Sytuacja w Odessie. Media: doszło do co najmniej pięciu eksplozji

Aktualizacja:
Autor:
akw,
pp/adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Ukraina broni się przed rosyjską agresją. Trwa 74. dzień inwazji. Media w Odessie poinformowały, że w mieście doszło do co najmniej pięciu eksplozji. Jeden z pocisków został zestrzelony. Inne uszkodziły infrastrukturę cywilną. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił, że wojsko rosyjskie straciło już około 25,5 tysiąca żołnierzy, 2741 pojazdów opancerzonych i 1130 czołgów, a także 199 samolotów i 156 śmigłowców. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:10

  19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami jest m.in. Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.

 • 2:28

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "przerażony" zbombardowaniem szkoły na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego według władz w Kijowie zginęło 60 osób - powiedział w niedzielę jego rzecznik, Stephane Dujarric.

 • 1:11

  Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców II wojny światowej – powiedział w niedzielę wieczorem, w nagraniu wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przededniu obchodów rocznicowych w Rosji z okazji zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

 • 0:43

  Brytyjski rząd ogłosił w niedzielę wieczorem, że w ramach trzeciego pakietu sankcji handlowych podniesie cła na szereg produktów importowanych z Rosji i Białorusi, w tym platynę i pallad, do 35 proc., oraz zakaże eksportu do Rosji następnych grup produktów.

 • 0:13

  W Berlinie, podczas 77. rocznicy kapitulacji nazistowskich Niemiec, miały miejsce "chwile wstydu" – pisze w niedzielę dziennik "Bild" na swym portalu. Najwięcej policyjnych interwencji miało miejsce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w dzielnicy Tiergarten, gdzie policja błyskawicznie interweniowała wobec osób z ukraińskimi flagami.

  Berlińska policja, "zaniepokojona możliwymi starciami" między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas obchodów zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej, wprowadziła zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli nie tylko Rosji, ale też Ukrainy w 15 miejscach pamięci i pomnikach, związanych z wojną.

 • 23:24

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę wieczorem, że około 60 osób, które ukryły się w szkole we wsi Biłohoriwka na wschodzie kraju, zginęło w sobotę w wyniku rosyjskiego bombardowania.

 • 22:21

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenie za ofiarną służbę psu-saperowi, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim.

  - Przyznałem nagrodę psu saperowi Patronowi, który nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale i uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe - powiedział Zełenski.

 • 22:08

  Brytyjski premier Boris Johnson powiedział pozostałym przywódcom krajów G7, że nie wystarczy przekazywać Ukrainie sprzęt wojskowy, dzięki któremu może zatrzymywać rosyjską inwazję, lecz taki, by mogła odzyskać utracone tereny - przekazało w niedzielę jego biuro.

 • 21:45

  Odblokowanie Mariupola drogą wojskową jest dzisiaj niemożliwe – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Jak przekazuje agencja, Zełenski powiedział podczas konferencji prasowej z premierem Kanady Justinem Trudeau, że Ukraina nie ma takiego ciężkiego uzbrojenia, by odblokować miasto drogą wojskową.

 • 21:37

  Konwój autobusów z ewakuowanymi cywilami - w tym prawdopodobnie z tymi z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - dotarł do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża - podała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka.

 • 20:44

  Rosja cynicznie wykorzystuje pamięć o II wojnie światowej do usprawiedliwiania swojej inwazji - napisali przedstawiciele 31 państw zachodnich przy ONZ, w tym Polski, we wspólnym oświadczeniu z okazji Dnia Zwycięstwa. Dodali, że rosyjska inwazja przywołuje wspomnienia o okrucieństwach II wojny światowej.

 • 20:20

  Rosyjskie rakiety zaatakowały ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.

  W niedzielę po południu Rosjanie wystrzelili w kierunku Odessy trzy rakiety z samolotów nad Morzem Czarnym – poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Dwie rakiety trafiły w dzielnicę mieszkaniową, jedna została zestrzelona. Nikt nie ucierpiał.

 • 19:58

  Rosjanie koncentrują się na niszczeniu infrastruktury lotniskowej, by uniemożliwić działania ukraińskiego lotnictwa – pisze w komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Rosjanie atakują w Donbasie i wzmacniają swoje zgrupowanie w rejonie Charkowa.

  W komunikacie sztabu wskazano również, że Rosjanie wzmocnili swoje siły na kierunku charkowskim, a także zgromadzili rezerwy w obwodzie biełgorodzkim, graniczącym z obwodem charkowskim.

  W okolicach Iziumu przeciwnik również dokonał przegrupowania swoich pododdziałów i uzupełnił zapasy w celu zwiększenia potencjału ofensywnego.

 • 19:37

  USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję za dokonanie inwazji na Ukrainę, m.in. na trzy rosyjskie stacje telewizyjne, ośmiu członków kierownictwa Sbierbanku oraz 27 członków kierownictwa Gazpromu - przekazała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji prezydenta Joe Bidena.

  USA wprowadziły też ograniczenia wizowe dla 2,6 tys. rosyjskich i białoruskich urzędników - poinformowała agencja.

 • 19:08

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w telewizyjnym orędziu wygłoszonym w rocznicę zakończenia II wojny światowej zapewnił Ukrainę o solidarności w walce z rosyjską inwazją. - Putin nie wygra tej wojny. Ukraina wytrwa – powiedział.

  Jak podkreślił kanclerz, w tym roku data ta nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ "dwa kraje, które kiedyś były ofiarami nazistowskich Niemiec - Ukraina i Rosja - są obecnie w stanie wojny, rozpętanej przez Rosję".

 • 19:06

  O swoim przyjeździe do Kijowa poinformowała na Twitterze charge d’affaires USA Kristina Kvien. "Cieszę się, że jestem tu z powrotem w Dniu Zwycięstwa w Europie. Chwała Ukrainie. Jesteśmy razem z Ukrainą" - napisała.

 • 18:56

  Przywódcy krajów G7, którzy rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie, zapowiedzieli podjęcie kroków, mających na celu odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy.

  Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec ogłosili, że będą dalej prowadzić działania przeciwko rosyjskim bankom.

 • 18:55

  Ponad 60 nowych grobów żołnierzy ukraińskich poległych w walce z wojskami rosyjskimi postawiono w ostatnim czasie na najstarszym cmentarzu we Lwowie.

 • 18:32

  Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi powiedziała w rozmowie z kanałem CBS, że amerykański Kongres musi zatwierdzić do końca maja pomoc dla Ukrainy w wysokości 33 mld dolarów.

 • 18:13

  Na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach odbyła się ekumeniczna msza święta o pokój na Ukrainie oraz za poległych w tej wojnie. List do uczestników modlitwy skierowała para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Na szczycie był obecny były prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

 • 17:50

  Media w Odessie poinformowały, że w mieście doszło do co najmniej pięciu eksplozji. Jeden z pocisków został zestrzelony. Inne uszkodziły infrastrukturę cywilną.

  Nie ma informacji o ofiarach.

 • 17:31

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. "Dyskutowaliśmy o tym, jak odblokować eksport ukraińskiej żywności i zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe" - przekazał Kułeba.

  "Ukraina, jeden z głównych producentów zbóż i roślin oleistych, eksportowała większość swoich produktów z portów położonych nad Morzem Czarnym, które są blokowane przez Rosję od 24 lutego, kiedy Moskwa rozpoczęła inwazję" - podkreślił.

 • 17:30

  Na Placu Wolności w centrum Tajpej, stolicy Tajwanu, odbył się wiec solidarności z Ukraińcami pod hasłem "Ku Zwycięstwu".

  Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Tajpej regularnie organizowane są manifestacje solidarności z Ukrainą. Niedzielny wiec zorganizowany został z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej, przypadającej w Europie 8 maja.

 • 17:16

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym norweskiego parlamentu Stortingu Masudem Garahanim, który przebywa z wizytą w Kijowie. "Omówiono wzmocnienie wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy. Norwegia wspiera ludność ukraińską od pierwszego dnia wojny" - przekazał na Facebooku Zełenski.

  Jak dodał, rozmawiał również z Garahanim o "dalszym wzmocnieniu sankcji wobec Rosji". "Dziękujemy za pomoc obronną, finansową i humanitarną dla Ukrainy z Norwegii" - napisał.

 • 16:51

  Broniący się w zakładach Azowstal w oblężonym przez Rosjan Mariupolu wojskowi pułku Azow zaapelowali do społeczności międzynarodowej o zdecydowane działania i gwarancje "strony trzeciej", by można było ewakuować zabitych i rannych żołnierzy.

 • 16:24

  Premier Kanady Justin Trudeau złożył niezapowiedzianą wizytę w ukraińskim mieście Irpień, który był zajęty przez wojska rosyjskie - poinformował mer miasta na Telegramie.

  "Właśnie miałem zaszczyt spotkać się z premierem Kanady Justinem Trudeau, który przyjechał do Irpienia, aby na własne oczy zobaczyć cały horror, jaki rosyjscy okupanci wyrządzili naszemu miastu" - powiedział Ołeksandr Markuszyn.

 • 16:20

  Państwom członkowskim nie udało się porozumieć w niedzielę, podczas planowanej kolejnej rundy negocjacji na szczeblu stałych przedstawicieli w Brukseli, w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę - poinformowali PAP wysokiej rangi uczestnicy rozmów, proszący o zachowanie anonimowości.

  "Kwestia szóstego pakietu rozbija się o dwie kluczowe sprawy: embargo na rosyjską ropę i transport morski tego surowca. Jest to szkielet tego projektu. Bez tych dwóch kwestii plan nie ma zębów" - mówi PAP wysokiej rangi negocjator z jednego z państw UE.

 • 16:17

  W swoich barbarzyńskich metodach reżim Putina idzie w zawody z III Rzeszą Hitlera. Śledztwa w sprawie zbrodni rosyjskich wojskowych są już w toku - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w oświadczeniu wydanym z okazji ukraińskiego Dnia Pamięci i Pojednania.

 • 16:11

  O kolejnym ataku rakietowym na Odessę nad Morzem Czarnym informują ukraińskie media.

  W mieście słychać było dwa wybuchy – podała m.in. Ukraina-24 w Telegramie, powołując się na mieszkańców miasta.

 • 15:15

  Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg podtrzymał stanowisko kraju co do odrzucenia embarga na rosyjski gaz, co potwierdził podczas konferencji Global Europe w Salzburgu. Wykluczył też przystąpienie kraju do NATO - informuje agencja APA.

 • 14:56

  Mamy jeszcze zapasy, wodę, amunicję, będziemy walczyć tak długo, jak będziemy musieli – powiedział podczas internetowego briefingu przedstawiciel zablokowanego w zakładach Azowstal w Mariupolu pułku Azow Illa Samojłenko.

 • 14:33

  Ukraińska policja odnalazła zwłoki 13-latki, której poszukiwali krewni. Dziewczynka była jedną z osób, które zginęły w ostrzale kolumny ewakuacyjnej w obwodzie charkowskim – podała agencja Ukrinform.

  Według informacji przekazanych przez szefa wydziału dochodzeń kryminalnych z policji obwodowej Serhija Bołwinowa kontakt z ludźmi jadącymi w kolumnie urwał się 4 maja. Policjanci nie mogli wtedy dostać się na miejsce z powodu trwających walk. Pozostałości kolumny zlokalizowano 6 maja.

 • 13:56

  Pułk Azow, który broni kombinatu Azowstal w Mariupolu – ostatniego punktu oporu Ukraińców w oblężonym przez siły rosyjskie mieście – będzie walczyć, dopóki starczy życia – powiedział zastępca dowódcy Swiatosław Pałamar na konferencji prasowej online.

  Poinformował, że siły rosyjskie kontynuują intensywny ostrzał kombinatu, a ukraińscy obrońcy mają wielu rannych.

 • 13:51

  Przemieszczanie znacznej ilości rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym systemów rakietowych, na północ Krymu pokazują zdjęcia satelitarne - poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

 • 13:28

  W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby zginęła nauczycielka języka rosyjskiego, a 27 osób jest rannych – podała agencja Ukrinform, cytując szefową rady obwodowej Hannę Zamaziejewą.

 • 13:28

  Ukraińskie dzieci wywiezione nielegalnie na terytorium Rosji – w tym sieroty i te, których rodzice zginęli w wyniku rosyjskiej agresji – mogą zostać bezprawnie przekazane na wychowanie Rosjanom – poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

  "Szczególne zaniepokojenie budzi informacja o zamiarze rosyjskiego ministerstwa oświaty, by podpisać z okupacyjnymi rosyjskimi administracjami w obwodzie donieckim i ługańskim 'umowy', które pozwoliłyby przekazać nielegalnie deportowane z terytorium Ukrainy dzieci-sieroty rosyjskim rodzinom" – napisano w komunikacie MSZ, cytowanym przez agencje Interfax-Ukraina.

 • 12:07

 • 12:06

  Przewodnicząca niemieckiego parlamentu Baerbel Bas przybyła w niedzielę do Kijowa w celu uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej oraz przeprowadzenia rozmów politycznych ze stroną ukraińską – poinformowano w komunikacie Bundestagu.


 • 11:33

  Rosja zajęła ukraińskie porty i próbuje sprzedać za granicą zboże skradzione w Ukrainie – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji SkyNews, zrelacjonowanym w niedzielę przez media ukraińskie.

  - Rosja zablokowała wszystkie szlaki handlowe i nie możemy eksportować naszej pszenicy. Okupują nasze porty i wywożą nasze towary - oznajmił Zełeneski.

 • 11:11

  Ukraińskie dowództwo podało szacowane straty Rosjan od początku inwazji. Jest to:

  > około 25,5 tys. żołnierzy,
  > 2741 pojazdów opancerzonych,
  > 1130 czołgów,
  > 199 samolotów,
  > 156 śmigłowców,
  > 509 systemów artylerii,
  > 179 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet,
  > 86 systemów przeciwlotniczych,
  > 1961 samochodów i cystern,
  > 12 jednostek pływających,
  > 360 dronów poziomu operacyjno-taktycznego,
  > 92 rakiety manewrujące.

  W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 28 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, dwa systemy przeciwlotnicze, siedem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 27 samochodów i cystern, jednostkę pływającą, 19 dronów i dwie rakiety manewrujące – zaznaczono w zestawieniu

 • 9:42

 • 9:41

  - Dla nas niczego to nie zmieni. Dla nas wojna trwa osiem lat, a wojna na pełną skalę ponad 70 dni – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do przypuszczeń, że Moskwa może wypowiedzieć wojnę Ukrainie 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 • 9:12

  Rosja wydaje każdego dnia na działania wojenne w Ukrainie równowartość około 900 mln dolarów, nie licząc strat, jakie rosyjska gospodarka ponosi w wyniku sankcji – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia amerykańskiego tygodnika "Newsweek".

 • 8:58

  "Trudności w dowodzeniu i kontroli, a także słabnące rezultaty Rosjan na linii frontu sprawiły, że na pole bitwy wkroczyli starsi rangą dowódcy, prawdopodobnie, aby osobiście przejąć kierowanie operacjami. Rosyjscy dowódcy rzadko przekazują władzę operacyjną swoim podwładnym, którzy z kolei nie zdobywają niezbędnego doświadczenia przywódczego. Nie jest jednak jasne, czy obecność tych dowódców na polu bitwy doprowadziła do dopracowania lub zmiany koncepcji operacyjnej. Błędne założenia planistyczne i niepowodzenia we wsparciu nadal osłabiają rosyjskie postępy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Wysunięte rozmieszczenie dowódców naraziło ich na znaczne ryzyko, co doprowadziło do nieproporcjonalnie wysokich strat wśród rosyjskich oficerów w tym konflikcie. W rezultacie siły powoli reagują na niepowodzenia i nie są w stanie zmienić swojego podejścia na polu walki. Problemy te prawdopodobnie będą się utrzymywać, biorąc pod uwagę względny brak doświadczenia w dowodzeniu operacyjnym oficerów awansowanych w miejsce zabitych" - dodano.

 • 7:58

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj: w szkole w Biłohoriwce zginęło 60 osób.

 • 7:40

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła minionej doby rosyjski śmigłowiec Mi-28H oraz kolejnych 11 dronów zwiadowczych i dwie rakiety manewrujące – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły powietrzne.

  W sobotę rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili ataki rakietowe na terytorium Ukrainy przy użyciu bombowców strategicznych Tu-95ms i Tu-160. Wystrzelili około 10 rakiet manewrujących, z czego dwie zostały zestrzelone przez obronę przeciwlotniczą – napisano

 • 7:28

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o aktualnej sytuacji na froncie.

  W obwodach ługańskim i donieckim, na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy, siły ukraińskie odparły minionej doby dziewięć rosyjskich ataków, niszcząc przy tym między innymi 19 czołgów i 20 pojazdów opancerzonych.

  Siły rosyjskie nadal blokowały jednostki ukraińskie na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim i szturmowały zakłady przy wsparciu artylerii i czołgów – przekazano.

  Pod Charkowem na wschodzie Ukrainy Rosjanie skupiali się na utrzymaniu pozycji i powstrzymaniu kontrofensywy ukraińskich wojsk w kierunku granicy państwowej na północ i północny wschód od tego miasta. Wojska rosyjskie prowadziły przy tym ostrzał miejscowości Prudianka, Słatyne i Cyrkuny.

  Rosjanie wzmacniali siły w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, by kontynuować ofensywę w kierunku miast Barwinkowe i Słowiańsk. Prowadziły też rozpoznanie z powietrza oraz ostrzał pozycji ukraińskich w tym regionie.

  Sytuacja pozostaje napięta na granicy z Mołdawią, gdzie w separatystycznym, wspieranym przez Rosję regionie Naddniestrze grupa operacyjna rosyjskich wojsk wciąż jest w stanie pełnej gotowości bojowej.

 • 7:05

  Siły ukraińskie zniszczyły w sobotę w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym trzy okręty rosyjskie, a czwarty znacznie uszkodzili – poinformowało w niedzielę dowództwo operacyjne Południe na Facebooku.

 • 5:59

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow chce, aby piloci ukraińskich sił powietrznych byli wkrótce szkoleni na zachodnich myśliwcach - poinformawała w niedzielę ukraińska telweizja. - Negocjacje w tej sprawie już trwają - oświadczył Reznikow.

  Według ministra nadszedł czas, aby Ukraińcy nauczyli się obsługiwać amerykańskie samoloty A-10 Thunderbolt, a także myśliwce F-15 i F-16. Inne wymienione przez ukraińskiego szefa resortu obrony typy to wyprodukowany w Szwecji samolot Saab JAS 39 Gripen.

 • 4:41

  Ukraińskie przywódcy liczą na odzyskanie leżącego na południu kraju miasta Chersoń. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak zapowiedział w wystąpieniu radiowym w sobotę wieczorem, że Chersoń zostanie całkowicie wyzwolony i będzie to kosztowało życie wielu rosyjskich żołnierzy.

  - Nie będzie Chersońskiej Republiki Ludowej - powiedział w radiu ukraińśki polityk.

  Jest to reakcja na oświadczenia strony rosyjskiej, która zamierza uznać Chersoń za część Rosji.

  "Rosja jest tu na zawsze!" - zadeklarował podczas wizyty w mieście sekretarz generalny kremlowskiej partii Jedna Rosja, Andriej Turczak.

  W Chersoniu mają być wydawane rosyjskie paszporty, a rubel ma stać się jedynym środkiem płatniczym.

  Byłby to scenariusz podobny do zrealizowanego w roku 2014 na Krymie, gdzie najpierw weszło wojsko, a potem przeprowadzono tak zwane referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

  Chersoń liczył przed rosyjską agresją około 290 tysięcy mieszkańców. W mieście mieszkańcy regularnie protestują przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym.

 • 4:26

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu mówił między innymi o ewakuacji z Azowstalu i o rosyjskich zniszczeniach w Ukrainie.

 • 4:13

 • 3:09

  W nocy z soboty na niedzielę w dużej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

  Syreny zawyły w Kijowie, a także w obwodach: donieckim, chmielnickim, czerkaskim, czernihowskim, kijowskim, żytomierskim, iwano-frankowskim, kirowogradzkim, winnickim, wołyńskim, czerniowieckim, zakarpackim, rówieńskim, lwowskim, tarnopolskim i odeskim.

  W Odessie, według relacji z miejsca zdarzenia, słychać było eksplozje. Początkowo nie było jasne, czy eksplozje zostały spowodowane przez rosyjskie pociski rakietowe lub ogień ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

  Eksplozje były słyszalne również w leżącym na południu kraju Mikołajowie.

  Ukraina spodziewa się szczególnie ostrych rosyjskich ataków lotniczych w związku ze zbliżającymi się w Rosji obchodami Narodowego Dnia Zwycięstwa, które upamiętniają zakończenie II wojny światowej.

 • 2:36

  Przed konsultacjami z Ukrainą w ramach grupy G7 Wielka Brytania zobowiązała się do udzielenia Ukrainie dalszej pomocy wojskowej w wysokości 1,3 miliarda funtów brytyjskich - przekazało w sobotę wieczorem brytyjskie Ministerstwo Skarbu na swojej stronie internetowej.

  Część nowego pakietu w wysokości 300 milionów funtów została ogłoszona przez premiera Borisa Johnsona już w zeszłym tygodniu. W jego ramach sfinansowane zostaną m.in. radary przeciwartyleryjskie, sprzęt do zagłuszania elektroniki i noktowizory.

  - Wielka Brytania była pierwszym krajem, który dostrzegł skalę zagrożenia i wysyła broń, aby Ukraińcy mogli się bronić - powiedział premier Boris Johnson, cytowany przez agencję PA. Według słów brytyjskiego premiera agresja ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina nie tylko powoduje nieopisane zniszczenia na Ukrainie, ale "zagraża on również pokojowi i bezpieczeństwu w całej Europie".

  Wcześniej Londyn zobowiązał się do przekazania 1,5 miliarda funtów na pomoc wojskową i humanitarną.

  Szefowie państw siedmiu najważniejszych uprzemysłowionych krajów Zachodu (G7) planują spotkać się w niedzielę, by skoordynować swoją pomoc dla Ukrainy.

  W konsultacjach ma wziąć udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 0:41

  Po ewakuacji ostatnich cywilów z oblężonej przez wojska rosyjskiej huty Azowstal znajdujący się tam ukraińscy żołnierze wystosowali pilne wezwanie o pomoc.

  Dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynśkyj napisał na Facebooku, że może mieć tylko nadzieję na cud.

  "Aby siła wyższa znalazła rozwiązanie, które nas uratuje!” - napisał Wołynśkyj i dodał: "Wygląda na to, że trafiłem do jakiegoś piekielnego reality show, gdzie my walczymy o nasze życie, a cały świat ogląda tę ciekawą sztukę!"

  Mariupol od tygodni znajduje się niemal całkowicie pod rosyjską kontrolą. Oddziały ukraińskie znajdują się w odległości około 100 kilometrów i nie są w stanie pomóc pozostałym w zniszczonym mieście żołnierzom.

  Ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski informował w sobotę o negocjacjach dotyczących ewakuacji rannych, personelu medycznego i pozostałych żołnierzy. Strona rosyjska wielokrotnie zapowiadała, że nawet w przypadku poddania się ukraińskich żołnierzy, zostaną oni wzięci do niewoli.

  Według doniesień z Kijowa i Moskwy w sobotę ewakuowano przebywające na terenie huty kobiety, dzieci i osoby starsze. W trakcie ewakuacji zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, a sześciu zostało rannych - poinformował Wołynśkyj.

 • 0:07

  Rosyjscy okupanci zrzucili bombę na budynek szkoły we wsi Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, gdzie podczas ataku znajdowało się 90 osób - przekazał portal "Ukraińska Prawda" cytując szefa obwodu Serhija Hajdaja.

  "Raszyści zrzucili bombę na szkołę, w której przebywała cała wioska. Wszyscy ci, którzy nie mogli się ewakuować" - powiedział Hajdaj.

  Według szefa obwodu, w piwnicy budynku szkoły znajdowali się nieuzbrojeni cywile.

  Spod gruzów udało się już wydostać prawie 30 osób. Akcja ratunkowa trwa.

 • 22:29

  Władze Rosji przerzucają wojska rosyjskie z Syrii, by "podrzucić trochę do ognia" w Ukrainie - oznajmił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze.

  "Rosja pilnie wycofuje siły z Syrii, przekazując bazy wojskowe Państwu Islamskiemu" – napisał Podolak, powołując się na media izraelskie.

  Doradca wyraził też przekonanie, że Rosja może przeprowadzić jakieś prowokacje 9 maja, by wywrzeć presję na Ukraińców.

  - Trzeba mieć świadomość, że Rosja bardzo chce nam zrobić coś złego 8 albo 9 maja i dlatego jakieś prowokacje pewnie będą. Chcą to zrobić nie z wojskowego punktu widzenia, nie po to, żeby zniszczyć jakąś naszą infrastrukturę, tylko z czysto psychologicznego punktu widzenia – powiedział Podolak w Radiu NW.

  9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 • 21:43

  Co wydarzyło się w ciągu dnia? Podsumujmy informacje z niektórych ukraińskich regionów:

  Siły rosyjskie ostrzeliwały w sobotę m.in. obwody ługański i doniecki na wschodzie Ukrainy, sumski i charkowski na północnym wschodzie oraz mikołajowski i odeski na południu. Wiadomo o co najmniej kilku ofiarach śmiertelnych.

  • Dwoje dzieci zginęło, a kobieta i dwoje innych dzieci zostało ciężko rannych w ostrzale miasta Prywilla w obwodzie ługańskim. Informacje przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
  • W Konstantynówce w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 9 zostało rannych, gdy na skutek ataku rakietowego zapalił się jeden z budynków liceum budowlanego. Ich ciała znaleziono pod gruzami. Informacje przekazała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
  • O dwóch ofiarach śmiertelnych w Bachmucie w tym samym obwodzie powiadomił zaś szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
  • W obwodzie charkowskim ostrzelano wieś Koroboczkyne. Rakieta trafiła w budynek mieszkalny, w wyniku czego zginęła 28-letnia kobieta. Informacje przekazały władze obwodu.
  • Po raz kolejny ostrzelano miasto Bohoduchiw w tym obwodzie, na skutek czego spaliły się 4 ciężarówki i uszkodzonych zostało 9 samochodów. Poinformowała o tym obwodowa prokuratura.
  • Atakowano także inne miejscowości obwodu. Ze wsi Ruski Tyszky pogotowie ratunkowe ewakuowało do Charkowa troje rannych ludzi.
  • O kilku atakach rakietowych na Mikołajów powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz. - Ale to nie były rejony mieszkalne, inaczej bym o tym wiedział – powiedział w telewizji.
  • Wojsko rosyjskie uderzyło też w Odessę nad Morzem Czarnym. Wskutek uderzenia 4 rakiet uszkodzone zostało cywilne przedsiębiorstwo produkcji mebli w dzielnicy mieszkalnej. Dwie rakiety trafiły zaś w pas startowy na lotnisku, który uszkodzony był już wcześniej, oraz w pomieszczenie kontroli lotów.
  • W obwodzie sumskim ostrzelane zostały rejony przygraniczne, na skutek czego ranny został jeden pogranicznik. Informacje podał szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.
  • Rosjanie przeprowadzili również atak rakietowy na Karliwkę, gdzie trafili w obiekt infrastruktury. O tym z kolei informował szef administracji obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw, pp/adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości