Rosyjskie dowództwo zmuszone do "trudnych decyzji". Ratuje się "armią rezerwową"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)Telegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/22
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego dronaTelegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 556 dni. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa podał, że Rosja przerzuciła do obwodu ługańskiego w Ukrainie elementy nowo sformowanej "armii rezerwowej", by przenieść oddziały z tej części frontu do obrony na południe w obwodzie zaporoskim. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:35

    Ruch na głównym moście łączącym Rosję z Półwyspem Krymskim został wznowiony po krótkim zawieszeniu – poinformował operator mostu. Nie podano powodu zawieszenia ruchu.

  • 3:03

    Ruch na moście Krymskim łączącym Rosję z Półwyspem Krymskim został wstrzymany – informuje agencja Reuters powołując się na okupacyjne rosyjskie władze administracyjne

  • 1:26

    Rosjanie wystrzelili kolejną grupę dronów kamikadze typu "Shahed 136" w kierunku południa obwodu odeskiego - informują Siły Zbrojne Ukrainy.

    Lokalne media podają, że doszło tam do eksplozji, prawdopodobnie zadziałała obrona powietrzna.

  • 1:00

    W niedzielę w Moskwie odwołano 23 loty samolotów pasażerskich, a 19 jest opóźnionych. Ewakuowano także Dworzec Kijowski w Moskwie w związku z doniesieniami o zagrożeniu wybuchem, poinformował Ukrinform, powołując się na rosyjskie media.

    Tuż po północy czasu lokalnego na lotnisku Wnukowo odwołano 6 lotów, opóźniono 5 kolejnych, na Szeremietiewo opóźniono 6 lotów, 8 lotów zatrzymano w Domodiedowie, kolejnych 17 odwołano.

    Według służb ratowniczych trwa także ewakuacja Dworca Kijowskiego w stolicy Rosji. "Otrzymano informację o zagrożeniu wybuchem na Dworcu Kijowskim. Ze względów bezpieczeństwa prowadzona jest ewakuacja" – poinformowały służby.

  • 23:50

    W sobotę rosyjscy najeźdźcy rozpoczęli atak dronami na południu kraju poinformował Ukrinform powołując się na kanał Telegram dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

    "Wróg wystrzelił kilka grup szturmowych UAV z rejonu poligonu Chauda (okupowany Krym) i Primorsko-Achtarsk (Federacja Rosyjska) w kierunku południowych obwodów" – oznajmiło wojsko.

  • 19:39

    Ukraina od 2020 r. pracuje nad własnym programem rakietowym i stosowaniem dronów, tak więc rażenie celów na terenie Rosji oddalonych od Ukrainy o 1500 km nie jest już problemem - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

    W wywiadzie dla Ukraińskiego Radia Daniłow zapewnił, że armia ukraińska atakuje tylko rosyjskie obiekty wojskowe, nie cywilne.

    Przekonywał, że dystans od 700 do nawet 1000 i 1500 km nie będzie problemem dla armii ukraińskiej. - Nad tym pracowała znaczna liczba fachowców i odbywa się to po to, byśmy mogli bronić naszego kraju - podkreślił. Zastrzegł, że ukraińskie dowództwo wojskowe wyznacza "uprawnione cele" podczas wojny. Ukraina "nie może kontrolować" na terenie Rosji działań "jakichś partyzantów, którzy kryją się w lasach i są niezadowoleni z reżimu". Ludzie ci "mają prawo stosować odpowiednie środki rażenia na własnym terytorium" - mówił Daniłow. Jako ich potencjalne cele wymienił np. rafinerie naftowe.

    Daniłow oświadczył też, że "uzbrojenie stosowane na terytorium Rosji ma 'obywatelstwo' ukraińskie".

  • 16:48

    Ukraiński resort obrony opublikował dane dotyczące łączych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji. Wynika z nich, że Federacja Rosyjska straciła od 24 lutego 2022 roku m.in. ponad 264 tys. żołnierzy (+570 ostatniej doby), 4417 czołgów (+12) oraz 4433 drony (+12).

  • 16:21

    Na południu Ukrainy, gdzie trwa kontrofensywa, Rosjanie pokrywają pola minowe środkami łatwopalnymi i podpalają je pociskami zrzucanymi z dronów, gdy Ukraińcy zaczynają rozminowywać teren - opisuje dziennik "New York Times" w reportażu.

    O tej nowej taktyce poinformowali dziennikarzy żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej. Relacjonują oni, że gdy zaczynają rozminowywać tereny, Rosjanie zrzucają granaty z dronów, a pole minowe zmienia się w morze ognia i detonujących min.

    W reportażu, który omówił niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, "NYT" opisuje walki o Urożajne w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem zaporoskim. Bitwa o tę wieś trwała dziewięć dni, Ukraińcy wyzwolili ją 16 sierpnia. Jak powiedział dziennikarzom żołnierz ukraiński o imieniu Denys, najważniejszym zadaniem było opanowanie pierwszej ulicy. Potem walki toczyły się dosłownie o każdy dom. Urożajne otoczone było okopami i tunelami, które pozwalały Rosjanom atakować w jednym miejscu i zaraz pojawiać się w innym punkcie.

    Ukraiński żołnierz o imieniu Maksym w rozmowie z dziennikarzami wyraził pewność, że gdy Ukraińcy przedrą się przez dwie linie obrony Rosjan, droga do Morza Azowskiego będzie przed nimi otwarta.

  • 16:09

    Majątek Putina. "De Telegraaf" twierdzi, że prezydent Władimir Putin jest najbogatszym człowiekiem na świecie

  • 15:38

    Prezydent Wołodymyr Zełenski stwiedził, że wojska ukraińskie "posuwają się do przodu" w swojej kontrofensywie przeciwko siłom rosyjskim, odpierając jednocześnie zarzuty zachodnich urzędników, którzy twierdzą, że ukraińska armia zbyt wolno zdobywa nowe terytoria - pisze Reuters.

    Jak pisze agencja Reutera, Ukraina podczas swojej trwającej już prawie trzy miesiące kontrofensywy odbiła kilkanaście wiosek, nie zdobywając jednocześnie żadnej większej miejscowości. Utrudniać postępy ukraińskiego wojska mają m.in. rozległe rosyjskie pola minowe.

    "Siły ukraińskie posuwają się do przodu. Mimo wszystko i bez względu na to, co ktoś mówi, jest postęp i to jest najważniejsze. Jesteśmy w ruchu" - napisał Zełenski w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

  • 13:55

    W nadchodzącym tygodniu na Ukrainie może dojść do zmiany na stanowisku ministra obrony - pisze, powołując się na źródła, Ukraińska Prawda. Jako możliwego następcę Ołeksija Reznikowa portal wskazuje Rustema Umerowa.

    Według źródeł Ukraińskiej Prawdy w nadchodzącym tygodniu prezydent ma wnieść do Rady Najwyższej propozycję dymisji Reznikowa i zaproponować na jego następcę Rustema Umerowa, obecnego szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.

    Rada Najwyższa miałaby również powołać nowego ministra kultury i polityki informacyjnej. Według Ukraińskiej Prawdy najbardziej prawdopodobna jest kandydatura Julii Fediw, która w latach 2018-2021 stała na czele Ukraińskiej Fundacji Kultury. Poprzedni minister kultury odszedł ze stanowiska w lipcu br.

    Jeszcze w sierpniu Ukraińska Prawda pisała, że Wołodymyr Zełenski planuje zmianę na czele resortu obrony.

  • 12:40

    Nad Krzywym Rogiem obrona powietrzna zestrzeliła wrogi cel – powiadomiły władze miasta. Wcześniej media poinformowały o odgłosach eksplozji.

  • 11:38

    Rosyjskie ministerstwo obrony prowadzi działania, mające na celu przejęcie kontroli nad operacjami w Afryce, które dotąd realizowała tam najemnicza Grupa Wagnera – napisał w raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  • 10:58

    Ukraiński biznesmen Ihor Kołomojski ma status podejrzanego z dwóch artykułów kodeksu karnego. Został formalnie poinformowany o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

    Portal Ukraińska Prawda poinformował, że w domu Kołomojskiego przeprowadzono rewizję, a jemu samemu wręczono dokument informujący o statusie podejrzanego.

    Według ukraińskiej redakcji BBC Kołomojski jest podejrzewany o oszustwo i legalizację majątku, pozyskanego niezgodnie z prawem.

  • 10:33

    Ukraińscy cywile, uprowadzeni od początku inwazji na pełną skalę do Rosji, przetrzymywani są w co najmniej 150 miejscach na terytoriach okupowanych albo w samej Federacji Rosyjskiej – oświadczyła PAP Ołeksandra Romancowa, dyrektor wykonawcza ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich.

  • 10:27

    Rosja próbuje zatrzymać ukraińską kontrofensywę na południu, rozdzielając oddziały ukraińskie między Orichiw i Kupiańsk, ale sama tym samym ryzykuje podzieleniem swoich sił - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne we osi Orichiwa w południowej części kraju, a ich jednostki docierają do pierwszej rosyjskiej głównej linii obrony. Tymczasem wojska rosyjskie, składające się głównie z 58. Armii Ogólnowojskowej i sił powietrznodesantowych, starają się powstrzymać ukraińską kontrofensywę, jednocześnie utrzymując własną ofensywę na osi północnej wokół Kupiańska.

    Siły rosyjskie prawdopodobnie starają się odciągnąć wojska ukraińskie od kontrofensywy, zmuszając je tym samym do podzielenia oddziałów między Orichiw i Kupiańsk. "Biorąc pod uwagę, że od czasu rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy w czerwcu Rosja osiągnęła w pobliżu Kupiańska niewielkie zyski, jest wysoce prawdopodobne, że będzie starała się je wykorzystać, kontynuując działania na tej osi. Rosja ryzykuje jednak podzielenie swoich sił, starając się zapobiec ukraińskiemu przełomowi" - napisano.

  • 9:08

    W obwodzie charkowskim zginął 60-letni mężczyzna, a 73-letnia kobieta została ranna – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Armia rosyjska w ciągu doby prowadziła ostrzał miejscowości w rejonach charkowskim, czuhujewskim, kupiańskim i iziumskim z artylerii, moździerzy i innego uzbrojenia.

    Dwie osoby zginęły w obwodzie chersońskim, gdzie Rosjanie w ciągu minionej doby przeprowadzili 59 ostrzałów z moździerzy, artylerii, czołgów, wyrzutni Hrad. Stosowali także do ataków drony i lotnictwo.

    Władze obwodu donieckiego powiadomiły o jednej ofierze śmiertelnej i trzech rannych osobach w regionie.

  • 9:06

    W piątek funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 29,2 tys. osób. Z Polski do Ukrainy odprawiono 26,2 tys. osób – podała Straż Graniczna.

  • 6:42

    Administracja prezydenta Joe Bidena ma zaopatrzyć Ukrainę w budzącą kontrowersje amunicję przeciwpancerną zawierającą zubożony uran. Może ona pomóc w zniszczeniu rosyjskich czołgów - poinformowała agencja Reutera.

  • 4:42

    Rosja twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę zniszczone zostały na Morzu Czarnym trzy ukraińskie morskie drony, które miały uderzyć w most na Krym - podała agencja AFP, cytując opublikowany na Telegramie komunikat rosyjskiego resortu obrony.

    Nie było natychmiastowego komentarza ze strony ukraińskich władz, które zazwyczaj niewiele lub nic nie mówią na temat ataków na rosyjskie cele, ale twierdzą, że zniszczenie rosyjskiej infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla wysiłków wojennych Ukrainy.

  • 4:11

    Rosja przerzuciła do obwodu ługańskiego w Ukrainie elementy nowo sformowanej "armii rezerwowej", by przenieść oddziały z tej części frontu do obrony na południe w obwodzie zaporoskim – podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego.

    Jak napisał ISW, Kyryło Budanow powiadomił, że Rosjanie rozmieścili w obwodzie ługańskim w rejonie Kupiańska elementy nowo sformowanej 25. Armii, a dyslokowane tam oddziały 41. Armii są "powoli" przesuwane na front południowy do obrony przed ukraińską kontrofensywą. Elementy 41. Armii, jak podał ISW, brały udział w nieudanej ofensywie rosyjskiej w obwodzie ługańskim zimą tego roku, a następnie prowadziły ograniczone działania ofensywne na linii Swatowe-Kreminna. Według ISW jednostki te są "prawdopodobnie zdegradowane i działają bez rotacji na poziomie brygady i pułku, podobnie jak wiele rosyjskich jednostek frontowych na całym teatrze działań".

    "ISW wcześniej oceniało, że brak rezerw operacyjnych będzie zmuszać rosyjskie dowództwo do dalszego przesuwania sił i trudnych decyzji co do tego, które sektory frontu uznać za priorytetowe" – napisał ISW.

    Analitycy ocenili, że jest mało prawdopodobne, że siły "armii rezerwowej", których zaangażowanie planowano początkowo na grudzień, będą skuteczne w walce.

    Ośrodek doszedł też do wniosku, że obecne przesunięcia i angażowanie rezerw na froncie zaburzają rosyjskie plany, dotyczące długofalowej rekonstrukcji armii.

  • 3:47

    Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że jego siły zniszczyły bezzałogową ukraińską łódź, której użyto do próby ataku na most łączący Półwysep Krymski z Rosją – poinformowała agencja Reutera.

  • 3:38

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:11

    Jest niemal pewne, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście weźmie udział we wrześniowej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, a także w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym rosyjskiej inwazji na jego kraj - przekazał Ferit Hoxha, stały przedstawiciel Albanii przy ONZ.

    Albania sprawuje we wrześniu przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa.

    - Nie zależy to ode mnie, ale mogę już niemalże potwierdzić, że prezydent Zełenski przyjedzie do Nowego Jorku. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym mieście i w (siedzibie) ONZ. Pierwszy raz weźmie też udział w (spotkaniu) Rady Bezpieczeństwa - oznajmił Hoxha.

  • 2:01

    Zniszczenia pod Charkowem

    Zniszczenia pod Charkowem

    Zniszczenia pod Charkowem

  • 1:31

    Dmitrij Muratow, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został wpisany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji na listę "agentów zagranicznych".

    Noblistę oskarżono o "utworzenie i rozpowszechnianie wśród nieograniczonej liczby osób materiałów, stworzonych przez 'agentów zagranicznych'' oraz "wykorzystywanie platform zagranicznych do szerzenia opinii, mających na celu kształtowanie negatywnego stosunku do polityki zagranicznej i wewnętrznej Federacji Rosyjskiej".

    Kierowana przez Muratowa "Nowaja Gazieta" była jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Po inwazji Rosji na Ukrainę władze wymusiły zawieszenie wydawania papierowej edycji gazety, a w lutym 2023 roku tytuł ostatecznie stracił licencję w Rosji. Grupa dziennikarzy na emigracji kontynuuje wydawanie internetowego pisma Nowaja Gazieta Jewropa.

  • 1:08

    Portal Ukraińska Prawda poinformował, że otrzymał wideo, na którym zarejestrowano moment ataku drona na wojskowy samolot transportowy Ił-76 na lotnisku w Pskowie. Nagranie ukazuje też moment eksplozji.

    Ukraińska Prawda nie podała źródła pochodzenia wideo, najprawdopodobniej zostało ono przekazane dziennikarzom przez ukraiński wywiad wojskowy. Atak dronów na lotnisko w Pskowie został przeprowadzony 30 sierpnia. W wyniku ataku - według służb w Kijowie - zostały zniszczone dwa samoloty Ił-76 i również dwa - poważnie uszkodzone.

    Rosyjski Ił-76 zaatakowany przez drona. Nagranie

  • 0:29

    Przed inwazją zbrojną Rosji na Ukrainę w bibliotekach okupowanego Mariupola znajdowało się ponad 360 tysięcy książek. W czasie agresji 50 procent z nich spłonęło podczas ostrzałów lub zostało zniszczonych, ponieważ ich treść została uznana za "ekstremistyczną" - poinformowali proukraińscy radni tego miasta.

    Zniszczona biblioteka w Mariupolu

Autorka/Autor:asty, momo, tas

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: