Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Generał Pacek o 500 dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę: dzisiaj to jest wojna na wyczerpanie
Generał Pacek o 500 dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę: dzisiaj to jest wojna na wyczerpanieTVN24
wideo 2/21
Generał Pacek o 500 dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę: dzisiaj to jest wojna na wyczerpanieTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 502 dni. W nowej dzielnicy Moskwy na terenie zamkniętego składowiska odpadów umieszczono system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował niezależny rosyjski portal The Insider. Tymczasem mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że od początku pełnoskalowej wojny w Kijowie zginęło ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, a ponad 400 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że Joe Biden podniesie na szczycie NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

> W nowej dzielnicy stolicy Rosji, Nowej Moskwie, pojawił się dodatkowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1 - poinformował niezależny rosyjski portal The Insider. Sprzęt został zainstalowany na terenie zamkniętego składowiska odpadów Sałariewo.

Dziennikarze portalu przekazali, że operatorzy wojskowi od czasu do czasu ustawiają system Pancyr-S1 w pozycji bojowej, co ma być widoczne po ruchu radaru i dział przeciwlotniczych.

Rosyjski system Pancyr S-1 . Zdjęcie ilustracyjneDegtyaryov Andrey / Shutterstock.com

> Ołeh Sencow, ukraiński reżyser i były więzień polityczny Kremla, został ranny na froncie. Artysta, który dołączył do obrony Ukrainy na początku rosyjskiej inwazji, poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. - Doznałem kontuzji, nie jest ciężka - powiedział w nagraniu wideo. W kolejnym wpisie uściślił, że został ranny w sobotę. - To było wczoraj. Dziś jest już lepiej. (Jestem) w szpitalu. Chłopaki też - przekazał.

Sencow, reżyser pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.

> Jak poinformował doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, przywódca Stanów Zjednoczonych Joe Biden podniesie podczas szczytu NATO w Wilnie temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim i będzie rozmawiał o tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

> W niedzielnym wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że "trzeba wyłożyć racjonalną ścieżkę dla Ukrainy, by mogła się zakwalifikować do tego, by być w NATO". Zaznaczył jednak, że "jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie".

CZYTAJ TEŻ: Zbliża się szczyt NATO. Wilno zamieniło się w fortecę

> Od początku pełnoskalowej wojny w wyniku ataków Rosjan zginęło w Kijowie ponad 170 cywilów, w tym siedmioro dzieci, a ponad 400 budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych przez wroga - poinformował w telewizji mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. - Putin potrzebuje terytorium, nie potrzebuje nas, Ukraińców. Dlatego zabija ludność cywilną - dodał.

> Rosyjskie media poinformowały, że przy wjeździe na most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią Rosji, ponownie utworzyły się kilometrowe korki. Powodem - jak podano - było zamknięcie przeprawy z powodu "ataku rakietowego" Ukraińców. Mianowany przez Moskwę tak zwany premier Krymu Aleksiej Aksjonow podał na kanale Telegram, że nad miastem Kercz na wschodzie półwyspu została zestrzelona ukraińska rakieta.

Kolejka samochodów na moście Krymskim. Zdjęcie z 1 lipca Sztab Operacyjny Kraju Krasnodarskiego/vk.com

> Prezydenci Polski i Ukrainy, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wzięli w niedzielę udział w nabożeństwie ekumenicznym upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej, które odbyło się w katedrze Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Gdy Duda wychodził ze świątyni, zgromadzeni przed nią ludzie skandowali "dziękujemy".

Uroczystości odbywały się w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej.

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali hołd ofiarom Wołynia w 80. rocznicę rzezi wołyńskiejJakub Szymczuk/KPRP

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com