Środa jest 490. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Władimir Putin przegrywa wojnę i stał się pariasem na świecie, ale ciężko powiedzieć, czy jego pozycja wewnątrz Rosji została osłabiona w wyniku ostatnich wydarzeń. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:27
Instytut Studiów nad Wojną: W obwodzie donieckim ukraińskie i rosyjskie siły przeprowadziły ograniczone ataki naziemne wokół Bachmutu. Geolokalizowane nagranie opublikowane 27 czerwca pokazuje, że siły ukraińskie posuwają się na północ od Orichowa.
- 3:31
Prezydent Andrzej Duda, podsumowując spotkanie z prezydentami Ukrainy i Litwy w Kijowie podkreślił, że "to był także dzień bardzo ważnych rozmów politycznych" prowadzonych w Kijowie nt. zbliżającego się szczytu NATO, wsparcia dla Ukrainy, sytuacji międzynarodowej". - Także tego wszystkiego, co w ciągu ostatnich dni miało miejsce w Rosji, dokładnie w sobotę, od soboty się w jakimś sensie można powiedzieć dzieje, czyli buntu grupy Wagnera, który obserwowaliśmy, i decyzji, które dzisiaj zapadają. Rozmawialiśmy o ocenie tych wydarzeń przez naszych ukraińskich sąsiadów, przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, premiera Szmyhala, przez innych ukraińskich polityków - poinformował.
- 2:29
Ukraińskie wojsko
Ukraińskie wojsko
Ukraińskie wojsko
- 1:12
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że ukraińskie służby aresztowały mężczyznę, który pomógł Rosjanom we wtorkowym ataku rakietowym na Kramatorsk na wschodzie kraju.
W rosyjskim ataku rakietowym na pizzerię w Kramatorsku w obwodzie donieckim zginęło we wtorek co najmniej 11 osób, w tym troje dzieci, a ponad 60 zostało rannych.
- 0:37
Biuro MTK nie potwierdziło otrzymania materiałów - zastrzega agencja AP. Oświadczyło zaś, że nie komentuje tego rodzaju korespondencji i jest zobowiązane do zachowania poufności, jeśli chodzi o otrzymane dane.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz aresztowania Putina. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał jednocześnie nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin.
- 0:08
Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował, że przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) w Hadze materiały o udziale reżimu Alaksandra Łukaszenki w wywożeniu na Białoruś dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - podała agencja AP.
- Materiały przekazane prokuratorom dowodzą, że Łukaszenka osobiście podpisywał dokumenty, pod egidą tzw. Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, które stały się podstawą organizowania i finansowania przewozu dzieci ukraińskich na Białoruś - powiedział Łatuszka w rozmowie z Associated Press.
Jak dodał, materiały te wskazują, iż ponad 2100 dzieci ukraińskich z co najmniej 15 miast okupowanych przez Rosję zostało przymusowo wywiezionych na Białoruś za zgodą Łukaszenki. Opozycjonista wyraził nadzieję, że materiały skłonią MTK do wydania nakazu aresztowania Łukaszenki, tak jak trybunał uczynił wcześniej w odniesieniu do Władimira Putina. - 21:51
Bunt Grupy Wagnera. Co dalej z wagnerowcami w Afryce?
- 21:50
Ukraina przejęła na froncie inicjatywę strategiczną - ocenił w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z amerykańskim generałem Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
"Omówiliśmy sytuację na froncie. Udało się nam przechwycić inicjatywę strategiczną. Siły bezpieczeństwa i obrony Ukrainy kontynuują prowadzenie działań ofensywnych i czynimy postępy" - napisał Załużny w komunikacie w serwisie Telegram.
Jak dodał, rozmawiał z Milleyem o zapotrzebowaniu armii ukraińskiej na broń, amunicję i środki rozminowywania. Załużny wskazał, że Rosjanie "próbują utrzymać pozycje dokonując zwartego minowania terenu".
Ukraińscy żołnierze w odbitej miejscowości Błahodatne
- 20:52
Rosyjska Grupa Wagnera nie walczy teraz na froncie. Bunt najemników przeciwko rosyjskiemu resortowi obrony nie wpłynął na sytuację na polu walki - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
- 20:51
Były szef prokuratury obwodowej w Mikołajowie Hennadij Herman został skazany na karę dożywotniego więzienia za współpracę z Rosją. Przekazywał agresorom wiele kluczowych informacji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
- 19:27
Niemal dwie trzecie Amerykanów opowiada się za dalszym wysyłaniem uzbrojenia dla Ukrainy, a ponad trzy czwarte uważa, że pokazuje to Chinom wolę i zdolność USA do dbania o swoje interesy i sojuszników - wynika z opublikowanego sondażu agencji Reutera i ośrodka Ipsos. Badanie przeprowadzono już po buncie Grupy Wagnera i pokazuje znaczący wzrost poparcia dla pomocy Ukrainie.
- 18:27
Zwycięstwo Ukrainy uwolni świat od problemu, jakim jest niebezpieczna Rosja i będzie gwarancją bezpieczeństwa i szansą dla innych krajów, jak Mołdawia, Gruzja i Białoruś - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w parlamencie w Kijowie.
- 17:36
Widzimy w Rosji niezwykły moment, bo obnażona została porażka w Ukrainie, a na dodatek pojawiły się pęknięcia wewnątrz kraju - stwierdził szef dyplomacji USA Antony Blinken w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Ocenił też, że może to pomóc ukraińskiej kontrofensywie.
- 16:58
Ukraińscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Pracodawców Ukrainy wystosowali apel do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ukrócenia samowoli urzędników państwowych. W ich opinii skala wymuszeń, korupcji i bezkarności funkcjonariuszy państwowych jest obecnie największa w historii i to pomimo tego, iż trwa wojna - napisał portal Ukrainska Prawda.
- 16:28
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski - przebywający w Chersoniu, dokąd zawiózł pomoc humanitarną - powiedział Radiu Watykańskiemu, że zobaczył na miejscu tragiczną sytuację w mieście, które zostało zalane w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce.
Jak podkreślił, ludzie bardzo cierpią, cały czas są bombardowania, wyją syreny i nie ma ulicy, gdzie by nie było zniszczeń.
- 16:04
Rada Federalna Szwajcarii rozszerzyła sankcje na Rosję, ale nie zgodziła się na eksport do Ukrainy 96 czołgów. Ograniczeniami zostały objęte 33 podmioty i 71 osób fizycznych - poinformowała agencja Reutera.
Sankcje, które Szwajcaria przyjęła w ślad za Unią Europejską, wymierzone są w firmy i organizacje, "które wspierają nielegalną deportację ukraińskich dzieci do Rosji". "Sankcjami objęci zostali także przedstawiciele rosyjskich sił zbrojnych, czołowi reprezentanci kontrolowanych przez państwo rosyjskich mediów oraz członkowie Grupy Wagnera" - brzmi oficjalne oświadczenie rządu.
Rada Federalna poinformowała również, że odrzuciła wniosek szwajcarskiego producenta broni, ubiegającego się o zgodę na sprzedaż Ukrainie 96 czołgów. Rząd orzekł, że eksport byłby złamaniem zasady polityki neutralności oraz praw regulujących eksport broni.
- 15:55
Władimir Putin przegrywa wojnę i stał się pariasem na świecie, ale ciężko powiedzieć, czy jego pozycja wewnątrz Rosji została osłabiona w wyniku ostatnich wydarzeń - oświadczył prezydent USA Joe Biden.
- Ciężko powiedzieć. Ale jasne jest, że przegrywa wojnę w Iraku (sic). Przegrywa wojnę u siebie. Stał się trochę pariasem na świecie. I nie chodzi tu tylko o NATO, nie tylko o Unię Europejską. Tu chodzi o Japonię... o 40 krajów - powiedział Biden.
Odpowiedział w ten sposób przed odlotem do Chicago na pytanie dziennikarzy, na ile pozycja Putina osłabła w wyniku buntu Jewgienija Prigożyna i najemników Grupy Wagnera.
- 15:50
Plan szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna polegał na schwytaniu ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa, jednak o jego zamiarach dowiedziała się wcześniej FSB - podał "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli.
Według ich oceny pierwotny plan Prigożyna miał duże szanse powodzenia.
- 15:49
Premier Benjamin Netanjahu jest na wczesnym etapie planowania podróży do Ukrainy - powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Kornijczuk.
- 15:38
Prezydent Duda: Ukraina jest dumna i wolna i taką będzie. Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji
- 15:38
Prezydent Zełenski: Rosja te wojnę przegra. Nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości
- 15:31
Duda: Granica Polski jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Strzeżemy jej w sposób szczególny.
- 15:27
Nauseda: Białoruś jest satelitą Rosji. To ma znaczenie dla bezpieczeństwa regionu.
- 15:26
- 15:23
Zełenski: Według naszego wywiadu Grupa Wagnera na Białorusi nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą.
- 15:21
Na konferencji rozpoczęły się pytania od dziennikarzy.
- 15:20
Nauseda: Jestem zachwycony siłą ducha Ukraińców.
- 15:18
Nauseda: Będziemy wspierali Ukrainę aż do jej zwycięstwa.
- 15:17
Nauseda: Litwa wspiera Ukrainę w drodze do członkostwa w NATO.
- 15:16
Nauseda: Ukraina od 2014 r. pisze swoją konstytucję krwią, broniąc swojej niepodległości.
- 15:15
Głos zabiera prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
- 15:13
Duda: Obecność grupy Wagnera na Białorusi może stanowić zagrożenie.
- 15:12
Duda: To są nasze wspólne interesy, aby NATO w naszej części Europy było jak najsilniejsze, a w miarę w niedalekiej przyszłości, by Ukraina stała się także pełnoprawną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jedną z armii Sojuszu objętą artykułem 5. Traktatu. Będziemy czynili wszystko, aby w miarę możliwości jak najszybciej to się stało.
- 15:10
Duda: Niezwykle ważną sprawą jest, aby wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO.
- 15:07
Duda: Po raz kolejny pokazujemy całemu światu, że Ukraina jest wolna i suwerenna.
- 15:06
Duda: Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji. Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo nas wszystkich.
- 15:05
Duda: Robimy wszystko, by szczyt NATO w Wilnie przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu.
- 15:04
Głos zabiera prezydent Andrzej Duda.
- 15:04
Zełenski: Rosja przegra tę wojnę, nikt w Europie nie ma tu wątpliwości.
- 15:03
Zełenski: Omawialiśmy z prezydentami Polski i Litwy kwestię dołączenia Ukrainy do NATO.
- 15:03
Zełenski: Dziękuję wszystkim sojusznikom za wsparcie dla Ukrainy.
- 15:02
W Kijowie rozpoczyna się wspólna konferencja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.
- 14:17
Rosyjskie siły walczące w Ukrainie zintensyfikowały ataki przy pomocy relatywnie tanich dronów kamikadze typu Lancet. Te maszyny stanowią coraz większe zagrożenie dla ukraińskich wojsk, szczególnie jednostek wyposażonych w nowoczesną broń przekazaną przez kraje NATO - poinformowała agencja Reutera.
- 13:35
Na terenach Ukrainy kontrolowanych przez Rosję zatrzymywani są nastolatkowie, którzy wykazują się lojalną postawą wobec Kijowa. Skala tego zjawiska jest bardzo duża - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Młodzież z okupowanych ziem na południu i wschodzie kraju często korzysta z ukraińskich mediów internetowych i wdaje się w sprzeczki z nauczycielami przybyłymi z Rosji. Nastolatkowie są denuncjowani przez tzw. doradców dyrektorów szkół ds. ideologii, czyli de facto informatorów służb specjalnych wroga. Następnie młodzi ludzie trafiają do aresztów, co stwarza najeźdźcom możliwość wywierania nacisku na ich rodziców. Szczególnie tych, którzy nie chcą przyjąć rosyjskich paszportów - czytamy na łamach rządowego serwisu.
Jak dodano, agresorzy grożą rodzicom odebraniem praw do opieki nad dziećmi lub deportacją tych dzieci do Rosji.
- 13:16
Cztery osoby poniosły śmierć w dwóch rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
W środę rano siły rosyjskie ostrzelały z wyrzutni Uragan wioskę Kurnyliwka. Ciężko ranna została 70-letnia kobieta, która podczas ataku przebywała na własnym podwórku.
Żołnierze rosyjscy ostrzelali też wioskę Wowczanski Chutory. Poniosło tam śmierć trzech mężczyzn w wieku od 47 do 57 lat.
- 13:15
Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski: Zgodnie z ustaloną praktyką, wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi.
- 12:42
Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Kijowie. Prowadzi konsultacje z Wołodymyrem Zełenskim dot. m.in. obecnej sytuacji na froncie, w tym groźby rosyjskiego zamachu za Zaporoską Elektrownie Jądrową- poinformowała Kancelaria Prezydenta.
- 12:19
Trzech cywilów zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na obwód charkowski - informują lokalne władze.
"Niestety, w wyniku tego ostrzału trzech cywilów we wsi Wowczański Chutory zginęło w pobliżu ich domów" - napisał gubernator Ołeh Synehubow w komunikatorze Telegram. Dodał, że ofiarami byli mężczyźni w wieku 45, 48 i 57 lat.
- 12:14
Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi przebywa od wtorku w Moskwie. Program jego rozmów w stolicy Rosji nie został ujawniony. Według Ansy przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch spotka się prawdopodobnie z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem, a na Kremlu ma rozmawiać o ukraińskich dzieciach deportowanych do Rosji.
Szczegóły wizyty papieskiego wysłannika otoczone są tajemnicą. Zaznacza się zarazem, że agenda ta w każdej chwili może ulec zmianie.
Wiadomo jedynie, że w przypadającą w czwartek uroczystość świętych Piotra i Pawła kardynał Zuppi odprawi mszę w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
Włoski kardynał Matteo Zuppi
Nieoficjalnie wiadomo natomiast o planach wizyty w siedzibie prawosławnego Patriarchatu i na Kremlu.
Zapowiadając misję kardynała Zuppiego w Rosji, Watykan oświadczył, że jej głównym celem jest "zachęcenie do gestów człowieczeństwa, które mogą przyczynić się do rozwiązania obecnej tragicznej sytuacji i znalezienia sposobów na osiągnięcie sprawiedliwego pokoju".
Na początku czerwca papieski wysłannik był na Ukrainie, gdzie spotkał się między innymi z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
- 12:03
Ukraina. Rosjanie zaatakowali Kramatorsk, rakiety uderzyły w pizzerię i w dzielnicę mieszkaniową
- 11:15
Jakość usług medycznych w rosyjskich szpitalach polowych na okupowanych terenach Ukrainy, a także w placówkach służby zdrowia w pobliżu granicy z tym krajem jest fatalna. Można odnieść wrażenie, że państwo interesuje się uczestnikami wojny tylko do momentu, gdy zostaną ranni - powiadomił niezależny rosyjski portal Insider.
Brak lekarstw, materiałów opatrunkowych i najbardziej podstawowego wyposażenia. Wszystko zapisywane ręcznie, jak przed wiekami, ponieważ nie ma komputerów. Pomoc otrzymywana wyłącznie od wolontariuszy, a nie od państwowych instytucji - tak wygląda rzeczywistość rosyjskich szpitali nie tylko w pobliżu frontu, ale też np. w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim - czytamy na łamach serwisu.
- Na każdego chorego przypada od 40 minut do godziny. (...) Ludzie zajmują kolejkę jeszcze przed godzinami pracy (szpitala - red.). Czekają przez cały dzień i nie są przyjmowani - relacjonowała jedna z mieszkanek Biełgorodu, cytowana przez Insider.
Opozycyjny portal zauważył, że największy spadek jakości usług medycznych nastąpił podczas intensyfikacji działań na froncie w lutym i marcu, gdy trwały walki o Bachmut w Donbasie, a także podczas rozpoczętej w czerwcu ukraińskiej kontrofensywy. Ponadto mieszkańcy Rosji są już zmęczeni tzw. "specjalną operacją wojskową", jak propaganda Kremla określa inwazję na Ukrainę, dlatego coraz rzadziej przekazują pieniądze na potrzeby szpitali polowych.
Sztab generalny ukraińskiej armii niedawno informował, że na ewakuację do Rosji mogą liczyć tylko ranni oficerowie sił zbrojnych agresora. Wszyscy pozostali, w tym sierżanci, są leczeni na okupowanych terenach Ukrainy. Dlatego najeźdźcy organizują placówki medyczne, gdzie tylko się da, w tym na terenie przedszkoli i szkół - przypomniał opozycyjny rosyjski serwis.
Jak dodano, jakość opieki medycznej w ukraińskiej armii stoi na znacznie wyższym poziomie, niż w siłach zbrojnych najeźdźcy. Dotyczy to zarówno przygotowania personelu, jak też dostępności lekarstw i podstawowego wyposażenia.
- 10:40
Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Kramatorsk wzrosła do dziewięciu - poinformował burmistrz miasta Ołeksandr Honczarenko. "Ratownicy wyciągnęli ciało chłopca spod gruzów" - napisał na Telegramie.
Według prokuratora generalnego liczba rannych wzrosła zaś do 60.
- 10:08
Uszkodzenie przez ukraińskie wojska mostu czonharskiego, który łączy Krym z obwodem chersońskim, znacząco skomplikowało zaopatrzenie rosyjskich wojsk na okupowanych terenach Ukrainy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wczesnym rankiem 22 czerwca ukraińskie siły zbrojne uderzyły w drogowy most czonharski, który jest jedną z dwóch głównych dróg zaopatrzenia między Krymem a Chersoniem.
Wskazano, że mostem tym wiedzie najbardziej bezpośrednia trasa między rosyjskim centrum logistycznym w Dżankoj na Krymie a zaporoskim sektorem frontu, gdzie Rosja broni się obecnie przed dużą ukraińską ofensywą. Tymczasowe zamknięcie trasy spowodowało, że ważne rosyjskie konwoje logistyczne potrzebowały co najmniej 50 proc. więcej czasu, aby dotrzeć na front alternatywnymi drogami.
"Doniesienia pokazują, że rosyjskie władze prawie na pewno zbudowały w ciągu 24 godzin od ataku most pontonowy jako przeprawę zastępczą. Jest wysoce prawdopodobne, że przeprawy są ograniczone wyłącznie do ruchu wojskowego. Szybkość, z jaką zbudowano alternatywną przeprawę, potwierdza, jak ważna jest ta trasa dla rosyjskich wysiłków wojskowych na okupowanych terenach Ukrainy" - napisano.
- 9:50
Nie podajemy do publicznej wiadomości informacji na temat wszystkich sukcesów naszej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom. Postępujemy w ten sposób, żeby chronić żołnierzy - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times".
W ocenie przedstawiciela władz w Kijowie rozbieżności pomiędzy doniesieniami o ukraińskich zdobyczach terytorialnych i stanem faktycznym wynikają też z działań wroga. Jak podkreślił Reznikow, Rosjanie czasami nie informują przełożonych o utracie pozycji na froncie w obawie przed ich reakcją.
Większość naszych rezerw, w tym brygady wyszkolone na Zachodzie i wyposażone w nowoczesne czołgi i pojazdy opancerzone przekazane przez kraje NATO, nie wzięła jeszcze udziału w kontrofensywie. Najważniejsze przed nami. Przyjdzie czas, że wszyscy zobaczą to, co mają zobaczyć - zapowiedział minister.
W ocenie rozmówcy brytyjskiego dziennika sobotni bunt szefa najemniczej Grupy Wagnera przeciwko Kremlowi może zachęcić zachodnich partnerów do udzielania Ukrainie jeszcze większego wsparcia. Ostatnie wydarzenia w Rosji dowiodły bowiem - według Reznikowa - "fundamentalnej słabości reżimu Putina".
- (Takie sytuacje - red.) pomagają Zachodowi zrozumieć, że inwestuje w Ukrainę nie bez powodu, a (nasze - red.) zwycięstwo jest absolutnie możliwe i wkrótce nastąpi - zauważył polityk.
Reznikow odniósł się też do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, podczas którego Ukraina chciałaby uzyskać formalne zaproszenie do członkostwa w sojuszu. Najwyżsi rangą przedstawiciele tej organizacji, w tym sekretarz generalny Jens Stoltenberg, tonują jednak oczekiwania Kijowa, podkreślając, że wciąż jest zbyt wcześnie na podjęcie takiej decyzji.
- Ukraina to jedyny kraj na świecie z doświadczeniem bojowym w powstrzymywaniu Rosjan i (prowadzeniu przeciwko nim - red.) skutecznych działań z wykorzystaniem uzbrojenia (państw - red.) NATO. Jakiego jeszcze argumentu potrzeba, by zaprosić (nas - red.) do sojuszu? - pytał retorycznie minister w rozmowie z brytyjskim dziennikiem.
- 9:21
Rosyjski generał Siergiej Surowikin wiedział, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn planuje bunt przeciw rosyjskiemu dowództwu wojskowemu – poinformował dziennik "New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników.
Urzędnicy powiedzieli gazecie, że próbują obecnie ustalić, czy Surowikin pomógł Prigożynowi opracować plan sobotniego buntu, który był jak dotąd najpoważniejszym zagrożeniem dla trwającej od 23 lat władzy Putina.
Surowikin, który do stycznia kierował działaniami armii rosyjskiej w Ukrainie, jest szanowanym przez żołnierzy dowódcą i nadal ma wpływ na prowadzenie operacji wojennych.
Według urzędników amerykańskich są oznaki, że także inni generałowie rosyjscy mogli popierać próbę siłowej zmiany przez Prigożyna kierownictwa ministerstwa obrony. Zdaniem źródeł CNN Prigożyn nie zdecydowałby się na bunt, gdyby nie sądził, że mogą go poprzeć osoby na wysokich stanowiskach.
Siergiej Surowikin
Jeśli Surowikin miał swój udział w buncie Prigożyna, byłby to kolejny sygnał wewnętrznych walk w kierownictwie wojskowym Rosji, trwających od wszczęcia przez Moskwę wojny przeciw Ukrainie. Mogłoby to również sygnalizować głębszy rozdźwięk między zwolennikami Prigożyna i dwoma wojskowymi doradcami Putina: ministrem obrony Siergiejem Szojgu oraz szefem sztabu generalnego gen. Warlerijem Gierasimowem - pisze "NYT".
Według amerykańskich urzędników Putin musi teraz zdecydować, czy uwierzyć, że Surowikin pomagał Prigożynowi. Jeśli znajdą się na to dowody, nie będzie miał innego wyboru jak pozbawić go dowództwa.
Zdaniem analityków na razie wydaje się, iż Putin zamierza zrzucić odpowiedzialność za bunt wyłącznie na Prigożyna.
- Putin niechętnie zmienia ludzi. Ale jeśli tajne służby położą teczkę na jego biurku i jeśli dowiedzie ona udziału Surowikina, może się to zmienić - powiedział Alexander Baunov z Carnegie Russia Eurasia Center.
- 8:54
RELACJA ANDRZEJA ZAUCHY Z KIJOWA
Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
- 8:46
Jewgienij Prigożyn na Białorusi. Jak Alaksandr Łukaszenka może wykorzystać Grupę Wagnera? Analiza ISW
- 8:44
Obywatele Nepalu są rekrutowani do rosyjskiej armii, w tym na wojnę z Ukrainą. Odsetek obcokrajowców służących w siłach zbrojnych Rosji zwiększa się, ponieważ Kreml wprowadził dla takich osób uproszczony tryb nabywania rosyjskiego obywatelstwa - powiadomił serwis Defense Post za analizą portalu śledczego Bellingcat.
W ostatnim czasie w mediach i platformach społecznościowych typu Youtube, TikTok i Telegram pojawiły się nagrania przedstawiające Nepalczyków, którzy przechodzą szkolenia wojskowe na terytorium Rosji i Białorusi. Według Bellingcat te ćwiczenia zostały zorganizowane w pobliżu Moskwy, a także w białoruskim mieście Baranowicze, około 150-200 km od granicy z Polską.
- Po ukończeniu studiów (w Rosji - red.) miałem dwie opcje. Pierwszą z nich było pozostanie bez pracy po powrocie do Nepalu, a drugą wstąpienie do rosyjskiej armii - przyznał w rozmowie z agencją Nepal Press jeden z Nepalczyków służących dla Kremla. Jak dodał, obecnie przechodzi szkolenie w obozie wojskowym niedaleko granicy z Ukrainą i otrzymuje za to wynagrodzenie w wysokości około 380 dolarów miesięcznie. Według jego relacji szkolą się tam też inni obywatele Nepalu, a także m.in. Białorusini i najemnicy z krajów afrykańskich.
Wzrost zainteresowania obcokrajowców służbą w rosyjskiej armii to konsekwencja dekretu Władimira Putina z września ubiegłego roku, który zaczął obowiązywać w maju 2023 roku. Nowa regulacja skróciła z trzech lat do jednego roku okres, po którym zagraniczny najemnik, a także członkowie jego rodziny mogą ubiegać się o obywatelstwo Rosji. W tym przypadku wnioskodawca nie musi nawet posiadać zezwolenia na pobyt w kraju - przypomniał Defense Post.
Jak dodano, podczas rekrutacji do armii nie jest wymagana znajomość języka rosyjskiego. "Pojawiają się doniesienia, że (Kreml - red.) werbuje żołnierzy z całego świata, w tym z Afganistanu" - powiadomił portal.
- 8:29
We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 28,4 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 28,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 13,051 mln wjazdów do Polski i 11,206 mln wyjazdów na Ukrainę.
"W dn. 27.06 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 28,4 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 13,051 mln osób" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.
Jak podała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 28,3 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 11,206 mln.
- 8:15
Ukraiński resort obrony opublikował nagranie z akcji ratunkowej w ostrzelanym we wtorkowy wieczór przez Rosjan Kramatorsku.
- 8:12
Ukraiński sztab poinformował, że ostatniej nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła sześć dronów shaded irańskiej produkcji, którymi zaatakowali Rosjanie.
- 7:58
Rosja. Niezależne media: rosyjska armia straciła na Ukrainie ponad 25 proc. najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych
- 7:37
Litwa jest w trakcie zakupu dla Ukrainy dwóch norweskich systemów obrony powietrznej NASAMS - informuje agencja Reuters, cytując litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedę.
System NASAMS w akcji
- Zostaną dostarczone na Ukrainę w najbliższym możliwym terminie - powiedział Nauseda, który w środę odwiedza Kijów.
- To bardzo dobry znak, że nawet w takich okolicznościach, gdy spichlerze są puste, wciąż znajdujemy możliwości, aby spróbować pomóc naszym przyjaciołom, pomóc nie słowami, ale czynami - dodał Nauseda.
- Jadę na Ukrainę z dobrymi wiadomościami, które będę mógł wreszcie przekazać mojemu przyjacielowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, prezydentowi Ukrainy - stwierdził litewski prezydent.Dodał, że umowa kupna została podpisana we wtorek między Litwą, Norwegią i norweskim producentem Kongsberg Gruppen KOG.OL.
- 7:20
Ukraiński sztab przedstawił informacje na temat łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 227 tys. żołnierzy (+930 ostatniej doby), 4036 czołgów oraz 4089 systemów artyleryjskich (+6).
- 6:47
Do ośmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). 56 osób zostało rannych.
"Według stanu z godziny 7. (6. czasu polskiego - red.) 28 czerwca spod ruin zniszczonej kawiarni wydostano ciała ośmiu zabitych (w tym dwoje dzieci urodzonych w 2008 i 2011 r.). Ucierpiało 56 osób (w tym dziecko urodzone w 2022 r.). Uratowano troje ludzi" - przekazała DSNS w Telegramie.
Prace ratunkowo-poszukiwawcze w miejscu uderzenia wciąż trwają. Pod gruzami nadal mogą być ludzie - wyjaśniono w komunikacie.
- 6:30
Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 28 czerwca 2023
- 5:54
Rosjanie przeprowadzili w nocy dziesięć ostrzałów obwodu sumskiego - podał Ukrinform, powołując się na komunikat lokalnych władz.
- 5:25
Ukraina. Rosjanie zaatakowali Kramatorsk, rakiety uderzyły w pizzerię i w dzielnicę mieszkaniową
- 4:48
Instytut Studiów nad Wojną: Putin próbuje przedstawić Jewgienija Prigożyna jako skorumpowanego kłamcę, aby zniszczyć jego reputację wśród personelu Grupy Wagnera i rosyjskiego społeczeństwa. Tocząca się gra o władzę między Putinem a Łukaszenką i Prigożynem jeszcze się nie zakończyła.
- 4:25
Amerykański departament obrony ogłosił nowy pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy. "Pakiet, wyceniany na kwotę do 500 mln dolarów, zawiera kluczowe zdolności, by wesprzeć operacje kontrofensywne Ukrainy, wzmocnić jej obronę powietrzną aby ochronić jej mieszkańców, a także dodatkowe wozy opancerzone, systemy przeciwpancerne, kluczową amunicję i inny sprzęt, który pomoże Ukrainie odpowiedzieć na agresję Rosji" - napisano w komunikacie resortu.
Pentagon podał, że nowa transza - 41. pakiet broni przekazany z magazynów sił zbrojnych USA - zawiera m.in. dodatkową amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot, kolejne pociski przeciwlotnicze Stinger, rakiety do systemów HIMARS, amunicję artyleryjską, 30 bojowych gąsienicowych wozów piechoty Bradley, 25 kołowych wozów opancerzonych Stryker, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, rakiety przeciwradarowe HARM i precyzyjne pociski lotnicze. W skład pakietu wchodzi również sprzęt do rozminowywania pól i usuwania przeszkód.
- 4:21
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 4:02
"Czas, aby Viktor Orban zdał sobie sprawę, że Ukraina, która od 489 dni zaciekle broni swojej wolności, swoich dzieci i ich przyszłości, skutecznie przeciwstawia się poradzieckiemu neoimperializmowi w przebraniu historycznego seryjnego mordercy, który zastraszył pół świata swoim bezprawiem, jest absolutnie suwerenna w swojej polityce i decyzjach. Pytanie, na ile obiektywny jest sam Orban, skoro tak otwarcie poniża wartości europejskie, ściśle trzymając się rosyjskich mitów propagandowych. I jak bardzo trzeba okazywać brak szacunku Węgrom, aby tak cynicznie deptać reputację własnego kraju w historycznym błocie" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
W poniedziałek Orban w rozmowie z niemieckimi dziennikami "Welt" i "Bild" oraz portalem Politico powiedział, że nie uważa Władimira Putina za zbrodniarza wojennego, a Ukraina nie jest już suwerennym państwem, ponieważ nie ma ani pieniędzy, ani broni. "Kijów może walczyć z Moskwą tylko dlatego, że cieszy się poparciem Zachodu" - mówił premier Węgier.
- 3:15
- Jeśli Grupa Wagnera rozmieści swoich seryjnych morderców na Białorusi, wszystkie sąsiednie kraje staną w obliczu jeszcze większego niebezpieczeństwa destabilizacji – powiedział w Hadze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Litewski prezydent podkreślił też, że podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca, państwa sojusznicze powinny zapewnić Ukrainie jasną polityczną drogę do członkostwa w NATO i maksymalnie ją uprościć.
- 3:04
Każdy przejaw terroru dowodzi, że Rosja zasługuje na porażkę i na trybunał – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując kolejny rosyjski atak rakietowy. - Dzisiaj terroryści rosyjscy brutalnie ostrzelali także Kramatorsk, zastosowali rakiety S-300. Trzy osoby nie żyją (wieczorem poinformowano o zwiększeniu liczby ofiar do czterech), ponad 40 jest rannych, wszystkim udzielana jest pomoc, trwa usuwanie gruzów – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu. Przypomniał, że równo rok temu w ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku zginęły 22 osoby.
- 2:55
Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku
Atak rakietowy na pizzerię w Kramatorsku
- 2:31
Sprawa obecności Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera na Białorusi to bardzo poważny i niepokojący problem oraz jedna z głównych kwestii, które omówimy na szczycie w Wilnie. Musimy podjąć decyzje. Według mnie wymaga to bardzo twardej odpowiedzi NATO - powiedział w Hadze prezydent Andrzej Duda.
- 2:16
Gdziekolwiek się nie znajdzie, Jewgienij Prigożyn i Grupa Wagnera są destabilizującymi czynnikami i mogą nimi być także na Białorusi - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller, odpowiadając na pytanie PAP. Resort ogłosił też nowe sankcje na grupę w związku z jej działalnością w Afryce.
- 2:07
Do trzech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim. Jest 42 rannych - powiadomiła policja. Wśród rannych jest jedno dziecko i troje obcokrajowców - podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
Wieczorem we wtorek Rosjanie zaatakowali rakietami Kramatorsk, uderzając w pizzerię oraz w dzielnicę mieszkaniową.
- 0:57
W rosyjskiej niewoli przebywa 126 ukraińskich kobiet, 46 z nich to wojskowe, pozostałe to cywilki - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. 23 z przetrzymywanych w niewoli kobiet ma dzieci – dodano w komunikacie resortu.
- 0:32
Co najmniej dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne w Kramatorsku w obwodzie donieckim w rosyjskim ataku rakietowym – powiadomiło ukraińskie MSW.
Zaatakowano m.in. tłumnie uczęszczany przez cywilów lokal gastronomiczny, trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza - przekazał wcześniej Pawło Kyryłenko, szef administracji wojskowej obwodu donieckiego. Jak informował, na Kramatorsk spadły dwa pociski rakietowe.
Autorka/Autor:red.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Zinchenko/Global Images Ukraine via Getty Images
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu