Szef NATO: musimy podtrzymać wsparcie dla Ukrainy

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Musimy być przygotowani, że wojna w Ukrainie będzie trwała jeszcze długo - ocenił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jego zdaniem obecnie trwa "wojna na wyniszczenie i obie strony ponoszą ciężkie straty".

- Musimy podtrzymać to wsparcie dla Ukrainy i być przygotowani na długi dystans. Takie jest przesłanie ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników w NATO, i partnerów - powiedział na konferencji sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu

Dodał, że pomoc Zachodu "robi różnicę" na polu bitwy, ale zaznaczył, że trwające obecnie walki z Rosjanami na wschodzie Ukrainy to wojna na wyniszczenie i obie strony ponoszą ciężkie straty.

Ustępstwa Ukrainy w porozumieniu z Rosją? Szef NATO komentuje

Pytany, czy Ukraina powinna zdecydować się na ustępstwa terytorialne wobec Rosji, by zakończyć wojnę, szef Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdził, że nie jest rolą NATO dyktować, jakie Ukraina powinna podejmować decyzje w negocjacjach.

- Mam pełne zaufanie do przywództwa politycznego w Ukrainie i to do nich należy decyzja, by podejmować te trudne decyzje i oceny. Naszą rolą jest wspieranie ich, by byli w najlepszej możliwej pozycji, kiedy zaczną się negocjacje - powiedział Stoltenberg. Podkreślił, że NATO zależy na tym, by nie eskalować konfliktu i nie być jego stroną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości