TVN24 | Świat

Biden: wyjaśniłem Putinowi, że jeśli wkroczy na Ukrainę, zastosujemy surowe sankcje

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podczas ostatniej rozmowy z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem przekazał mu, iż wkroczenie na Ukrainę pociągnie za sobą sankcje i zwiększoną obecność Stanów Zjednoczonych w Europie. W niedzielę Biden ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podczas rozmowy telefonicznej, która odbyła się w czwartek, prezydent USA Joe Biden przestrzegł Władimira Putina przed próbą inwazji na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Biden: wyjaśniłem Putinowi, że jeśli wkroczy na Ukrainę, zastosujemy surowe sankcje

W piątek Biden mówił dziennikarzom o szczegółach rozmowy. - Wyjaśniłem prezydentowi Putinowi, że jeśli zrobi więcej ruchów, jeśli wkroczy na Ukrainę, zastosujemy surowe sankcje. Zwiększymy naszą obecność w Europie, wraz z naszymi sojusznikami z NATO – przekazał. Dodał, że w przypadku agresji ze strony rosyjskiej "będzie wysoka cena do zapłacenia".

Amerykański przywódca przekazał, że prezydent Rosji zgodził się na "trzy duże narady" w przyszłym miesiącu, aby pomóc w znalezieniu rozwiązania sytuacji. Przyznał, że spodziewa się postępów w tych negocjacjach. Zastrzegł jednak: - Pokazałem jasno, że to zadziała tylko wtedy, gdy złagodzi eskalację.

Pytany, czy Moskwie grożą sankcje, jeśli utrzyma wojska na granicy z Ukrainą, Biden powiedział, że nie zamierza przeprowadzać takich negocjacji publicznie. - Ale daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie może – podkreślam – nie może ruszyć na Ukrainę - zaznaczył.

Biden będzie rozmawiał z Zełenskim

Biały Dom poinformował tego samego dnia, że Biden ma rozmawiać w niedzielę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Podczas planowanej rozmowy Biden "potwierdzi poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, omówi wzrost aktywności militarnej Rosji przy granicach z Ukrainą oraz przedyskutuje przygotowania do nadchodzących działań dyplomatycznych, mających na celu obniżenie napięcia w regionie" – podaje agencja AFP, cytując słowa niewymienionego z nazwiska urzędnika Białego Domu. "Tak jak uzgodniliśmy ze Stanami Zjednoczonymi, naszym strategicznym partnerem, nic o Ukrainie bez Ukrainy. Z niecierpliwością czekam na kolejną rozmowę z prezydentem Joe Bidenem w tę niedzielę, by omówić koordynację naszych działań na rzecz pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie" - napisał natomiast w piątek na Twitterze Zełenski.

USA podejmują działania dyplomatyczne

Departament Stanu USA poinformował, że szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w piątek rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz ministrami spraw zagranicznych Kanady i Włoch - Melanie Joly i Luigim Di Maio. Ich tematem było omówienie wspólnej odpowiedzi pod postacią groźby "surowych sankcji", które mają powstrzymać Rosję przed dalszą agresją na Ukrainę – podała agencja Reutera.

10 stycznia, najprawdopodobniej w Genewie, odbędzie się spotkanie dyplomatów rosyjskich i amerykańskich, mające dotyczyć szeroko pojętych kwestii bezpieczeństwa. 12 stycznia zaplanowano z kolei posiedzenie Rady NATO-Rosja, a dzień później ma dojść do spotkania przedstawicieli Rosji z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Autor:akr//rzw

Źródło: Reuters, PAP