"Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy"

Aktualizacja:
Autor:
tas,
pp\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po doniesieniach o napiętej sytuacji w Donbasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postanowił osobiście odwiedzić strefę konfliktu na wschodzie kraju. "Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności" – zapewnił polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który w związku z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy" złożył pilną wizytę w Kijowie.

"Zełenski udaje się do Donbasu jako zwierzchnik sił zbrojnych, by porozmawiać z wojskowymi i wesprzeć morale (w oryginale - duch bojowy - red.) obrońców" – podano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta. "Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych Ukrainy chcę być z naszymi żołnierzami w trudnych czasach w Donbasie. Jadę na pozycje eskalacji" – napisał na Twitterze Zełenski. Złożył też kondolencje z powodu śmierci 23-letniego wojskowego, który zginął w ostrzale ostatniej nocy.

"Ukraina potrzebuje pokoju i zrobi w tym celu wszystko" – podkreślił.

Łamany rozejm

W czwartek Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku doby do godz. 7 rano siły przeciwnika pięć razy naruszyły obowiązujący od lipca rozejm. Cztery razy otwierano ogień w kierunku ukraińskich pozycji, w wyniku czego zginął żołnierz – sprecyzowano. Ostrzelano także infrastrukturę cywilną.

Portal Ukraińska Prawda zaznacza, że to już jedenasty zabity po stronie ukraińskiej armii w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Minionej doby siły prorosyjskich separatystów naruszyły rozejm siedem razy, a jeden ukraiński żołnierz został ranny – podał sztab. Podkreślono, że siły ukraińskie otworzyły ogień w odpowiedzi.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: powstaje pytanie: w co gra Rosja?
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: powstaje pytanie: w co gra Rosja?TVN24 BiS

"Minister Zbigniew Rau zapewnił, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic" – podało polskie MSZ. Szef polskiej dyplomacji złożył w czwartek "pilną" wizytę w Kijowie w związku z "zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy". Resort w Warszawie wcześniej przekazał, że wizyta Raua rozpoczęła się od spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą. Zaznaczono, że obaj ministrowie oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

"Z przyjemnością witam Zbigniewa Raua podczas jego nadzwyczajnej wizyty w Kijowie" – napisał na Twitterze Kułeba. Minister podkreślił, że podczas gdy Rosja "zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej", ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska to "długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel".

W innym wpisie, w języku ukraińskim, szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że spotkanie ministrów było zaplanowane na późniejszy termin. "Ale ze względu na sytuację Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa na moje zaproszenie" – dodał Kułeba.

Rau "wyraził zaniepokojenie"

Po spotkaniu ministrów ukraińskie MSZ podało, że "Dmytro Kułeba szczegółowo poinformował Zbigniewa Raua o systemowym zaostrzeniu sytuacji bezpieczeństwa przez Rosję na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, o ściąganiu rosyjskich wojsk do granic naszego państwa i wzroście intensywności rosyjskiej propagandy" – czytamy na stronie internetowej ukraińskiego resortu.

W komunikacie dodano, że Rau "wyraził zaniepokojenie z powodu tych działań Rosji i zapewnił: Polska niezmiennie i silnie popiera Ukrainę w jej walce o suwerenność i integralność terytorialną". Wskazano też, że Polska wyraziła poparcie dla ukraińskiego kursu w stronę pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO.

Szefowie dyplomacji uzgodnili, że będą podejmować wspólne wysiłki, by skonsolidować międzynarodowe wsparcie dla Ukrainy w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji – napisało w komunikacie ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Podkreślono, że ministrowie rozmawiali też o gazociągu Nord Stream 2, którego budowie sprzeciwia się Polska i Ukraina. Strony omówiły również m.in. pogłębienie współpracy polityczno-wojskowej, handlowej i inwestycyjnej.

"Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy"

Szef polskiej dyplomacji, cytowany w komunikacie polskiego MSZ, oświadczył, iż celem jego wizyty było "potwierdzenie naszej polityki, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic i Ukraina ma prawo się bronić". "Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy opartej na fundamencie zasad Karty Paryskiej dla Nowej Europy, której 30. rocznicę podpisania niedawno obchodziliśmy" – powiedział.

"Polska będzie konsekwentnie działać na rzecz wypełnienia obietnicy Karty Paryskiej o stworzeniu prawdziwie nowej Europy. Polska wzywa wszystkich sygnatariuszy Karty do przestrzegania podjętych zobowiązań" – dodał.

Rau poinformował, że podczas rozmów z szefem ukraińskiej dyplomacji, a także Leonidem Krawczukiem i wicepremierem Reznikowem omówił zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z finalizacji prac nad gazociągiem Nord Stream 2 oraz eskalacją sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie i południu Ukrainy. "Widzimy wyraźnie, że projekt ten pozwala na synchronizowanie nacisków politycznych, gospodarczych i militarnych. Ten rurociąg, o ile zostanie uruchomiony, stworzy ewidentne i trwałe zagrożenie dla pokoju w Europie" – podkreślił szef polskiej dyplomacji, cytowany w komunikacie.

"Zgodziliśmy się, że narastanie obecności i aktywności wojskowej wzdłuż wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie, czego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach, powinno zostać uwzględnione w procesie kształtowania i prowadzenia polityki nieuznawania aneksji Krymu i naruszeń integralności terytorialnej Ukrainy. W zależności od rozwoju wypadków, partnerzy Ukrainy muszą być gotowi do przeprowadzenia poważnej debaty o zakresie i kryteriach selektywnej współpracy z państwami depczącymi fundamentalne normy prawa międzynarodowego" – dodał.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Rau: Polska podczas przewodnictwa w OBWE będzie opowiadać się za suwerennym prawem każdego narodu do swobodnego wyboru sojuszy

Szef polskiego MSZ przypomniał, że w styczniu przyszłego roku Polska obejmie przewodnictwo w OBWE i zapewnił, że będzie nadal opowiadać się za pokojowym rozstrzyganiem konfliktów, nieuciekaniem się do jednostronnego użycia siły lub groźby jej użycia, nienaruszalnością granic oraz suwerennym prawem każdego narodu do swobodnego wyboru sojuszy i modelu rozwoju.

Rau podziękował przedstawicielom ukraińskich władz za potwierdzenie woli współpracy na rzecz pokoju w Europie i wspólnego przeciwdziałania próbom "wpływania na politykę państw europejskich przy pomocy nacisków, przy użyciu środków zarówno militarnych, jak i gospodarczych".

Szef polskiego MSZ w przededniu 81. rocznicy zbrodni katyńskiej oddał cześć pamięci ofiar NKWD na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni. W położonej tuż u granic Kijowa Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym kilka tysięcy Polaków z listy katyńskiej.

Autor:tas, pp\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości