Ukraina zaatakowana przez Rosję. Jens Stoltenberg: pokój w Europie został zdruzgotany

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads
Źródło:
TVN24 PAP
Stoltenberg: pokój w Europie został zdruzgotany
Stoltenberg: pokój w Europie został zdruzgotanyNATO
wideo 2/35
TVN24Stoltenberg: pokój w Europie został zdruzgotany

Ukraina została w czwartek rano zaatakowana przez Rosję. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że "pokój w Europie został zdruzgotany". Poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

Rosja zaatakowała Ukrainę w czwartek nad ranem po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. W wielu ukraińskich miastach słychać wybuchy, atakowane są lotniska i infrastruktura wojskowa.

Po południu na konferencji prasowej głos z tej sprawie zabrał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Pokój w Europie został zdruzgotany. Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości - powiedział szef Sojuszu.

- To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste - dodał. - Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi - mówił.

Poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

- Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego - podkreślił.

Przekazał, że "dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne". - Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne - wyjaśnił Stoltenberg.

Oświadczenie sekretarza generalnego NATO w związku z atakiem Rosji na Ukrainę

Wcześniej, w czwartek nad ranem, Stoltenberg wydał oświadczenie. "Zdecydowanie potępiam lekkomyślny i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę, który zagraża życiu niezliczonych cywilów. Po raz kolejny, pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń i niestrudzonych wysiłków dyplomatycznych, Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu" – napisał,

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

"To poważne naruszenie prawa międzynarodowego i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego" – ocenił szef NATO. "Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań militarnych i poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - zaapelował.

"Członkowie NATO spotkają się, aby wyciągnąć konsekwencje z agresywnych działań Rosji. W tym strasznym czasie stoimy z narodem Ukrainy. NATO zrobi wszystko, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników" - oświadczył.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads

Źródło: TVN24 PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości