Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 468 dni. Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie. Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
> Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
> Ukraińskie wojsko prowadzi ofensywne działania na wschodnim froncie; Siły Zbrojne Ukrainy posunęły się naprzód o kilkaset metrów - poinformowała wiceminister obrony tego kraju Hanna Malar.
> Ukraina rozwinęła w Rosji sieć swoich agentów i zwolenników, którzy pracują nad aktami sabotażu. Istniejące szlaki przemytu mogą być używane do zaopatrywania tych grup w drony lub elementy do ich złożenia - poinformowała amerykańska telewizja CNN.
> W obwodzie biełgorodzkim w Rosji trwają intensywne walki. Moskwa wykorzystuje przeciwko rosyjskim ochotnikom siły FSB, Gwardii Narodowej i regularne wojsko - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
> W połowie maja najemnicy z Grupy Wagnera starli z żołnierzami rosyjskich sił zbrojnych - wynika z raportu opublikowanego przez służby prasowe Jewgienija Prigożyna, szefa wagnerowców. Najemnicy ogłosili, że zatrzymali pijanego podpułkownika armii rosyjskiej. W internecie pojawiło się też nagranie pokazujące oświadczenie mężczyzny, który ma być oficerem pojmanym przez wagnerowców.
> Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny - pisze w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik "Financial Times".
> Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi, złoży wizytę w Kijowie w poniedziałek i wtorek - poinformował Watykan. Według doniesień agencji Reutera kardynał ma podjąć próbę spotkania się osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
> Wojna na Ukrainie i wsparcie dla Kijowa były głównymi tematami rozmowy prezydenta USA Joe Bidena i duńskiej premier Mette Frederiksen w Waszyngtonie - przekazał Biały Dom. Mimo spekulacji o szykowaniu jej na nową sekretarz generalną NATO, szefowa rządu w Kopenhadze nie potwierdziła, że ubiega się o to stanowisko.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Mykola Kalyeniak