Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 502 dni. W nowej dzielnicy Moskwy na terenie zamkniętego składowiska odpadów umieszczono system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował niezależny rosyjski portal The Insider. Tymczasem mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że od początku pełnoskalowej wojny w Kijowie zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, a ponad 400 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że Joe Biden podniesie na szczycie NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
> W nowej dzielnicy stolicy Rosji, Nowej Moskwie, pojawił się dodatkowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował niezależny rosyjski portal The Insider. Sprzęt został zainstalowany na terenie zamkniętego składowiska odpadów Sałariewo.
Dziennikarze portalu przekazali, że operatorzy wojskowi od czasu do czasu ustawiają system Pancyr-S1 w pozycji bojowej, co ma być widoczne po ruchu radaru i dział przeciwlotniczych.
> Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny Kremla, został ranny na froncie. Artysta, który dołączył do obrony Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. - Doznałem kontuzji, nie jest ciężka - powiedział w nagraniu wideo. W kolejnym wpisie uściślił, że został ranny w sobotę. - To było wczoraj. Dziś jest już lepiej. (Jestem) w szpitalu. Chłopaki też - przekazał.
Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.
> Jak poinformował doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, przywódca Stanów Zjednoczonych Joe Biden podniesie podczas szczytu NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim i będzie rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
> W niedzielnym wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że "trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył jednak, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie".
> Od początku pełnoskalowej wojny w wyniku ataków Rosjan zginęło w Kijowie ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga - poinformował w telewizji mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. - Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija ludność cywilną - dodał.
> Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców. Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow podał na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta.
> Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wzięli w niedzielę udział w nabożeństwie ekumenicznym upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej, które odbyło się w katedrze Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Gdy Duda wychodził ze świątyni, zgromadzeni przed nią ludzie skandowali "dziękujemy".
Uroczystości odbywały się w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com