Władze Ukrainy: Rosjanie deportowali około 600 tysięcy dzieci

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Obywatele Ukrainy deportowani przez rosyjskie wojsko. Wideo archiwalne
Obywatele Ukrainy deportowani przez rosyjskie wojsko. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveObywatele Ukrainy deportowani przez rosyjskie wojsko. Wideo archiwalne

Szef Narodowego Biura Informacyjnego Ukrainy Ołeksandr Smyrnow poinformował w poniedziałek, że z rosyjskiej niewoli uwolniono dotychczas blisko 600 osób - w większości są to wojskowi. Dodał, że Rosjanie przymusowo deportowali ponad 3 mln ludzi, w tym 600 tysięcy dzieci.

- Z niewoli uwolniono na dzisiaj prawie 600 osób. To około 100 cywilów, a pozostałe osoby to wojskowi – przekazał szef Narodowego Biura Informacyjnego Ukrainy Ołeksandr Smyrnow, cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

Mówiąc z kolei o osobach deportowanych, urzędnik ocenił, że "liczby są straszne". Zaznaczył jednak, że są to dane podawane przez stronę rosyjską, ponieważ Ukraina "nie ma dostępu do terytorium agresora".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reżim Putina przymusowo przesiedla Ukraińców

- To ponad 3 mln przymusowo deportowanych ludzi, w tym około 600 tysięcy dzieci – powiedział Smyrnow. Sprowadzenie tych ludzi, jak podkreślił, jest bardzo trudne. - Ale my też zbieramy te dane i udało się jak dotąd zebrać i zweryfikować informacje o ponad 30 tysiącach deportowanych dorosłych i prawie 7300 dzieci - zaznaczył Smyrnow.

- Część z nich sama wydostaje się z terytorium państwa-agresora. Są ludzie, którzy kontaktują się z ukraińskim ministerstwem ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych - dodał.

Podkreślił, że dzięki wysiłkom władz ukraińskich udało się sprowadzić z powrotem 53 spośród przymusowo wywiezionych przez Rosjan dzieci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości