USA wyślą do Hagi "doświadczonego prokuratora". Celem ściganie rosyjskich zbrodni w Ukrainie

Źródło:
PAP
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych
wideo 2/5
Płonące znicze w Buczy. Miasteczko stało się symbolem rosyjskich zbrodni wojennych

Departament sprawiedliwości USA planuje wysłać do Hagi "doświadczonego prokuratora" w ramach starań o ściganie zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję w Ukrainie - poinformował prokurator generalny USA Merrick Garland.

O planach tych Garland mówił po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Kostinem, który przebywa w USA z roboczą wizytą.

- W celu dalszego wzmocnienia naszego partnerstwa Departament Sprawiedliwości oddeleguje doświadczonego prokuratora do Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni przeciwko Ukrainie, utworzonego na bazie Wspólnego Zespołu Śledczego - powiedział Garland.

Relacja z wojny w Ukrainie w tvn24.pl >>>

Wyjaśnił, że przedstawiciel prokuratury generalnej USA będzie miał swoją siedzibę w Hadze, w Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy w Dziedzinie Wymiaru Sprawiedliwości w sprawach karnych.

USA oddelegują także do Kijowa swojego stałego radcę prawnego

Ponadto, według Garlanda, Waszyngton planuje latem tego roku oddelegować swojego stałego radcę prawnego do ambasady USA w Kijowie. Jego zadaniem "będzie współpraca z ukraińskimi partnerami nad całą listą złożonych kwestii w sektorze wymiaru sprawiedliwości".

Garland powiedział również, że rozmawiał z prokuratorem generalnym Ukrainy o dalszych wspólnych wysiłkach na rzecz pociągnięcia rosyjskiego reżimu do odpowiedzialności za jego okrucieństwa. Dodał, że istnieje także współpraca na poziomie grupy zadaniowej KleptoCapture, utworzonej niedawno w USA, która "nadal ściga i przejmuje aktywa objętych sankcjami zwolenników Kremla i rosyjskiego wojska".

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: