Brytyjski resort obrony: Rosja otrzymała nową dostawę dronów

Autor:
KS//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters
wideo 2/3
Reuters Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów

Rosji skończyły się zapasy dronów dostarczanych przez Iran, ale otrzymała już nową dostawę - poinformował brytyjski resort obrony w codziennym komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych. Świadczyć mają o tym pierwsze od trzech tygodni doniesienia o rosyjskich atakach na Ukrainę przy użyciu bezzałogowców dostarczonych przez Teheran.

"Po raz pierwszy od trzech tygodni pojawiły się doniesienia o atakach dostarczonych przez Iran jednokierunkowych (OWA) bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zdarzenia te muszą zostać zweryfikowane, ale prawdopodobnie Rosja wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i teraz otrzymała uzupełnienie" - czytamy w codziennym komunikacie brytyjskiego resortu obrony na temat sytuacji w Ukrainie, zamieszczonym na Twitterze.

Jak dodał brytyjski resort, 6 grudnia ukraiński Sztab Generalny poinformował o zestrzeleniu 17 UAV, w tym 14 Shahed-136, a 7 grudnia ukraińscy urzędnicy poinformowali o użyciu dostarczonych przez Iran jednokierunkowych dronów w atakach na obwody zaporski i dniepropietrowski.

Ostatnie wcześniej zgłoszone zestrzelenie irańskich Shahed-136 w Ukrainie miało miejsce 17 listopada.

Irańskie dronyMajdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

"Jeśli zostanie to potwierdzone, jest prawdopodobne, że Rosja wznowiła ataki przy użyciu nowo dostarczonych OWA UAV" - wskazał brytyjski resort obrony.

Irańskie drony w rękach Rosjan

Jak poinformował amerykański dziennik "Washington Post", Rosja i Iran porozumiały się w sprawie budowy "setek" dronów bojowych według irańskiego projektu na terytorium Rosji.

W ocenie przedstawicieli zachodnich służb wywiadowczych, cytowanych przez "WP", od sierpnia Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 400 dronów produkcji irańskiej. Wiele bezzałogowców atakowało cywilną infrastrukturę, np. elektrownie.

Teheran twierdzi, że sprzedał Rosji drony przed rozpoczęciem prowadzonej na pełną skalę napaści na Ukrainę, jednak w bezzałogowcach znaleziono części wyprodukowane w lutym, co może świadczyć o tym, że uzbrojenie było przekazane później.

Strona ukraińska poinformowała, że strąca około 70 procent dronów przed ich uderzeniem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości