Czwartek jest 484. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W rocznym raporcie ONZ - którego fragmenty opisał Reuters, a który ma być opublikowany w przyszłym tygodniu - stwierdzono, że rosyjska armia i powiązane z nią grupy zabiły w 2022 roku w Ukrainie 136 dzieci, okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Użyły również 91 dzieci jako żywe tarcze. Zauważono przy tym, że również w wyniku działań strony ukraińskiej zginęli i ranni zostali nieletni. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:42
Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie i rosyjskie kontynuowały działania ofensywne na pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego. Siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w zachodnim Zaporożu. Blogerzy twierdzą, że siły ukraińskie podjęły próbę ograniczonego nalotu na wyspy w delcie Dniepru.
- 4:02
Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w co najmniej trzech sektorach frontu i osiągnęły zyski terytorialne. Siły ukraińskie mogą intensyfikować wysiłki w celu uderzenia w rosyjskie naziemne linie komunikacyjne w południowej Ukrainie.
- 2:28
O godzinie 1:34, czasu lokalnego, Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ogłosiło zagrożenie rakietowe dla regionów centralnych – Kijowa, Winnicy, Żytomierza, Czernihowa, Czerkas i Kirowogradu, ponieważ wojsko potwierdziło wystrzelenie pocisków manewrujących przez wroga z regionu Morza Kaspijskiego.
Około godziny 2:30, czasu lokalanego, alarm przeciwlotniczy objął całe terytorium Ukrainy. Wcześniej o godzinie 2:29 Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało o zagrożeniu rakietowym obwodów chmielnickiego, rówieńskiego i czerniowieckiego, poinformował portal ZN.
W sieciach społecznościowych pojawiły się doniesienia o eksplozjach w okolicach Chersonia i Zaporoża. Istnieje również zagrożenie atakami dronów szturmowych Szahed-136/131 w obwodzie dniepropietrowskim i na Zaporożu. Wróg mógł je wystrzelić z południa - informują portale społecznościowe.
- 1:34
Rosja utworzyła specjalne grupy, by zbierać i ukrywać ciała osób zabitych na skutek wysadzenia zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Podkreślił też, że potrzebne jest pełne wyzwolenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej spod rosyjskiej okupacji, by zapobiec katastrofie, którą może spowodować Moskwa.
- 0:05
- 23:30
Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odmówiła przekazania informacji o liczbie przetrzymywanych przez Rosję ukraińskich jeńców, których pozwolono jej odwiedzić - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec po spotkaniu z szefem delegacji Czerwonego Krzyża na Ukrainę, Juergiem Eglinem.
Przedstawiciele Czerwonego Krzyża mieli powiedzieć, że nie byli w stanie zrealizować swoich zadań, ponieważ "Rosja nie przestrzega praw i zwyczajów wojny". Nie odpowiedzieli również na pytanie o to, jak ukraińscy jeńcy korzystają z prawa do korespondencji z rodzinami. - 21:56
Ponad 60 miliardów dolarów pomocy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych zadeklarowano podczas zakończonej w czwartek w Londynie dwudniowej konferencji poświęconej tej kwestii - przekazał w wydanym komunikacie brytyjski rząd.
- 21:42
Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.
- 20:43
Raport podaje także, iż ukraińskie wojska ponoszą odpowiedzialność za śmierć 80 dzieci i okaleczenie 175. Przeprowadziły także 212 ataków na szkoły i szpitale. Siły zbrojne Ukrainy nie zostały jednak wpisane na "listę hańby", a Guterres wystosował jedynie ostrzeżenie "z powodu liczby zabitych i okaleczonych dzieci oraz ataków na szkoły i szpitale".
"Zwrócę na tę sytuację szczególną uwagę w następnym raporcie" – zaznaczył sekretarz generalny ONZ.
- 20:32
"Jestem szczególnie wstrząśnięty dużą liczbą ataków na szkoły, szpitale i personel ochrony oraz dużą liczbą zgonów i okaleczeń dzieci, przypisywanych siłom rosyjskim i powiązanym z nimi grupom zbrojnym" - podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w raporcie, którego fragmenty opublikowała agencja Reutera.
W raporcie stwierdzono, że rosyjskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy zabiły w 2022 roku na Ukrainie 136 dzieci, okaleczyły 518 dzieci i przeprowadziły 480 ataków na szkoły i szpitale. Użyły również 91 dzieci jako żywe tarcze.
"Jestem zbulwersowany dużą liczbą poważnych nadużyć popełnionych wobec dzieci na Ukrainie po inwazji Federacji Rosyjskiej" – oświadczył Guterres. - 20:02
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało w czwartek państwa członkowskie, które należą do NATO, by poparły akcesję Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformowała członkini ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Jewhenija Krawczuk na Facebooku.
Krawczuk przekazała, że apel ten znalazł się w rezolucji ZPRE o politycznych następstwach agresji Rosji przeciwko Ukrainie.
- 18:55
Trzeba przybliżyć państwa bałkańskie funduszom europejskim i wzmocnić ich gospodarczy rozwój oraz stan bezpieczeństwa, a nie dawać pieniądze wyłącznie Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas czwartkowej wizyty w stolicy Bośni i Hercegowiny.
- 18:22
Armia rosyjska zaczęła wykorzystywać do ataków rakietowych na Ukrainę nowe lotnisko, leżące w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie – poinformował w czwartek ukraiński projekt Schemy Radia Swoboda.
Portal pisze, że chociaż 28 kwietnia na lotnisku pod Mozdokiem nie było żadnego lotnictwa dalekiego zasięgu, to w środę znajdowało się na nim już siedem samolotów Tu-22M3. Na zdjęciu Planet Labs opublikowanym przez Schemy widać też samoloty transportowe, które mogą dostarczać rakiety.
Według Sił Powietrznych Ukrainy z lotniska pod Mozdokiem wystartowały w nocy ze środy na czwartek samoloty Tu-22M3, które wystrzeliły w kierunku obwodu dniepropietrowskiego rakiety manewrujące Ch-22, uszkadzając kilka budynków, gazociąg, wodociąg oraz linie energetyczne.
- 17:57
Prezydent Czech Petr Pavel oświadczył, że choć jego kraj nie prowadzi konwencjonalnej wojny z Rosją, to jest objęty wojną informacyjną Kremla. Szef państwa wystąpił na konferencji "Media i Ukraina" zorganizowanej przez czeskie radio publiczne, którego serwery są od rana w czwartek celem ataku hakerskiego.
Droga do rosyjskiej agresji na Ukrainie była przygotowywana i koordynowana w przestrzeni informacyjnej przez długi czas - stwierdził Pavel. Wspomniał, że źródła informacji są pierwszym celem atakujących w każdej inwazji militarnej, ponieważ odcięcie ludzi od informacji może pomóc w osiągnięciu sukcesu.
- 17:12
Niezależny rosyjski kanał na Telegramie Wiorstka napisał, że Grupa Wagnera tworzy policję wojskową do pracy na okupowanych terenach w Ukrainie. Formacja najemnicza rekrutuje byłych funkcjonariuszy organów ścigania z doświadczeniem operacyjnym - podała Wiorstka.
Policja wojskowa ma "reagować" na kradzieże, pijaństwa i przestępstwa, jej zadaniem ma być także wykrywanie grup dywersyjno-wywiadowczych.
- 17:04
Armia ukraińska nie niszczy infrastruktury, a niszczy plany wroga - powiedziała w czwartek rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk, komentując ostrzał mostu w miejscowości Czonhar, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem.
Jej zdaniem, rosyjska "logistyka będzie teraz osłabiona, a możliwości jej rekompensowania będą zminimalizowane", co powinno wpłynąć nie tylko na morale wojsk rosyjskich, ale i na ich "sytuację fizyczną i materialną".
- 17:03
Ukraińscy żołnierze są przetrzymywani w co najmniej 42 miejscach, więzieniach lub koloniach karnych w Rosji – poinformowała koordynatorka Medialnej Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka (MIPC) Tetiana Katryczenko na konferencji prasowej.
- Federacja Rosyjska wykorzystuje obecnie miejsca zatrzymania w Moskwie czy Rostowie nad Donem, ale do tego dochodzi wiele innych miejsc, gdzie są przetrzymywani obywatele Ukrainy, zarówno cywile, jak i żołnierze – oznajmiła.
Dodała, że w Rosji przetrzymywanych jest bardzo wielu obywateli Ukrainy – są to tysiące osób.
- 16:40
Liczba ofiar po eksplozji w 16-piętrowym wieżowcu w Kijowie wzrosła do trzech, rannych jest dziewięć osób. Służby uratowały 20 osób - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Według wstępnych ustaleń do wybuchu doszło w wyniku ulotnienia się gazu.
- 16:36
Koncerny zbrojeniowe z USA i państw Europy są zainteresowane otwarciem zakładów produkcyjnych w Ukrainie, ale dopiero po zakończeniu wojny. Rozpoczęcie produkcji już teraz, w warunkach rosyjskiej inwazji, jest oceniane jako obarczone zbyt dużym ryzykiem - poinformowała agencja Reutera.
Reuters przekazał te doniesienia na podstawie rozmów z przedstawicielami kilku firm zbrojeniowych m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, a także po rozmowie z wysokim rangą urzędnikiem Pentagonu.
- 15:23
Na terenie okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej instalowane są kolejne miny - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ostrzegł przed planami "dużego aktu terroru" rozpatrywanymi przez Rosję.
"Rosja nie jest w stanie w średnioterminowej perspektywie utrzymać Enerhodaru (miasta, gdzie znajduje się siłownia) i dlatego rozpatruje duży akt terroru w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - napisał Podolak na Twitterze. Oświadczył, że "trwa dalsze zaminowywanie" elektrowni, "łącznie z akwenami chłodzącymi".
- 15:18
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu doszło do ponad ośmiu eksplozji - przekazał lojalny wobec władz w Kijowie mer tego miasta Iwan Fedorow.
Najgłośniejsze miały miejsce na północy miasta, w rejonie koncentracji wrogiego sprzętu wojskowego - dodał urzędnik.
- 13:39
Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej i do NATO nie jest kwestią dekady, lecz najbliższych kilku lat, myślę, że nastąpi to bardzo szybko - powiedział podczas odbywającej się w Londynie konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy premier tego kraju Denis Szmyhal.
Szmyhal stwierdził, że do końca roku Ukraina powinna być gotowa do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE.
- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wdrożyć wszystkie ich zalecenia, dyrektywy i regulacje, a teraz jesteśmy w trakcie samodzielnego sprawdzania ukraińskiego ustawodawstwa pod kątem europejskiego ustawodawstwa i dyrektyw. Do końca tego roku wdrożymy wszystkie dyrektywy i siedem nowych zaleceń, zakończymy proces samokontroli i będziemy absolutnie gotowi do negocjacji w sprawie członkostwa. Myślę, że działamy bardzo szybko i nie myślimy o perspektywie 10 lat. Myślimy o najbliższych latach i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak się stało - oznajmił szef ukraińskiego rządu.
- 13:24
Kreml odmówił komentarza w sprawie ataku na most, łączący okupowaną część obwodu chersońskiego z kontrolowanym przez Rosjan Krymem. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, by z pytaniami w tej sprawie zwracali się do ministerstwa obrony w Moskwie.
- 13:04
Szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi zapowiada zorganizowanie Japońsko-Ukraińskiej Konferencji, na której rząd chce zachęcić sektor publiczny i prywatny do aktywnego zaangażowania w odbudowę Ukrainy - podała agencja Kyodo.
- Dla dobra narodu ukraińskiego zdecydowanie wdrożymy środki pomocy w odbudowie, które są unikalne dla Japonii - powiedział w przemówieniu podczas dwudniowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Londynie Hayashi, odnosząc się do doświadczeń Japonii po zniszczeniach spowodowanych przez II wojnę światową i dwa niezwykle silne trzęsienia ziemi w 1995 i 2011 roku.
- 12:41
Rosyjscy żołnierze nadal znajdują się na terytorium Białorusi, ale ich pododdziały są głównie zaangażowane w ćwiczenia i szkolenia. Liczba rosyjskich wojskowych na Białorusi jest obecnie niewielka (ok. półtora tysiąca). Nie odnotowujemy faktu, że Rosja ma na terytorium Białorusi siły wystarczające do przeprowadzenia powtórnej inwazji zbrojnej na nasz kraj z tego kierunku - poinformował rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.
- 12:03
Tylko bezpośrednie spotkanie prezydentów: Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Rosji Władimira Putina może położyć kres wojnie - taką opinię wyraził w czwartek w Rzymie przywódca Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva.
Na konferencji prasowej na zakończenie swej wizyty w Watykanie i we Włoszech Lula oświadczył. - Wydaje się, że Chiny i Stany Zjednoczone są gotowe na nową fazę zimnej wojny, ale my jej nie chcemy.
- Strony muszą usiąść do stołu i podjąć dialog. Dosyć wydawania pieniędzy na broń, kiedy na świecie jest 800 milionów osób, które codziennie nie wiedzą, czy będą mogły zjeść przynajmniej jeden raz - stwierdził prezydent Brazylii.
- 11:53
Minister obrony Siergiej Szojgu na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem oznajmił, że do końca czerwca (tego roku) zostanie utworzona armia rezerwowa, a w niedalekiej przyszłości także korpus wojskowy, które otrzymają ponad 3700 jednostek sprzętu wojskowego.
Szojgu, cytowany przez propagandową agencję RIA Nowosti, stwierdził ponadto, że "codziennie ponad 1300 osób zapisuje się do służby kontraktowej w armii rosyjskiej".
- 11:44
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Są to dane wywiadu ukraińskiego. Kijów przekazał je krajom partnerskim - dodał Zełenski.
"Przekazujemy wszystkie posiadane informacje naszym partnerom - każdemu na świecie. Europa, Ameryka, Chiny, Brazylia, Indie, świat arabski, Afryka - wszystkie kraje, absolutnie wszystkie powinny o tym wiedzieć" - oznajmił Zełenski we wpisie na kanale Telegram. "świat został uprzedzony, a więc może i powinien działać".
Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie siłownia jest największą elektrownią atomową w Europie. Od marca zeszłego roku okupują ją oddziały rosyjskie.
W ostatnich miesiącach rosyjskie wojska wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.
- 11:31
Na kierunku Łymanu w Donbasie oddziały ukraińskie nadal prowadzą działania ofensywne i odniosły "częściowy sukces" w rejonie Biłohoriwki i Dibrowy - przekazał rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Kowalow.
Rzecznik poinformwoał również, że "szczególnie ciężkie walki" trwają w rejonie na południowy zachód od Dibrowy, koło rezerwatu Serebriańskiego. Jest to pogranicze obwodów donieckiego i ługańskiego.
- 10:52
W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojsko zaatakowało Ukrainę z powietrza za pomocą rakiet Ch-22, Ch-47 Kindżał i dronów szturmowych Shahed-136/131 - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. "Wróg wystrzelił trzy pociski manewrujące Ch-22 z bombowców Tu-22m z Morza Azowskiego oraz trzy pociski Ch-47 Kindżał z myśliwców MiG-31K. Rakiety nieprzyjaciela nie osiągnęły swoich celów" - podano w komunikacie.
- 10:32
Wolniejsze od oczekiwanego tempo ukraińskich operacji kontrofensywnych nie jest wskaźnikiem ogólnego potencjału. Armia prawdopodobnie przygotowuje się do przyszłego głównego uderzenia pomimo początkowych niepowodzeń – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.
"Władze ukraińskie od dawna sygnalizowały, że kontrofensywa będzie serią stopniowych i następujących po sobie działań. Ponadto niedawno oświadczyły, że obecne działania nie stanowią głównego kierunku planowania kontrofensywy" – pisze ISW w najnowszym raporcie.
- 10:09
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło w nocy ze środę na czwartek w 15-piętrowym bloku mieszkalnym w Kijowie. Uratowano 18 osób - poinformowała na kanale Telegram ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Całkowicie zniszczone zostały cztery lokale, a w sześciu kolejnych odnotowano różnego rodzaju uszkodzenia. Na miejscu zdarzenia wciąż trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa, w tym ewakuacja mieszkańców. Powodem eksplozji był prawdopodobnie wyciek gazu.
- 9:49
Rosja, tworząc komisję ds. zbadania rzekomych przestępstw władz ukraińskich wobec nieletnich w Donbasie, próbuje odwrócić narrację w kwestii masowego uprowadzania przez nią dzieci z okupowanej części Ukrainy - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 20 czerwca rosyjska Duma zagłosowała za utworzeniem komisji parlamentarnej w celu zbadania rzekomych przestępstw popełnionych przez ukraiński rząd wobec nieletnich w Donbasie od 2014 roku, co prawie na pewno jest reakcją na międzynarodowe potępienie deportacji dzieci z okupowanej części Ukrainy przez Rosję od czasu jej pełnej inwazji.
Jak wskazano, jest wysoce prawdopodobne, że posunięcie to jest zarówno formą "lawfare" (wykorzystania systemu prawnego w celu dyskredytacji przeciwnika - red.), jak i stanowi element rosyjskich operacji informacyjnych, poprzez wykorzystanie prawodawstwa do zamulenia narracji wokół własnych rażących działań.
"Przekazywanie informacji na temat praw dzieci jest prawdopodobnie ważnym tematem komunikacyjnym dla Kremla, ponieważ domniemane deportacje dzieci stanowiły podstawę wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w marcu 2023 roku nakazu aresztowania prezydenta Putina" - napisano.
- 9:17
- 9:05
Armia rosyjska w nocy ze środy na czwartek zaatakowała Odessę przy pomocy irańskich dronów Shahed. Trzy z nich zostały zestrzelone, jeden trafił w magazyn – powiadomiły władze regionu.
Zestrzelenie trzech dronów potwierdziła rzeczniczka armii na południu Ukrainy Natalia Humeniuk oraz przedstawiciel władz Odessy Serhij Bratczuk.
"Jeden dron trafił w pomieszczenie magazynowe. Pożar sprawnie zlikwidowano. Ludzie nie ucierpieli" – napisał Bratczuk w Telegramie w czwartek rano.
- 8:06
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w czwartek, że minionej doby w Ukrainie zginęło 650 Rosjan, co oznacza, że całkowity bilans strat osobowych agresora od początku wojny wzrósł do 222 650. Rosja straciła także m.in. ponad 4 tysiące czołgów, ponad 7,7 tysięcy transporterów opancerzonych, ponad 300 samolotów i helikopterów oraz 18 okrętów.
- 7:58
Minionej nocy Rosja przeprowadziła kolejne ataki przy użyciu rakiet oraz irańskich dronów Shahed przeciwko ludności cywilnej, trwa ustalanie skutków - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym czwartkowym komunikacie.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 44 ataki rakietowe i 44 ataki powietrzne, w tym 6 ataków przy użyciu irańskich bezzałogowych statków powietrznych Shahed. Wszystkie Shahedy zostały zniszczone przez siły ukraińskie.
Przeprowadzono również 47 ataków z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podał sztab. W komunikacie dodano, że na skutek tych ataków są zabici i ranni, a szczegóły są ustalane.
Prawdopodobieństwo ataków rakietowych i powietrznych na całej Ukrainie pozostaje wysokie - przekazano w komunikacie.
Poinformowano także, że Rosjanie tradycyjnie już skupiają największe wysiłki na następujących odcinkach frontu: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim; tam trwają najcięższe walki. W ciągu minionej doby doszło tam do ponad 40 starć.
- 7:13
Siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na most łączący rejon chersoński i Krym, poinformowali w piątek przedstawiciele miejscowych władz okupacyjnych,
Władimir Saldo, mianowany przez Rosję gubernator Chersonia powiedział, że most prawdopodobnie został zaatakowany pociskami Storm Shadow, które uszkodziły drogę, ale ruch został skierowany na inną trasę. Nie zgłoszono żadnych ofiar.
- 6:21
Zniszczenia w miejscowości Awdijiwka obwodzie Donieckim.
- 6:09
- 4:48
Premier Nikołaj Denkow, a nie jak dotychczas prezydent Rumen Radew, który zgodnie z konstytucją jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych, będzie reprezentował Bułgarię na szczycie NATO w Wilne 11 i 12 lipca. Między prezydentem i premierem istnieją różnice zdań w kwestii pomocy wojskowej dla Ukrainy.
"Szczyt odbędzie się w sytuacji radykalnie zmienionego środowiska bezpieczeństwa, spowodowanego niesprowokowaną i niesprawiedliwą wojny Rosji przeciwko Ukrainie, będącą drastycznym naruszeniem międzynawowego porządku prawnego. Podstawowe wyniki szczytu, związane z kontynuacją poparcia Sojuszu dla Ukrainy, będą dotyczyć bezpośrednio zarządzania zarówno polityką zagraniczną jak i obronną, które pozostają w gestii rządu" - stwierdza komunikat rządu.
- 4:42
Instytut Studiów nad Wojną: jest mało prawdopodobne, aby lokalne zdobycze terytorialne Ukrainy natychmiast zakłóciły rosyjskie linie obronne, a lokalne próby szybkiego przełamania przez Ukrainę z mniejszym prawdopodobieństwem doprowadzą do ich degradacji niż skoordynowane działania operacyjne na szerszą skalę, które mogą być skoncentrowane na degradacji rosyjskich obrońców i naprawianiu rezerw, a nie na natychmiastowym wyzwoleniu terytorium.
- 4:05
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:39
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - odnosząc się do środowej konferencji w Londynie poświęconej odbudowie Ukrainy i zadeklarowanej pomocy dla jego kraju - wskazał, że sens tej konferencji polega na tym, by odbudowę Ukrainy wsparł biznes międzynarodowy.
Podkreślił, że dzięki zatwierdzeniu nowego pakietu sankcji unijnych ograniczone zostaną zyski, które Rosja wciąż otrzymywała w Europie. Restrykcje te również "odetną część dróg, przy pomocy których omijano wcześniej wprowadzone sankcje" - dodał.
Określił to jako "jedno z najbardziej priorytetowych zadań", bowiem Rosja - którą prezydent Ukrainy nazwał "państwem-terrorystą" - powinna znaleźć się "w całkowitej izolacji, dopóki jej główne produkty eksportowe to zło i śmierć".
- 3:01
Armia ukraińska na południu kraju idzie naprzód, a na wschodzie utrzymuje obronę - poinformował w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu wideo zapewnił, że zarówno na południu, jak i w Donbasie siły ukraińskie "niszczą wroga".
- 2:52
Zaporoska Elektrownia Jądrowa planuje wznowić pobór wody z akwenu Zbiornika Kachowskiego, choć jego zasoby znacznie skurczyły się po wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
Choć siłownia może pobierać wodę do chłodzenia reaktorów z innych źródeł, w tym z akwenu na swoim terenie, to każda ilość wody pobrana ze Zbiornika Kachowskiego oszczędzi te zapasy - wskazuje agencja Reutera.
Znajdująca się w Enerhodarze, nieczynna obecnie Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą siłownią jądrową w Europie. Wojska rosyjskie okupują ją od marca 2022 roku.
- 1:41
Oczekujemy, że podczas szczytu NATO w Wilnie zostaniemy zaproszeni do Sojuszu z "otwartą datą" - powiedział w środę Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podczas wirtualnej dyskusji w think tanku Atlantic Council. Jermak stwierdził też, że USA są bliskie decyzji o przekazaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.
- 1:06
Zbliżający się szczyt NATO w Wilnie, współpraca w zakresie gospodarki i transportu oraz pomoc dla Ukrainy - były głównymi tematami spotkania szefów MSZ Polski i Estonii: Zbigniewa Raua i Margusa Tsahkny. Ministrowie spotkali się w środę w Warszawie.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił na wspólnej konferencji, że Estonię i Polskę łączy owocna współpraca w licznych organizacjach międzynarodowych, a jej podstawą są wspólne interesy obu krajów, jak też wspólne stanowiska w sprawie bezpieczeństwa, polityki wschodniej, polityki regionalnej, a także energetyki i infrastruktury.
- W obliczu trwającej w naszym sąsiedztwie wojny, potrzeba zachowania jedności i solidarności, a także ścisłej koordynacji działań jest ważniejsza niż kiedykolwiek do tej pory. Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie pozostaje bardzo niestabilna, pomimo ciężkich strat na froncie i dotkliwych skutków sankcji gospodarczych Rosja nadal stanowi poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa, przede wszystkim w naszym regionie - powiedział Rau.
Rau zaznaczył, że oba kraje podejmują działania na rzecz powołania specjalnego ds. zbrodni agresji. Podkreślił, że z szefem MSZ Estonii omawiali też możliwości dalszego udzielania pomocy Ukrainie. - Jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować polityczne, wojskowe, ekonomiczne i humanitarne wsparcie dla tego kraju. Chcemy też aktywnie włączać się w proces odbudowy tego kraju - zadeklarował.Wyraził zadowolenie z tego, że w sprawie członkostwa Ukrainy w UE oraz NATO Polska i Estonia mówią jednym głosem.
- 0:51
Sąd w Niżnym Nowogrodzie w Rosji skazał na 9 lat więzienia Wiktora Iljina, pracownika ośrodka nuklearnego w Sarowie, uznając go za winnego zdrady stanu. Według śledczych Iljin chciał przekazać tajne dane wywiadom USA, W. Brytanii i Ukrainy - podało Radio Swoboda.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu