Ukraiński wywiad: na Białoruś nie trafiła ani jedna rosyjska głowica jądrowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Wtorek jest 482. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow powiedział, że na Białoruś nie przewieziono jeszcze ani jednej rosyjskiej głowicy jądrowej. Cytowany przez agencję Interfax-Ukraina Budanow dodał jednak, że trwają przygotowania do przyjęcia pocisków, szykowane są miejsca przechowywania tej broni. Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. W połowie czerwca białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Mińsk jakoby już zaczął otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:39

    Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu stwierdził, że wojska ukraińskie przeprowadziły 263 ataki na pozycje rosyjskie od 4 czerwca, ale zaprzeczył, jakoby odniosły sukces w jakiejkolwiek części frontu, w przeciwieństwie do publicznie dostępnych dowodów geolokalizacyjnych dotyczących natarcia wojsk ukraińskich - poinformowali analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

    Narada rosyjskich wojskowych

  • 3:45

    Białoruski Sztab Generalny potwierdził, że władze w Mińsku zmieniły wydźwięk swojej konstytucji, aby odejść od stanu neutralności i statusu kraju nienuklearnego – informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Amerykański think tank donosił wcześniej o rosyjskich wysiłkach na rzecz dalszego politycznego ujarzmiania Białorusi poprzez zmiany w konstytucji w 2020 roku i na początku 2021 roku.

  • 1:39

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie przeprowadziły 20 czerwca operacje kontrofensywne w obwodach donieckim i zaporoskim. Rosyjski MON nadal reaguje na ukraińskie operacje kontrofensywne ze stosunkowo wysokim stopniem spójności retorycznej.

  • 1:16

    Na posiedzeniu komisji Komitetu Regionów w Brukseli marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber przedstawiał szczegóły pomocy w jego regionie dla dzieci z ukraińskich regionów partnerskich. - Ich uśmiechy były najpiękniejszym dowodem na to, że warto im pomagać i wspierać w tym trudnym czasie – wskazał.

  • 0:42

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 22:09

    Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko na Telegramie.

    "Za sprawą działań wroga niestety wzrasta liczba zabitych i rannych: zginęło dotąd 21 osób, w tym pięć z powodu celowego postrzelenia przez Rosjan, a 28 odniosło obrażenia, z czego 16 to nasi ratownicy" - oznajmił Kłymenko. Liczba zaginionych wynosi 109 - podał resort ds. reintegracji okupowanych terytoriów na Telegramie.

    Minister zapewnił, że sytuacja epidemiologiczna jest stabilna i znajduje się pod kontrolą, nie stwierdzono ognisk chorób zakaźnych. Przypomniał przy tym o zakazie spożywania ryb w rejonach dotkniętych skutkami wysadzenia zapory.

    "Działają specjalne patrole.(…) Systematycznie pobieramy próbki wody, zarówno technicznej, jak i pitnej. Jest to niezbędne, aby stwierdzić, czy można ją bezpiecznie dawać ludziom. Na razie przywozimy lokalnym mieszkańcom wodę pitną i techniczną" - oznajmił.

  • 22:00

    Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że siły ukraińskie niszczą rosyjskie wojska na dwóch głównych kierunkach konfliktu, na wschodzie i południu kraju. - W tej chwili nasi żołnierze na południu i wschodzie aktywnie niszczą wroga, fizycznie oczyszczając Ukrainę - powiedział Zełenski w swoim wieczornym nagraniu wideo.

    - Obrona przed terrorem oznacza zniszczenie terrorystów. Jest to gwarancja, że państwo zła nigdy nie będzie miało okazji sprowadzić tego zła na Ukrainę - dodał.

    Odnosząc się do konferencji, która odbędzie się w Londynie na temat powojennej odbudowy kraju, Zełenski powiedział, że odbudowa Ukrainy jest "narzędziem i gwarancją bezpieczeństwa" oraz środkiem "ochrony przed powtórzeniem się rosyjskiej agresji".

  • 21:08

    Tylko Izrael może dostarczyć Ukrainie sprzęt umożliwiający odpieranie ataków irańskich dronów - oświadczył szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w wywiadzie dla portalu Times of Israel.

    Jermak wyraził frustrację, że premier Izraela Benjamin Netanjanu nie wsparł Ukrainy w otwarty sposób. Zaznaczył, że transakcje zakupu broni między Rosją i wrogim Izraelowi Iranem powinny skłonić Izrael do pomocy Ukrainy.

    - Widzimy, jak dyktator na Kremlu (tj. prezydent Rosji Władimir Putin - red.) robi sobie zdjęcia rodzinne z przywódcami Iranu, a potem irańska broń jest używana przeciwko nam i wam. Nie wiem, czego więcej trzeba - powiedział Jermak.

    Po napaści Rosji na Ukrainę Izrael wyrażał moralną i humanitarną solidarność z Ukrainą, odmawiał jednak dostarczenia jej broni.

    Jak podkreśla Times of Israel, Izrael usiłuje utrzymać dobre stosunki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, mając na względzie swoje bezpieczeństwo wobec działań Rosji w Syrii oraz wobec Iranu. Rosja kontroluje przestrzeń powietrzną nad Syrią, Izraelowi zależy więc na tym, by nie izolować Rosji, bo dzięki temu może przypuszczać ataki powietrzne na wspierane przez Iran siły i pozycje Hezbollahu na swej północnej granicy.

  • 20:41

    Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w Londynie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

    "Omówiliśmy kolejne kroki mające na celu wzmocnienie zdolności kontrofensywnych Ukrainy, przygotowanie dokumentów szczytu (NATO - red.) w Wilnie dotyczących perspektywy członkostwa Ukrainy w Sojuszu oraz zwiększenie globalnego poparcia dla Formuły Pokoju" - napisał na Twitterze Kułeba.

  • 20:19

    Rosjanie czterokrotnie w ciągu dnia zaatakowali miasto Nikopol - poinformował szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk, cytowany przez Ukrinform. Jedna osoba została ranna, to 74-letni mieszkaniec miasta, który został przewieziony do szpitala.

  • 19:51

    Rosyjskie okręty wojenne zaczęły od niedawna krążyć na zasadzie "ruchu wahadłowego" po Morzu Czarnym, poruszając się pomiędzy Sewastopolem na okupowanym Krymie i Noworosyjskiem. Utrudnia to naszym siłom atakowanie tych jednostek - zauważył ukraiński portal wojskowy Defense Express.

    Serwis przeanalizował ostatnie komunikaty ukraińskiej armii dotyczące liczby wrogich okrętów zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr i znajdujących się na Morzu Czarnym. Zwrócono również uwagę na obserwacje ekspertów ds. wojskowości ze Stanów Zjednoczonych, odczytujących aktualne położenie rosyjskich fregat, korwet i łodzi podwodnych na podstawie zdjęć satelitarnych.

    Wprowadzenie przez wroga "ruchu wahadłowego", podyktowane względami bezpieczeństwa, nie tylko oznacza dla nas zagrożenie związane z wystrzeliwaniem rakiet również z Noworosyjska, ale także znacznie utrudnia ukraińskiej armii atakowanie jednostek morskich agresora - ocenił Defense Express.

    Największą stratę podczas wojny z Ukrainą rosyjska marynarka wojenna poniosła w kwietniu 2022 roku, gdy zatopiony został krążownik rakietowy Moskwa - flagowy okręt Floty Czarnomorskiej. Według Kremla na krążowniku zginął zaledwie jeden członek załogi, a 27 uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych była prawdopodobnie znacznie wyższa. W ocenie niezależnych obserwatorów, a także m.in. resortu obrony Litwy, śmierć mogło ponieść nawet ponad 400 żołnierzy z Rosji.

  • 19:33

    Ukraińscy jeńcy "w izolacji" na Węgrzech. Kijów: trzech powróciło do ojczyzny

  • 19:25

    Zdaniem prezydenta Czech Petra Pavla, który występował na konferencji "Nasze bezpieczeństwo nie jest oczywiste", należy obawiać się zmęczenia długą wojną na Ukrainie. Może ona doprowadzić do rozłamu w jedności Zachodu. Jego zdaniem na to liczy prezydent Rosji Władimir Putin.

    Pavel powiedział, że Rosja stawia na to, że Zachód się znudzi, a długi konflikt zmęczy jej przywódców i obywateli. Stwierdził, że jest dumny z czeskich obywateli, którzy nie ustają we wspieraniu Ukrainy, niezależnie od kryzysów, inflacji czy problemów budżetowych w kraju. Jego zdaniem to, co wydarzyło się do tej pory, pokazało, że demokratyczny Zachód się mylił i wojna toczona przy użyciu ciężkiej broni konwencjonalnej z XX w. jest możliwa w XXI wieku. Dodał, że nadal, tak jak w czasie zimnej wojny, pozostaje groźba użycia broni jądrowej.

    Minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky powiedział, że w związku z pogarszającymi się warunkami bezpieczeństwa w całej Europie jego resort pracuje nad nową strategią bezpieczeństwa. Jako zagrożenia ma w równym stopniu uwzględniać Rosję i Chiny. Według Lipavsky'ego okres "czerpania dywidendy pokojowej" poprzez zaniedbywanie inwestycji w bezpieczeństwo w Europie dobiegł końca i teraz jesteśmy na skraju globalnej konfrontacji.

    Występująca też na konferencji minister obrony Jana Czernochova powiedziała, że uzgodniła z szefem sztabu generalnego Karelem Rzehką nową listę materiałów, które mogą zostać wysłane na pomoc Ukrainie, w taki sposób, aby bezpieczeństwo Czech nie było zagrożone. - To, co możemy wysłać, wyślemy - powiedziała. Uznała, że Czechy muszą polegać na sojusznikach z NATO i UE oraz ich gotowości do udzielenia pomocy.

    Konferencja "Nasze bezpieczeństwo nie jest oczywiste" organizowana jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Jagello 2000. Stowarzyszenie organizuje także na lotnisku pod Ostrawą jedną z największych w Europie imprez lotniczych "Dni NATO". W tym roku we wrześniu gościem specjalnym imprezy będzie Polska.

  • 19:02

    Francja i Włochy są zjednoczone we wspieraniu wysiłków wojennych Ukrainy i będą kontynuować pomoc wojskową - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z premier Włoch Giorgią Meloni.

    - Musimy kontynuować (wspieranie militarne Ukrainy), szczególnie z tego względu, że rozpoczęta kilka dni temu kontrofensywa (ukraińska) powinna być jak najskuteczniejsza - oznajmił Macron.

    Giorgia Meloni i Emmanuel Macron

    Meloni ze swej strony zapewniła jeszcze przed spotkaniem z Macronem, że "Włochy i Francja będą nadal wspierać ukraińską sprawę tak długo, jak to będzie potrzebne".

    Dodała, że system obrony przeciwlotniczej SAMP/T-MAMBA, nad którym oba kraje pracowały od miesięcy, już jest wykorzystywany na polu walki w Ukrainie.

  • 18:40

    Norwegia przeznaczy 250 mln koron norweskich (23 mln dol.) na bezpieczeństwo nuklearne Ukrainy - poinformowało norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

    Około 9,3 mln dol. zostanie przekazane Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), której eksperci są obecni na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej, okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz trzech innych działających elektrowni atomowych w Ukrainie.

    - Eksperci MAEA przekazują społeczności międzynarodowej niezależną i wiarogodną ocenę stanu obiektów nuklearnych w Ukrainie. Dostęp do tego rodzaju niezależnej informacji ma dla nas podstawowe znaczenie - powiedziała minister spraw zagranicznych Norwegii Annikien Huitfeldt.

    Norwegia zwiększy też o 14 mln dol. środki na współpracę z Ukrainą w sferze bezpieczeństwa nuklearnego. Mają one być wykorzystane na zmniejszenie ryzyka incydentów związanych z promieniowaniem.

    Obawy o bezpieczeństwo nuklearne w Ukrainie wzrosły po zajęciu przez siły rosyjskie w marcu 2022 r. Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest największa w Europie.

    Dodatkowe zagrożenie dla stabilnego działania elektrowni stanowiło wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, gdyż woda ze Zbiornika Kachowskiego zasilała energią skraplacze turbin elektrowni.

    Szef MAEA Rafaelo Grossi odwiedził elektrownię po wysadzeniu zapory i ocenił sytuację jako "poważną", choć ustabilizowaną.

  • 18:15

    Brytyjski resort obrony opublikował mapę mającą przedstawiać aktualną sytuację na froncie.

  • 17:45

    W największej w Rosji fabryce prochu strzelniczego do broni palnej i amunicji artyleryjskiej, położonej w mieście Kotowsk pod Tambowem, doszło do eksplozji. Zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych - poinformował ukraiński portal Obozrevatel za rosyjskimi państwowymi agencjami i mediami.

    Różne źródła podają rozbieżne szacunki dotyczące zabitych i poszkodowanych. Pojawiają się też doniesienia o pięciu ofiarach śmiertelnych, natomiast liczba rannych jest najczęściej oceniana na 12 osób - czytamy na łamach serwisu.

    Jak dodano, władze obwodu tambowskiego przekonują, że do wybuchu doszło "z winy człowieka" i nie był to akt terroryzmu ani sabotażu.

  • 17:37

    Rosja - sankcje. Ukrywali drogie nieruchomości w Europie. Z jednej z nich korzystała córka Putina

  • 17:31

    Rosyjskie wojska ostrzelały w Chersoniu pracowników ukraińskich służb ratunkowych, którzy oczyszczali miasto po powodzi wywołanej wysadzeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Wcześniej we wtorek szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że w godzinach porannych agresorzy zaatakowali z dział artyleryjskich obiekty cywilne w Chersoniu, m.in. budynki mieszkalne, placówkę oświatową i przedszkole. Zginął 27-letni mężczyzna. Pod ostrzałem znaleźli się również pracownicy służb medycznych, lecz wówczas nikt z nich nie ucierpiał.

    "Popatrzcie na te obrazki. O co chodzi Rosjanom? Co chcieli udowodnić, ostrzeliwując regały z książkami? Wszystko odbudujemy, ale nie wybaczymy mordowania naszych ludzi" - dodał Prokudin w kolejnym komunikacie na Telegramie.

  • 17:05

    Na Białorusi trwają przygotowania do przyjęcia rosyjskich pocisków nuklearnych, szykowane są miejsca przechowywania tej broni, niemniej dotychczas nie przewieziono tam jeszcze ani jednej głowicy jądrowej - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Ministrowie obrony Rosji i Białorusi, Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin, podpisali pod koniec maja umowę formalnie przyspieszającą rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej. Szojgu zaznaczył, że Rosja zachowa kontrolę nad tym uzbrojeniem. W połowie czerwca białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka oznajmił, iż Białoruś jakoby już zaczęła otrzymywać rosyjskie pociski jądrowe - przypominały w ostatnich tygodniach amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) i agencja Reutera.

    - Wciąż widzimy lekkomyślną retorykę jądrową Rosji. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy Moskwa wyszła z (układu rozbrojeniowego) Nowy START. Podjęła też decyzję o rozlokowaniu broni nuklearnej na Białorusi - zauważył 14 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  • 16:52

    Ukraina skutecznie wykorzystała drona szturmowego o zasięgu 1000 km - powiadomiła rzecznika państwowego koncernu Ukroboronprom Natalia Sad.

    Sad zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie z dowódcą armii ukraińskiej gen. Wałerijem Załużnym, dowódcą lotnictwa - Mykołą Oleszczukiem i dyrektorem koncernu, Jurijem Husiewem, które podpisano "po udanym użyciu naszego drona na odległości 1000 km" - podała agencja informacyjna Ukrinform.

    Jesienią ubiegłego roku Ukroboronprom podawał, że firma "finalizuje prace" nad ważącym około 200 kg dronem wyposażonym w głowicę bojową o wadze 75 kilogramów, a w grudniu - o jego udanych testach.

  • 16:24

    Ukraiński resort obrony opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 221 tys. żołnierzy (+1010), 3997 czołgów (+8) oraz 3888 jednostek artylerii (+23).

  • 15:56

    Bank Światowy chce zwiększyć pomoc dla Ukrainy na "pilne projekty naprawcze" w sektorach transportowym, energetycznym i mieszkaniowym - powiedziała dyrektor operacyjna banku Anna Bjerde, cytowana przez agencję Reutera, przed rozpoczęciem konferencji o odbudowie Ukrainy w Londynie.

    Bank Światowy od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji wypłacił Ukrainie, głównie w formie dotacji, ponad 21 miliardów dolarów.

  • 14:59

    Denys Muryha, były zastępca dowódcy jednego z pododdziałów w ukraińskim batalionie Ajdar, został skazany w Rosji na 16 lat kolonii karnej. Podczas pokazowego procesu wojskowy usłyszał zarzuty m.in. "przygotowywania się do prowadzenia działalności terrorystycznej" - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

    Muryha został zatrzymany przez Rosjan w maju 2022 roku, ponad dwa miesiące po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zastępca dowódcy, który walczył w batalionie Ajdar od siedmiu lat, jakoby przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd w Rostowie nad Donem oskarżył Muryhę m.in. o wysadzenie mostu na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

  • 14:50

    Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

    Sięgnięcie po systemy Bał świadczy, że Rosjanom zaczyna brakować pocisków Kalibr, Iskander, Kindżał, Ch-101 i Ch-155 - uznał rzecznik, cytowany przez agencję Ukrinform.

    - Ma być to alternatywą, zastąpieniem precyzyjnego uzbrojenia dalekiego zasięgu - powiedział Ihnat.

    Rosyjski system rakietowy Bał. Zdjęcie ilustracyjne

  • 14:31

    Na skutek powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce do Dniepru dostało się co najmniej 150 ton smarów i produktów ropopochodnych. Pod wodą znalazło się także ponad 50 tysięcy hektarów lasów - oznajmił Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Produkty ropopochodne mogą dotrzeć przez Morze Czarne aż do Morza Śródziemnego, a co najmniej połowa zalanych terenów leśnych ulegnie degradacji. Mówimy o obszarze większym, niż cała powierzchnia lasów na Islandii - zauważył polityk w komunikacie na kanale Telegram.

    Chersoń zalany wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce

  • 14:13

    Generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda, poinformował, że w ciągu ostatniego dnia Rosjanie stracili na dowodzonym przez niego odcinku ponad pięć kompanii. Są to zabici i ranni rosyjscy żołnierze.

    Tarnawski przekazał, że w czasie walk zostało zniszczonych lub uszkodzonych 46 jednostek sprzętu wojskowego wroga, w tym 17 czołgów, siedem bojowych wozów piechoty i cztery haubice.

  • 13:45

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła propozycję pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

    Propozycja ta pojawia się w związku z przeglądem budżetu UE na lata 2021-2027, który przypada na połowę tego okresu.

  • 13:13

    W wyzwolonych Piatichatkach wciąż pozostaje do 20 cywilów, we wsi toczą się walki, jest ona pod ciągłym ostrzałem - poinformował szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.

    - Razem z wojskowymi robimy wszystko, by wywieźć ludzi - powiedział urzędnik, cytowany przez rosyjską redakcję BBC. Na razie dostarczana jest pomoc humanitarna, tak by mieszkańcy mogli "wytrzymać i podjąć wszystkie kroki organizacyjne, aby ich stamtąd wywieźć" - dodał Małaszko.

    Armia ukraińska w ostatnich tygodniach prowadzi operacje we wschodniej części obwodu zaporoskiego i zachodniej części obwodu donieckiego. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła wcześniej, że Piatichatki zostały wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. W trakcie dwóch tygodni walk na tym kierunku wyzwolono jeszcze siedem innych miejscowości: Nowodariwka, Lewadne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne, Łobkowe i Nieskuczne.

    Piatichatki

    Ukraińcy wyzwolili wieś Piatichatki w obwodzie zaporoskim

  • 11:58

    Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow, komentując pogłoski o swej śmierci, oświadczył, że jego kraj ma "oddział nieśmiertelnych", który będzie straszył we śnie Rosjan dążących do podbicia Ukrainy. Wśród "nieśmiertelnych" wymienił postacie historyczne.

    - W Ukrainie tworzony jest teraz oddział specjalny nieśmiertelnych dowódców: to (naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał) Wałerij Załużny, ja, Stepan Bandera (przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów), Symon Petlura (przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej), Iwan Mazepa (hetman kozacki, który walczył przeciwko Rosji w wojnie północnej w XVIII wieku) - oznajmił ironicznie Budanow w wywiadzie dla portalu Kyiv Post.

    "Plany lubią ciszę". Nagranie z szefem ukraińskiego wywiadu wojskowego

  • 11:02

    Siły obronne Ukrainy nadal posuwają się naprzód na kierunkach melitopolskim i berdiańskim i okopują się na nowych pozycjach - poinformował w sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  • 10:49

    Rosjanie utworzyli na okupowanych terenach Ukrainy więzienia dla swoich wojskowych odmawiających pójścia na front. Od początku inwazji powstało co najmniej 15 takich miejsc. Niekiedy to po prostu piwnice budynków - podał niezależny rosyjski kanał ASTRA.

    Kanał ASTRA opublikował nagranie wideo z piwnicy, w której przetrzymywani są wojskowi odmawiający udziału w walkach. Znajduje się ona w miejscowości Rozsypne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, na terytorium tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. ASTRA określa to miejsce jako nielegalne więzienie. Na kadrach widać piwniczne pomieszczenia bez źródła światła z zewnątrz, postacie ludzkie siedzące na betonie lub na deskach.

  • 10:05

    Mimo trwającej ukraińskiej kontrofensywy właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn podnosi stawkę w trwającym sporze z ministerstwem obrony Rosji, dalej podważając jego autorytet - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W poniedziałek Prigożyn oświadczył, że oczekuje odpowiedzi od rosyjskiego resortu obrony w sprawie "kontraktu" własnego autorstwa, który dostarczył ministerstwu trzy dni wcześniej. Ma to miejsce po ultimatum postawionym przez ministerstwo obrony Grupie Wagnera i innym "formacjom ochotniczym", aby do 1 lipca podpisały umowy z resortem - poinformował brytyjski resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:29

    W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie przeprowadziły operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i odniosły tam sukcesy - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

    Postępy te odnotowano wokół Bachmutu w obwodzie donieckim. Amerykański think tank przytacza relację jednego z rosyjskich blogerów wojennych, który poinformował o kolejnych atakach ukraińskich na północny zachód, południowy zachód i północny wschód od Bachmutu. 19 czerwca - według tych danych - siły ukraińskie posunęły się naprzód w rejonie Krasnopoliwki, około 12 km na północny wschód od Bachmutu.

    Wojna w Ukrainie. Ukraińska kontrofensywa. ISW: sukcesy i postępy na trzech odcinkach frontu

  • 8:18

    Rosyjska okupacyjna armia zaczęła używać na polu walki czołgów T-54/T-55 wypełnionych materiałami wybuchowymi – poinformował ukraiński portal wojskowy Defense Express. Jedna z pierwszych prób użycia takiego "czołgu kamikadze" w pobliżu Marjinki okazała się nieudana.

    "Czołg był napakowany sześcioma tonami trotylu. Prawdopodobnie miał wyjechać w okopy naszych żołnierzy i się wysadzić. Najpierw jednak trafił na miny, a potem został trafiony z ręcznego granatnika" - napisał Defense Express.

    Rosyjski czołg T-55. Zdjęcie ilustracyjne

  • 7:51

    W trakcie przeprowadzonego ostatniej nocy zmasowanego ataku Rosji ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 28 spośród 30 dronów Shahed – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Większość maszyn została zniszczona w okolicach Kijowa; atakowany był też Lwów.

  • 6:19

    Jak podało Biuro UNICEF, od eskalacji konfliktu w Ukrainie 24 lutego 2022 r. odnotowano ponad 12 milionów przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski. Spośród czterech milionów uchodźców, którzy zarejestrowali się w celu uzyskania tymczasowej ochrony w całej Europie, ponad 1,6 miliona przebywa w Polsce – ale rzeczywista liczba uchodźców może być jeszcze wyższa. Około 90 proc. uchodźców w Polsce to kobiety i dzieci.

    UNICEF podkreślił, że wiele nowo przybyłych dzieci i rodzin, w tym rodzin przesiedlonych w wyniku niedawnej eksplozji tamy w Nowej Kachowce 6 czerwca, ma bardziej złożone potrzeby. Nie mieli oni dotychczas środków na opuszczenie swojego domu lub uciekają z obszarów, na których toczą się aktywne działania wojenne, co oznacza, że są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

    20 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy.

  • 5:54

    Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował na Telegramie, że w mieście słychać było wybuchy.

  • 5:53

    Rosja przeprowadziła atak powietrzny na infrastrukturę krytyczną we Lwowie - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

    "We Lwowie uderzono w obiekt infrastruktury krytycznej. Był pożar. Nikt nie został ranny" - napisał w mediach społecznościowych Kozycki.

    Na miejscu zdarzenia pracują służby ratunkowe.

  • 5:25

    "Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegają przed zagrożeniem rakietowym i zagrożeniem ze strony Rosjan przy użyciu dronów szturmowych w Kijowie i rejonach, w których ogłoszono stan alarmowy" - napisały władze lokalne w komunikacie, cytowanym przez agencję Ukrinform.

  • 4:27

    Rosja przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek atak dronami na Kijów - poinformowały władze obwodu kijowskiego. Wojska ukraińskie uruchomiły obronę powietrzną. W stolicy słychać było wybuchy.

    Rosjanie przeprowadzili również zmasowany atak powietrzny na Zaporoże i okolice miasta, niszcząc łączność, infrastrukturę rolną i własność prywatną.

    Alarm lotniczy ogłoszono także w kilku innych regionach Ukrainy, m.in. w obwodach żytomierskim, chmielnickim i czerniowieckim.

  • 4:15

    Siły ukraińskie i rosyjskie toczyły walki na linii Awdijiwka - Donieck. Nagranie geolokalizowane pokazuje, że zarówno siły ukraińskie, jak i rosyjskie zbliżyły się w pobliżu Pobiedy - ocenia Instytut Studiów nad Wojną.

  • 3:40

    Instytut Studiów nad Wojną. Siły ukraińskie przeprowadziły kontrofensywę w co najmniej trzech odcinkach linii frontu i 19 czerwca osiągnęły zdobycze terytorialne. Siły rosyjskie przeprowadziły ataki na południową Ukrainę z użyciem dronów i rakiet.

  • 3:13

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar napisała w serwisie Telegram, że "największy cios" w ukraińskiej kampanii wojskowej ma dopiero nadejść. Przyznała jednak, że zmagania na froncie są trudne, ponieważ Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę - podała agencja Reutera.

    "Wróg nie odda łatwo swoich pozycji. Musimy być gotowi na ciężką batalię, która właśnie się toczy" - napisała Malar na Telegramie.

  • 3:05

    Na południu Francji ukryło się w związku z wybuchem wojny na Ukrainie około 80 oligarchów z Ukrainy - poinformował madrycki dziennik "El Mundo", wytykając im brak solidarności ze swoim narodem.

  • 2:02

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Biełgorod

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Biełgorod

  • 1:36

    Nasi partnerzy wystąpili z inicjatywą utworzenia w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein koalicji cybernetycznej (koalicji IT) na wzór wcześniejszych koalicji czołgowej i samolotowej - oznajmił w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

    "Dzisiejsza wojna to wojna zasobów i technologii. Na froncie walczą drony - latające, pełzające, skaczące, pływające, nurkujące. Bardzo ważną rolę odgrywa (też) walka w sferze radioelektronicznej. Zagrożenie stanowią (również) cyberataki. Musimy zabezpieczać przed nimi różne systemy, głównie łączności" - podkreślił Reznikow, przywołując argumenty na rzecz utworzenia koalicji cybernetycznej.

  • 1:26

    Pomoc militarna Danii dla Ukrainy zostanie zwiększona do 21,9 mld duńskich koron (3,21 mld dol.) w latach 2023-2028 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Danii.

  • 0:15

    Na poligonach Republiki Białorusi kontynuowane jest szkolenie bojowe rosyjskich sił zbrojnych przed wysłaniem w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym poniedziałkowym komunikacie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: