144 Ukraińców uwolnionych w ramach wymiany jeńców. Większość z nich broniła Mariupola

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że doszło do największej jak dotąd wymiany jeńców z Rosją. W jej wyniku 144 żołnierzy ukraińskich, w tym 95 obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, wróciło do domu, jednak większość z nich ma poważne obrażenia. Najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Ministerstwo obrony Ukrainy powiadomiło, że wśród zwolnionych jeńców było 43 żołnierzy pułku Azow, który bronił Azowstalu, ostatniego ukraińskiego punktu oporu w portowym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podał, że najmłodszy zwolniony żołnierz ma 19 lat, a najstarszy 65.

"Większość zwolnionych Ukraińców ma poważne obrażenia: rany postrzałowe i odłamkowe, obrażenia po wybuchach, poparzenia, złamania, amputowane kończyny. Wszystkim udzielana jest niezwłocznie odpowiednia pomoc medyczna i psychologiczna" – napisano w komunikacie.

W niewoli znaleźli się obrońcy Azowstalu

Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

Według strony ukraińskiej do niewoli trafiło ponad 2,5 tysiąca osób, w tym żołnierze pułku Azow, 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, a także przedstawicieli innych formacji.

Rząd Ukrainy zapowiedział, że jeńcy mają zostać wymienieni na rosyjskich żołnierzy i zapewniał, że sprawę traktuje priorytetowo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości