"Recydywiści są na froncie". Dane wywiadu: w szeregach czeczeńskich oddziałów walczą skazańcy

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad podał, że spośród 953 ochotników z Czeczenii, którzy biorą udział w rosyjskiej agresji na Ukrainę, 101 ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe. Łącznie w inwazji wzięło dotąd udział 2,5 tysiąca żołnierzy z Czeczenii.

Dane ukraińskiego wywiadu przedstawiła agencja UNIAN. Podano przykłady rosyjskich obywateli pochodzących z Czeczenii, którzy zostali skazani na karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwa lub orzeczono wobec nich zakaz opuszczania kraju.

"Zamiast odbyć karę, Tamierłan Magamierzujew wyjechał walczyć na Ukrainę i ominął w ten sposób rozprawę sądową" - czytamy w depeszy ukraińskiej agencji.

Chodorkowski: recydywiści są na froncie, a w Rosji odwołuje się ich rozprawy

"Nasi 'bohaterowie' byli przetrzymywani w koloniach karnych o zaostrzonym rygorze jako szczególnie niebezpieczni recydywiści, skłonni do łamania regulaminu. Wśród nich znaleźli się skazani za udział w gangach, rozboje, napady, a także nielegalny handel bronią, substancjami psychotropowymi i trującymi. Setki recydywistów są już na froncie, podczas gdy w Rosji odwołuje się ich rozprawy sądowe ze względu na 'niestawiennictwo' oskarżonych" - napisał rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski, również cytowany przez UNIAN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości