Ukraińcy gorzej oceniają Putina niż Stalina

Bundesarchiv, kremlin.ruPutin gorzej oceniany niż Stalin

Ponad 3/4 Ukraińców ma negatywny stosunek do Władimira Putina - wynika z sondażu ukraińskiej grupy badawczej Rating. To ocena o kilka punktów procentowych gorsza niż Józefa Stalina.

Źle ocenia Putina 76 proc. respondentów, a dobrze tylko 16 proc., co jest znaczącą zmianą w ostatnich miesiącach. Jak podaje publikujące sondaż "Zerkało Niedzieli", liczba osób negatywnie oceniających rosyjskiego prezydenta niemal dwukrotnie się zwiększyło w ciągu ostatniego roku.

Rok temu negatywnie o Putinie wypowiadało się 40 proc. Ukraińców i jeszcze w październiku, przed protestami na kijowskim Majdanie, więcej było Ukraińców, którzy mieli o nim dobre zdanie, niż tych o zdaniu przeciwnym.

Agencja Rating podaje, że relatywnie pozytywnie o Putinie wypowiadają się jedynie mieszkańcy Donbasu (66 proc. ocenia pozytywnie prezydenta Rosji), podczas gdy na zachodzie, w centrum czy na północy kraju odsetek negatywnych oceń wynosi ponad 90 proc.

Putin wyprzedził Stalina

W badaniu agencji okazało się, że więcej Ukraińców ma negatywny stosunek do Putina niż do Józefa Stalina. Do tego ostatniego pozytywny stosunek ma 20 proc. respondentów, a negatywny 70 proc. (co dziesiąty nie ma zdania), co i tak jest odsetkiem wyższym niż jeszcze dwa lata temu, gdy negatywny stosunek do sowieckiego dyktatora miało 62 proc. ankietowanych. Jak podaje "ZN", mniej niż połowa etnicznych Rosjan pytanych w badaniu odnosi się do prezydenta Federacji Rosyjskiej pozytywnie.

Badanie przeprowadzono między 15 a 25 kwietnia na próbie 2 tys. pełnoletnich obywateli Ukrainy. Badania nie przeprowadzono na Krymie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: zn.ua

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv, kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości