Decyzja władz państw Unii Europejskiej, aby nie wpisywać libańskiej bojówki Hezbollah na listę organizacji terrorystycznych, wywołała ostre głosy krytyki w Izraelu. Do niedawna szef izraelskiej dyplomacji, Avigdor Liberman, napisał do szefowej dyplomacji UE, że Wspólnota "skapitulowała przed terroryzmem".
Liberman jest przywódcą nacjonalistycznej partii Yisrael Beiteinu, współtworzącej obecną koalicję rządzącą. Do końca 2012 roku był wicepremierem i szefem dyplomacji, ale zrezygnował ze stanowisk ze względu na postępowanie prokuratorskie przeciw niemu.
Głos z Izraela
Znany z wyrazistych poglądów Liberman ostro zareagował na podjętą w ubiegłym tygodniu decyzję władz UE, aby nie wpisywać libańskiego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych. Polityk wysłał list do Catherine Ashton, szefowej unijnej dyplomacji, oskarżając w nim UE o "skapitulowanie przed terroryzmem".
- Ta decyzja powoduje wiele pytań, w tym tych najważniejszych o gotowość UE do zwalczania terroryzmu i o to, jak Izrael może zawierzyć europejskim gwarancjom bezpieczeństwa - stwierdził Liberman.
Zdaniem Izraelczyka jest masa "oczywistych" względów, które powinny wystarczyć do wpisania Hezbollahu na unijną listę organizacji terrorystycznych, a UE "nie przedstawiła satysfakcjonujących argumentów", dlaczego nie należy tego robić. Liberman twierdzi, że w obliczu takiej sytuacji UE stała się "nic nie znacząca" dla Izraela.
Niebezpieczna lista
Hezbollah miał trafić na unijną listę organizacji terrorystycznych wobec wyników bułgarskiego śledztwa w sprawie zamachu w Burgas. Poprzedni rząd ogłosił, że za jego organizacją stoi libańska bojówka, ale obecny zmienił zdanie i wycofał to twierdzenie. Wobec dużego oporu w UE, wniosek w sprawie wpisania Hezbollahu na listę upadł.
Gdyby jednak przeszedł, to oznaczałoby to poważne problemy dla libańskiej bojówki, która zostałaby odcięta od źródeł finansowania i wsparcia w UE. Są one bardzo znacząco, dzięki aktywności muzułmańskiej mniejszości w państwach Wspólnoty.
Autor: mk//bgr / Źródło: Times of Israel
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Bourj Hammoud