Ukraina odpowiada Węgrom. "Nie potrzebujemy pozwolenia Rosji, by stać się członkiem Sojuszu"

Źródło:
PAP

To niebezpieczne, kiedy pewni węgierscy politycy próbują uzależniać bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej od zachcianek Moskwy - ocenił rzecznik ukraińskiego resortu dyplomacji Ołeh Nikołenko. Odniósł się do słów wiceprzewodniczącej parlamentu Węgier, która w rozmowie z rosyjską gazetą powiedziała, że przystąpienie Kijowa do NATO "możliwe jest tylko w tym przypadku, kiedy Rosja zaakceptuje to w formie określonego porozumienia".

- Ukraina ma suwerenne prawo do wolnego wyboru środków bezpieczeństwa. To prawo niejednokrotnie było potwierdzone na poziomie wszystkich państw członkowskich NATO, w tym Węgier - oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko w mediach społecznościowych.

- Nie potrzebujemy pozwolenia Rosji, by stać się członkiem Sojuszu. Jednocześnie jest to niebezpieczne, kiedy pewni węgierscy politycy próbują uzależniać bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej od zachcianek Moskwy - ocenił rzecznik.

Wiceszefowa parlamentu Węgier o "zaakceptowaniu" przez Rosję wstąpienia Ukrainy do NATO

Nikołenko odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej węgierskiego parlamentu Dory Duro, która powiedziała rosyjskiej gazecie "Izwiestija", że Ukraina może wejść do NATO, tylko jeśli zgodzi się na to Rosja.

>> Stoltenberg deklaruje, że miejsce Ukrainy jest w NATO. Wymowna reakcja Orbana <<

- Dopóki granice Ukrainy są kwestionowane i trwa konflikt zbrojny, nawet własne zasady NATO wykluczają przyłączenie Kijowa do Sojuszu - mówiła węgierska polityk.

- Bez ryzyka rozpoczęcia wojny przystąpienie Ukrainy możliwe jest tylko w tym przypadku, kiedy Rosja zaakceptuje to w formie określonego porozumienia - oświadczyła wiceprzewodnicząca parlamentu Węgier.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: