił zarzuty "ekstremizmu" i "terroryzmu" wielu z ponad 1100 więźniów politycznych i wykorzystał te oskarżenia do aresztowania dziesiątek tysięcy innych osób.

"Są to obywatele Białorusi, którzy chcą swobodnie korzystać ze swoich podstawowych wolności, pokojowo protestujący, członkowie społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarze, przeciwnicy polityczni oraz ci, którzy zostali aresztowani za sprzeciw wobec nieuzasadnionej wojny z Ukrainą i roli Białorusi w jej wspieraniu" - oświadczył Blinken i po raz kolejny wezwał władze w Mińsku do bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Łukaszenka podpisał nowelizację kodeksu karnego

W środę Łukaszenka podpisał nowelizację białoruskiego kodeksu karnego, która przewiduje, że "usiłowanie przeprowadzenia aktu terrorystycznego" jest zagrożone karą śmierci. Niezależny portal Nasza Niwa zwraca uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z "terroryzmem" ma wielu więźniów politycznych.

Nowa wersja kodeksu karnego rozszerza możliwość zastosowania kary śmierci, która na Białorusi jest wykonywana przez rozstrzelanie. Wcześniej najsurowszy wymiar kary był dopuszczany w przypadku najcięższych przestępstw, m.in. popełnienia aktu terroryzmu.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw, w którym nadal stosuje się karę śmierci. Nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn poniżej 18. i powyżej 65. roku życia.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP