Stany Zjednoczone zapowiedziały przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej. Przeciwko decyzji władz USA opowiedziały się niektóre państwa zachodnie, w tym Wielka Brytania, Hiszpania czy Kanada. - Nie dla bomb kasetowych, ale tak dla uzasadnionej obrony Ukrainy, która - w naszym rozumieniu - powinna być prowadzona bez użycia bomb kasetowych - powiedziała hiszpańska minister obrony Margarita Robles.
W piątek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową DPICM. Potwierdził, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej będzie stanowiła ona "pomost" do czasu zwiększenia produkcji. Zwrócił też uwagę, że Rosja stosuje takie pociski od początku konfliktu, a pozwolenie Rosji na przewagę na froncie spowoduje większe szkody dla cywilów, niż niewybuchy pozostawione przez amunicję kasetową stosowaną przez Ukrainę.
Joe Biden powiedział w piątek, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej "była bardzo trudna", ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.
Kraje Zachodu przeciwne dostarczeniu amunicji kasetowej
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zaznaczył, że Wielka Brytania jest "sygnatariuszem konwencji, która zakazuje produkcji lub używania amunicji kasetowej, i zniechęca do jej stosowania". - Będziemy nadal robić, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę przed nielegalną i niesprowokowaną inwazją Rosji, ale robimy to, dostarczając ciężkie czołgi bojowe, a ostatnio broń dalekiego zasięgu, i mamy nadzieję, że wszystkie kraje będą mogły nadal wspierać Ukrainę. Akt barbarzyństwa Rosji powoduje niewypowiedziane cierpienie milionów ludzi - oświadczył brytyjski premier, który w poniedziałek spotka się z Bidenem w Londynie.
Minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała dziennikarzom, że jej państwo ma "stanowcze zobowiązanie", że niektóre rodzaje broni i pocisków nie mogą być dostarczane Ukrainie. - Nie dla bomb kasetowych, ale tak dla uzasadnionej obrony Ukrainy, która - w naszym rozumieniu - powinna być prowadzona bez użycia bomb kasetowych - powiedziała.
Niemcy, które są sygnatariuszem konwencji o zakazie amunicji kasetowej, przekazały, że choć same nie dostarczą tego typu broni na Ukrainę, to rozumieją stanowisko USA. - Jesteśmy pewni, że nasi amerykańscy przyjaciele nie podjęli decyzji o przekazaniu tego typu amunicji lekkomyślnie - powiedział rzecznik rządu w Berlinie Steffen Hebestreit.
Sprzeciw wobec dostarczenia amunicji kasetowej na Ukrainę wyraziła także Kanada. "Poważnie podchodzimy do naszego zobowiązania wynikającego z konwencji, by zachęcać do powszechnego jej przyjęcia" - przekazał w komunikacie kanadyjski rząd federalny.
Amunicja kasetowa - czym jest?
Stronami konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej są 123 państwa, ale nie ma wśród nich USA, Ukrainy ani Rosji.
Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić rozproszone na dużych obszarach. Ta cecha powoduje, że ofiarami stają się nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. Amunicja kasetowa pozostawia również wiele niewybuchów.
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook