Poparcie Ukraińców dla NATO bije rekordy. "Najlepsza gwarancja bezpieczeństwa"

[object Object]
Ukraińscy wojskowi ćwiczą z brytyjskimi żołnierzami Ministerstwo Obrony Ukrainy
wideo 2/24

Gdyby w najbliższym czasie na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie członkostwa w NATO, zdecydowana większość Ukraińców odpowiedziałaby: "tak". Poparcie dla Sojuszu gwałtownie wzrosło po rosyjskiej agresji na Krymie i w Donbasie. Ukraińcy wierzą, że członkostwo w NATO to "najlepszy sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa narodowego kraju".

Sondaż dotyczący poparcia członkostwa Ukrainy w NATO przeprowadziła kijowska fundacja Demokratyczne Inicjatywy wspólnie z Centrum Badań Gospodarczych i Politycznych im. Razumkowa. Gdyby w najbliższym czasie odbyło się referendum w sprawie członkostwa w NATO, 75 proc. Ukraińców odpowiedziałoby: "tak".

"Poparcie Ukraińców dla członkostwa w Sojuszu zaczęło gwałtownie rosnąć od 2014 roku i stało się tendencją. W 2012 roku NATO było uznawane za najlepszy sposób zagwarantowania bezpieczeństwa narodowego kraju przez 13 proc. Ukraińców, w maju 2014 roku odsetek ten wzrósł do 33 proc., w listopadzie 2015 roku - do 46 proc. Jednocześnie drastycznie traci na atrakcyjności idea statusu pozablokowego Ukrainy oraz sojuszu wojskowego z Rosją i innymi krajami Wspólnoty Niepodległych Państw" - napisano na stronie fundacji.

Sojusz wojskowy z Rosją

W 2012 roku status pozablokowy Ukrainy popierało 42 proc. badanych, którzy uważali, że stanowi on gwarancję bezpieczeństwa narodowego kraju.

Po aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 r., a także po wybuchu konfliktu z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie w kwietniu zeszłego roku, odsetek zwolenników statusu pozablokowego Ukrainy zmniejszył się do 23 proc.

Jeszcze bardziej spadło poparcie Ukraińców dla sojuszu wojskowego z Rosją z 26 proc. w 2012 r. do 8 proc. w listopadzie 2015 roku.

Z sondażu wynika, że po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy, odnotowano także zdecydowany wzrost poparcia dla członkostwa w Sojuszu na wschodzie kraju. W obwodach charkowskim, zaporoskim i dniepropietrowskim ponad 36 proc. badanych uznało, że wejście kraju do Sojuszu byłoby najlepszym sposobem na zagwarantowanie bezpieczeństwa narodowego kraju. Od lipca odsetek ten wzrósł o 16 punktów procentowych.

Referendum, które nie dzieli Ukrainy

Gdyby w najbliższym czasie na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie członkostwa w NATO, 75 proc. Ukraińców odpowiedziałoby: "tak". W lipcu odsetek takich osób był mniejszy o 11 punktów proc.

"Po raz pierwszy w historii Ukrainy oczekiwany wynik głosowania w referendum nie dzieli kraju. Najbardziej przekonujące zwycięstwo plebiscyt odniósłby na zachodniej Ukrainie (94 proc. zwolenników), w środkowej części kraju (80 proc.), a także w obwodach południowych (61 proc.). Najbardziej znaczące zmiany, dotyczące wyników referendum, zaszły na wschodzie Ukrainy i w Donbasie. W lipcu te dwa regiony głosowałyby przeciwko Sojuszowi, w listopadzie przewaga byłaby po stronie jego zwolenników. Wynika to prawdopodobnie z tego, że przeciwnicy NATO nie poszli do urn" - zaznaczyła fundacja Demokratyczne Inicjatywy.

Sondaż został przeprowadzony 14-22 listopada, na reprezentatywnej próbie ponad 2 tys. osób, we wszystkich regionach Ukrainy, poza okupowanymi przez rebeliantów obszarami w obwodach donieckim i ługańskim, a także zaanektowanym przez Rosję Krymem.

Autor: tas//gak / Źródło: dif.org.ua

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: