TVN24 | Świat

Ukraina i Mołdawia "mają taki sam strategiczny cel"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Członkostwo w Unii Europejskiej to prawdziwie strategiczny cel. W tej sprawie nasze stanowiska się całkowicie pokrywają - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Maią Sandu. Prezydent Mołdawii w pierwszą wizytę zagraniczną na tym urzędzie udała się do Kijowa.

Wtorkowe rozmowy Wołodymyra Zełenskiego i Mai Sandu, sprawującej urząd prezydenta Mołdawii od końca grudnia, dotyczyły między innymi współpracy między obydwoma państwami, bezpieczeństwa i integracji z Unią Europejską.

- Członkostwo w Unii Europejskiej to prawdziwie strategiczny cel. W tej sprawie nasze stanowiska się całkowicie pokrywają - oświadczył podczas wspólnej konferencji prasowej Zełenski.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Tematu członkostwa w UE dotyczy także podpisana we wtorek przez obydwoje przywódców deklaracja, w której potwierdzono "zainteresowanie pogłębieniem regionalnej współpracy, aby zrealizować strategiczne cele w sprawie pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej, w tym poprzez implementację umów stowarzyszeniowych z UE".

W dokumencie podkreślono, że wygrana Sandu w wyborach daje możliwość "otwarcia nowego etapu rozwoju dialogu". Zaznaczono, że oba kraje wzajemnie wspierają swoją integralność terytorialną i suwerenność.

"Podkreślamy dążenie do wzmocnienia współpracy z partnerami w Południowo-Wschodniej Europie i (regionie) Morza Czarnego. W tym kontekście potwierdzamy swoje zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy 'Trójmorze'" - głosi deklaracja.

Zapewniono też o gotowości do wzmocnienia strategicznego znaczenia Partnerstwa Wschodniego. Zełenski ocenił na konferencji prasowej, że kraje Unii Europejskiej powinny poświęcać więcej uwagi państwom tego formatu w sprawie wspólnych procedur zakupu i dostawy szczepionek przeciw COVID-19.

Wyzwania i zagrożenia

Podczas spotkania rozmawiano też o bezpieczeństwie. - Skoncentrowaliśmy się na wyzwaniach i zagrożeniach, które wpływają zarówno na krajowe, jak i regionalne bezpieczeństwo. Stabilność i bezpieczeństwo Ukrainy i Republiki Mołdawii są kluczowe dla obu państw - oznajmiła Sandu.

Przywódcy podjęli decyzję o powołaniu nowego formatu dialogu między Ukrainą i Mołdawią - Rady Prezydenckiej - oraz podpisali memorandum o rozwoju potencjału transportowego, które między innymi przewiduje budowę trasy między stolicami obu państw. Jak zapowiedziano, miałaby ona umożliwić dojazd z Kijowa do Kiszyniowa w ciągu pięciu-sześciu godzin.

Inicjatywa TrójmorzaPAP

Autor:tas/kg

Źródło: PAP