Rosyjskie oddziały utknęły w dwóch rejonach. "Demoralizacja i niespójność w operacjach" postępuje

Autor:
KS/adso
Źródło:
PAP
Anton Heraszczenko: rosyjscy wojskowi nie wiedzieli, jak korzystać z toalety
Anton Heraszczenko: rosyjscy wojskowi nie wiedzieli, jak korzystać z toalety
Twitter/Anton Gerashchenko
Twitter/Anton GerashchenkoAnton Heraszczenko: rosyjscy wojskowi nie wiedzieli, jak korzystać z toalety

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) wskazuje w swojej najnowszej analizie na pogarszające się morale nowo zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy. Według analityków niektóre z jednostek otrzymały rozkaz czasowego wstrzymania działań ofensywnych.

Doniesienia o ginących na Ukrainie źle przygotowanych zmobilizowanych na wojnę rosyjskich żołnierzach budzą krytykę pod adresem dowództwa rosyjskiej armii. ISW przekazuje, że według doniesień mediów rosyjskich w walkach na Ukrainie zginęło, trzy tygodnie od ogłoszenia mobilizacji, pięciu zmobilizowanych żołnierzy z Czelabińska.

- Wielu blogerów wojennych popierających wojnę twierdzi, że liczba zabitych i rannych wśród zmobilizowanych żołnierzy jest zapewne wyższa, biorąc pod uwagę brak obiecanych szkoleń, wyposażenia, spójności oddziałów oraz dowódców - piszą analitycy.

Wśród zarzutów podnoszonych przez blogerów pod adresem resortu obrony Rosji jest to, że nie przygotował on odpowiednich warunków do zintegrowania i monitorowania rozmieszczania zmobilizowanych mężczyzn na froncie. ISW zastrzega, że nie może zweryfikować twierdzeń blogerów, jednak grupa ta aktywnie naświetlała ogłoszoną przez Kreml mobilizację.

Wśród cytowanych przez ośrodek doniesień blogerów jest informacja, że rosyjski dowódca Michaił Zuśko nakazał niezwłoczne wysłanie nowo zmobilizowanych żołnierzy - bez żadnego wcześniejszego przygotowania - na załamujący się front w rejonie miejscowości Swatowe. ISW zastrzega, że media ukraińskie wcześniej twierdziły, że Zuśko został aresztowany.

Mapa ISW przedstawiająca sytuację na froncie wokół Chersonia i Mikołajowa (stan na 13.10, godz. 15). Na niebiesko tereny odbite przez Ukraińców, na różowo obszary kontrolowane przez Rosjanunderstandingwar.org

Nie zapewniono im szkolenia i ekwipunku

Przy tym media publikowały z rejonu Swatowego wypowiedzi zmobilizowanych żołnierzy skarżących się, że nie zapewniono im szkolenia i ekwipunku. - Fakt, że takie skargi się utrzymują, potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, iż kampania mobilizacyjna nie zaowocuje wystarczająco zdolnymi do walki oddziałami, które mogłyby w krótkiej perspektywie wpłynąć na przebieg wojny - czytamy w analizie.

- Pogarszanie się morale, dyscypliny i zdolności do walki wśród żołnierzy rosyjskich w strefie walk na Ukrainie może doprowadzić do czasowego zawieszania operacji ofensywnych na ograniczonych obszarach - prognozuje ISW. W tym kontekście cytuje raport ukraińskiego Sztabu Generalnego, który podał, że w obwodzie donieckim niektóre jednostki rosyjskie dostają rozkazy czasowego wstrzymania działań ofensywnych. Powodem jest "nadzwyczaj niskie morale i warunki psychologiczne, wysoki odsetek dezercji i niewykonywania rozkazów".

Mapa ISW przedstawiająca sytuację na froncie wokół Charkowa (stan na 13.10, godz. 15). Na niebiesko tereny odbite przez Ukraińców, na różowo obszary kontrolowane przez Rosjanunderstandingwar.org

Oddziały rosyjskie, których dotyczy raport sztabu, utknęły wokół małych miejscowości w rejonie Bachmutu i Doniecka. - Gdy jednostki te zaczęły być dziesiątkowane, prawdopodobnie uzupełniano je naprędce rozmaitymi formacjami bojowymi, co spowodowało dalszą demoralizację i niespójność w prowadzeniu operacji ofensywnych - wskazuje ISW.

Ośrodek prognozuje, że z kolei wstrzymanie działań ofensywnych "jeszcze bardziej skomplikuje Rosjanom próby zajęcia dalszych terytoriów i zapewne przyczyni się do osłabiania morale i redukcji zdolności bojowych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości