Media: dwa rosyjskie bombowce "całkowicie zniszczone". Po ataku dronów

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Ukraińcy zniszczyli rosyjski system wojskowego monitoringu Murom-M
Ukraińcy zniszczyli rosyjski system wojskowego monitoringu Murom-MIhor Kłymenko/Telegram
wideo 2/22
Ukraińcy zniszczyli rosyjski system wojskowego monitoringu Murom-MIhor Kłymenko/Telegram

W wyniku ostatnich ataków na lotniska Solcy i Szajkowka w Rosji zostały doszczętnie zniszczone dwa bombowce strategiczne Tu-22M3. Dwa inne samoloty zostały uszkodzone - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie. Według brytyjskiego ministerstwa obrony zniszczenie Tu-22M3 w bazie w obwodzie nowogrodzkim wskazuje, że niektóre ataki przy użyciu dronów na cele wewnątrz Rosji są przeprowadzane z jej terytorium.

- Dwa bombowce Tu-22M3 zostały całkowicie zniszczone, dwa kolejne samoloty zostały lekko uszkodzone - powiedział rozmówca Ukraińskiej Prawdy. Nie podał szczegółów. Przekazał jedynie, że ataków dokonano z użyciem dronów zdalnego sterowania z terytorium Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Podobną opinię wyraziło brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że "zniszczenie rosyjskiego bombowca Tu-22M3 w bazie w obwodzie nowogrodzkim wskazuje, że niektóre ataki przy użyciu dronów na cele wewnątrz Rosji są przeprowadzane z jej terytorium".

Trzeci udany atak na lotniska sił powietrznych dalekiego zasięgu

Brytyjski resort napisał we wtorkowym sprawozdaniu, że 19 sierpnia średni bombowiec Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire) rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu został najprawdopodobniej zniszczony w bazie lotniczej Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim, 650 km od granicy z Ukrainą, a rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że za atak odpowiedzialny był bezzałogowy statek powietrzny".

"Jeśli to prawda, zwiększa to wagę oceny, że niektóre ataki dronów na rosyjskie cele wojskowe są przeprowadzane z terytorium Rosji. Jest mało prawdopodobne, by bezzałogowe statki powietrzne miały zasięg umożliwiający dotarcie do Solcy-2 spoza Rosji" - podano w aktualizacji wywiadowczej.

"Jest to co najmniej trzeci udany atak na lotniska sił powietrznych dalekiego zasięgu, co ponownie rodzi pytania o zdolność Rosji do ochrony strategicznych lokalizacji w głębi kraju" - dodał brytyjski resort.

Rosyjskie bombowce Tu-22. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

Bombowce, używane do ataków przeciwko Ukrainie

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował na Twitterze zestawienie dwóch zdjęć satelitarnych, które ma być dowodem zniszczenia bombowca Tu-22M3 na lotnisku Solcy. Heraszczenko napisał również, że inne samoloty z tego miejsca zostały przeniesione na inne lotnisko.

Rosja często wykorzystywała bombowce Backfire do wystrzeliwania notorycznie niedokładnych ciężkich pocisków przeciwokrętowych AS-4 (w kodzie NATO: Kitchen) przeciwko Ukrainie, a na początku wojny przeprowadzały one również intensywne bombardowanie Mariupola przy użyciu niekierowanych bomb.

Atak na lotnisko w Szajkowce

W poniedziałek portal Ukraińska Prawda napisał, że na terenie lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji spadł dron kamikadze. Kanały na Telegramie relacjonowały, że został uszkodzony samolot, który "nie jest użytkowany".

Władze obwodu kałuskiego relacjonowały, że "atak dronów został odparty i że nie ma ofiar ani zniszczeń infrastruktury".

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: