Trzy rosyjskie kutry desantowe zniszczone przez Ukraińców u wybrzeży Wyspy Węży. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym siły ukraińskie zniszczyły trzy rosyjskie okręty desantowe, a jeden znacznie uszkodziły - poinformowało w niedzielę dowództwo operacyjne Południe na Facebooku. W sobotę strona ukraińska opublikowała nagranie, na którym widać atak dronów na jednostkę zacumowaną przy wyspie. 

Zatopione zostały dwa kutry desantowo-szturmowe Raptor oraz kuter desantowy Sierna. Trzeci Raptor został poważnie uszkodzony. Siły ukraińskie atakowały przy użyciu tureckich dronów Bayraktar.

W efekcie ataków na okręty zabito 46 żołnierzy rosyjskich - przekazano.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

W sobotę strona ukraińska opublikowała nagranie, na którym widać moment, gdy jeden z okrętów zostaje uderzony przez pocisk wystrzelony z drona. Na następnym ujęciu zarejestrowano atak na pobliski budynek. Agencja Reutera potwierdziła lokalizację uderzenia jako Wyspę Węży, opierając się na analizie budynków i dróg. Według Ukrinformu, okręt pozostał w pobliżu wyspy.

W oddzielnym wpisie rzecznik odeskiej administracji obwodowej Serhij Bratczuk przekazał również, że Ukraińcy zniszczyli rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost.

Rosja traci "Moskwę" i "Saratowa". Doniesienia o trafieniu "Admirała Makarowa"

W piątek pojawiły się doniesienia, przekazane między innymi przez ukraińskiego deputowanego Ołeksija Honczarenkę, jakoby nieopodal Wyspy Węży płonęła rosyjska fregata Admirał Makarow. Ukraińskie media informowały, że okręt został prawdopodobnie trafiony ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

- Widzieliśmy te doniesienia, w mediach społecznościowych była mowa o rosyjskiej fregacie. Przyglądaliśmy się temu cały dzień, ale nie mamy żadnych informacji, by potwierdzić te doniesienia – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby na piątkowym briefingu prasowym.

14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że podczas holowania w warunkach sztormu zatonął krążownik rakietowy Moskwa. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt flagowy Floty Czarnomorskiej został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

Z kolei 25 marca sztab w Kijowie przekazał, że ukraińskie wojska zniszczyły w porcie w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy Saratow. Okręt typu 1171 Tapir (Aligator w nomenklaturze NATO), został zwodowany w 1964 roku, a dwa lata później wprowadzony do użytku Marynarki Wojennej Związku Sowieckiego.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: