TVN24 | Świat

Wojna Rosja - Ukraina. Von der Leyen: Unia po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni do zaatakowanego kraju

TVN24 | Świat

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Von der Leyen: Unia po raz kolejny zwiększa sankcje przeciwko agresorowi, czyli putinowskiej Rosji
Von der Leyen: Unia po raz kolejny zwiększa sankcje przeciwko agresorowi, czyli putinowskiej RosjiEBS
wideo 2/35
EBSVon der Leyen: Unia po raz kolejny zwiększa sankcje przeciwko agresorowi, czyli putinowskiej Rosji

Unia Europejska po raz pierwszy w historii sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając szereg kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Wśród nich znalazło się między innymi zamknięcie przestrzeni powietrznej Unii dla samolotów należących do Rosji.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo

Niedziela to czwarty dzień ataków Rosji na Ukrainę. Wojska rosyjskie weszły do Donbasu, próbują zająć Kijów, prowadzą ofensywę na wielu kierunkach, również z Białorusi. W miasta trafiają rakiety i ogień artyleryjski, również samoloty Federacji Rosyjskiej prowadzą naloty na cele w całym kraju, między innymi lotniska i bazy wojskowe.

Von der Leyen: wzmacniamy sankcje wobec Rosji

Szefowa KE Ursula von der Leyen przekazała na popołudniowym briefingu, że Unia Europejska "po raz kolejny zwiększa sankcje przeciwko agresorowi, czyli putinowskiej Rosji".

- Unia Europejska po raz pierwszy w historii sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - powiedziała. Dodała, że "to jest naprawdę przełomowy moment".

- Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium Unii Europejskiej. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów - wyjaśniła szefowa KE.

- Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie - dodała, zapowiadając też sankcje przeciwko Białorusi.

- Reżim Łukaszenki jest współwinny tego nikczemnego ataku na Ukrainę. Więc uderzymy w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy restrykcje wobec najważniejszych sektorów (reżimu). Zatrzymamy eksport jego produktów - od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportowe, które wprowadziliśmy na towary podwójnego zastosowania dla Rosji. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych sankcji wobec Rosji. Ponadto ukarzemy tych Białorusinów, którzy pomagają Rosjanom w prowadzeniu wojny - wyliczyła von der Leyen.

Von der Leyen: Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

- Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, niszczy także przyszłość jego własnego kraju - oceniła von der Leyen.

Borrell: Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, dodał, że "Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciwko Ukrainie". Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił jądrowych.

Mówił też, że rosyjska armia na Ukrainie coraz częściej obiera za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy "heroicznie się bronią".

Szef unijnej dyplomacji wyraził przekonanie, że ministrowie spraw zagranicznych poprą kolejne sankcje przeciwko Rosji, w tym wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, a także kroki przeciwko bankowi centralnemu, w wyniku których "ponad połowa jego środków zostanie zablokowana".

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości