Budapeszt "nie może zaakceptować budżetu". Madryt apeluje do Polski i Węgier o "odpowiedzialność"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters
Maciej Sokołowski o pieniądzach z Funduszu Odbudowy
Maciej Sokołowski o pieniądzach z Funduszu OdbudowyTVN24
wideo 2/3
TVN24Maciej Sokołowski o pieniądzach z Funduszu Odbudowy

Szef Kancelarii Premiera Węgier Gergely Gulyas oświadczył, że Węgry nie mogą zaakceptować budżetu Unii Europejskiej w jego obecnej formie. Podkreślił też prawo każdego państwa członkowskiego UE do skorzystania z weta. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya oświadczyła, że Hiszpania chce, aby Polska i Węgry zachowywały się odpowiedzialnie w sprawie unijnego funduszu odbudowy.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałek wieczorem w Warszawie odbyło się spotkanie robocze premiera Morawieckiego z premierem Orbanem ws. m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Szef Kancelarii Premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas powiedział w ten czwartek, że Węgry są otwarte na dalsze negocjacje w sprawie budżetu. Dodał jednak, że "nie dojdzie do porozumienia", jeśli zostanie utrzymane powiązanie z klauzulą dotyczącą poszanowania praworządności.

- Nie możemy zaakceptować budżetu Unii Europejskiej w obecnej formie, a każde państwo członkowskie ma prawo weta - powiedział Gulyas na cotygodniowej konferencji rządowej, zapytany o to, czy Orban zawetuje budżet i fundusz odbudowy podczas szczytu UE zaplanowanego na przyszły tydzień.

"Hiszpania chce, aby Polska i Węgry zachowywały się odpowiedzialnie"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya oświadczyła, że Polska i Węgry powinny "zachowywać się odpowiedzialnie" i osiągnąć porozumienie w sprawie unijnego funduszu odbudowy.

- Hiszpania chce, aby Polska i Węgry zachowywały się odpowiedzialnie w sprawie unijnego funduszu odbudowy - powiedziała Gonzalez Laya w telewizji Bloomberg, dodając, że oba kraje mają obowiązek wobec własnych obywateli i firm, które potrzebują tych pieniędzy.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości