SBU: rosyjscy żołnierze mają przyzwolenie od Putina na szabrownictwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie UkrainyTwitter/Marine_Ukraine
wideo 2/21
Trwają zacięte walki o Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 117 dni. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. - Szabrownictwo na Ukrainie nie jest karane. Władimir Putin wydał zarządzenie w tej sprawie, pozwolił nam plądrować podczas działań wojennych - przyznał wojskowy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:52

    Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla, sprzedał na aukcji w USA swój noblowski medal za rekordową sumę 103,5 mln dolarów. Pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

  • 3:30

    Z ponad 180 tysięcy ukraińskich uciekinierów wojennych, którzy dotarli do Hiszpanii i Portugalii, pracę znalazło już około 7 tysięcy osób - wynika z danych rządów obu państw. Zazwyczaj pracują w dużych aglomeracjach miejskich.

  • 2:47

    Wołodymyr Zełenski podkreślił, że odpierając rosyjską agresję chodzi także o to, by zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na cierpienia Ukraińców i zmobilizować ją do dalszej pomocy.

    - Im dłużej trwa ta wojna, tym trudniej będzie konkurować o uwagę setek milionów ludzi w różnych krajach - ocenił Zełenski. - Będę jednak robił wszystko, by zainteresowanie Ukrainą nie osłabło - zapewnił.

  • 1:46

    Zaatakowana przez Rosję Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy i jej systemu wartości - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek nagraniu wideo.

    Zdaniem Zełenskiego europejskie aspiracje Ukrainy bardzo denerwują Rosję. - Rosyjskim ostrzałom i brutalnym atakom na wschodzie i południu Ukrainy można przeciwstawić się jedynie na polu bitwy - powiedział Zełenski.

  • 0:47

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Charkowie

  • 0:03

    Premier Viktor Orban popiera nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie, Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie – poinformował w poniedziałek portal Budapest Times. Węgierski premier wziął w tym dniu udział w wideokonferencji w ramach przygotowań do dwudniowego szczytu UE, który ma się odbyć w czwartek i piątek. Wezwał do przyznania statusu kandydata kilku państwom europejskim - przekazał portal, cytując rzecznika prasowego premiera Orbana.

  • 21:55

    Troje mieszkańców obwodu charkowskiego zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

    W komunikacie na serwisie Telegram szef obwodu przekazał, że w miejscowości Kutuziwka zginęła w ostrzale 65-letnia kobieta. W Bałakliji zabitych zostało dwoje mieszkańców: 61-letnia kobieta i 49-letni mężczyzna.

  • 21:52

    Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że w wyniku ostrzałów rosyjskich zginęły tego dnia w regionie trzy osoby, a dwie zostały ranne. Zabici byli cywilami.

  • 21:31

    Od początku wojny zginęło niemal 10 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian. Rannych zostało około 30 tysięcy - dodał.

  • 21:11

    W Kijowie wznowiono ruch samochodowy na ostatnich dwóch mostach na Dnieprze, łączących prawo- i lewobrzeżną część stolicy. Pozostałe trzy przeprawy czynne były od 11 kwietnia. Dzięki przywróceniu do użytku wszystkich pięciu mostów życie w mieście szybciej wróci do normy.

  • 20:46

    W rosyjskiej niewoli przebywa obecnie ponad 1,5 tysiąca ukraińskich cywilów, którzy nie powinni się tam znaleźć, ponieważ nie mają nic wspólnego z wojskiem. W zakładach chemicznych Azot w Siewierodoniecku ukrywa się blisko 300 osób - poinformowała w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

    "Ukraińscy więźniowie trafili do rosyjskich zakładów karnych i aresztów śledczych w Rostowie, Kursku. Siedzą tam jako jeńcy wojenni, chociaż nie powinni być uważani za jeńców. Te osoby muszą zostać uwolnione" - oświadczyła przedstawicielka ukraińskiego rządu, cytowana przez agencję Ukrinform.

  • 20:42

    Kompleks Zakładów Chemicznych Azot w Siewierodoniecku (17.06.2022)

  • 20:40

    W szturmowanym przez wojska rosyjskie Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim walki toczą się już w strefie przemysłowej. Ukraińscy obrońcy miasta kontrolują tylko teren zakładów chemicznych Azot - poinformował w poniedziałek szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

    Sytuację na froncie w obwodzie ługańskim określił jako "nadzwyczaj trudną". Wojska rosyjskie, zgromadziwszy rezerwy, "rozpoczynają ofensywę na szeroką skalę" - poinformował. Wszystkie miejscowości, których nie zajęły wojska rosyjskie, są pod ostrzałem.

  • 20:38

    "Putin najwyraźniej się boi, że iskra demokracji może roznieść sie w Rosji. Dlatego od lat prowadzi politykę zmierzającą do rozpadu NATO i UE. Chce wrócić do polityki stref wpływów. Ale to mu się nie uda" - napisał w poniedziałek na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

  • 19:50

    Słowa wdzięczności za gościnność okazaną w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną padły w komunikacie MSZ Ukrainy, dotyczącym Światowego Dnia Uchodźcy. MSZ ocenia, że prawie jedna trzecia Ukraińców musiała opuścić swe domy po inwazji rosyjskiej.

  • 19:43

    W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu rozkwitają przestępczość i nielegalny handel. Zaczęły się rozboje na emerytach, szabrownicy wyprzedają zrabowaną biżuterię, a miejscowa "policja" przymyka na to wszystko oczy - poinformował w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  • 19:39

    W komunikacie ukraiński sztab poinformował o licznych rosyjskich ostrzałach infrastruktury cywilnej na kierunku Bachmutu, a także w rejonie Awdijiwki, Wuhłedaru, Hulajpola i innych miejscowości. W niektórych tych atakach Rosjanie wykorzystali lotnictwo.

    Do ostrzałów doszło także na północy Ukrainy, w rejonach przygranicznych w obwodzie sumskim sąsiadującym z Rosją, a także na wschodzie kraju - w obwodzie charkowskim.

    Sztab zapewnił, że "w związku ze znacznymi stratami" części odziałów rosyjskich morale wśród wojskowych rosyjskich jest bardzo niskie i żołnierze "poszukują możliwości uniknięcia dalszego udziału w działaniach bojowych".

  • 19:32

    Walki o Siewierodonieck wciąż trwają, na tym kierunku frontu wojska rosyjskie ostrzeliwują oddziały ukraińskie ogniem artylerii rakietowej i lufowej. W rejonie Lisiczańska samoloty Rosji ostrzelały infrastrukturę cywilną - podał ukraiński Sztab Generalny.

    "Ostrzały artyleryjskie infrastruktury cywilnej odnotowano niedaleko Lisiczańska, Hirskego i Ustyniwki. Trwają walki o kontrolę nad Siewierodonieckiem" - głosi komunikat sztabu ogłoszony w poniedziałek wieczorem na Facebooku. Rosjanie użyli samolotów wojskowych do ostrzałów infrastruktury - podano w komunikacie.

    Wojska rosyjskie podjęły próbę szturmu w rejonie wsi Mykołajiwka, w tym miejscu "próby działań podjęła grupa dywersyjno-zwiadowcza" - podał sztab. Zapewnił, że grupa ta, jak i dalsza próba szturmu zostały odparte.

  • 18:53

    Od 24 lutego, czyli początku agresji Rosji na Ukrainę, chcieliśmy otworzyć niemal 350 korytarzy humanitarnych dla cywilów, lecz z powodu łamania słowa przez wroga udało się zorganizować tylko 165 takich konwojów - oświadczyła w poniedziałek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.

  • 18:52

    To bardzo prawdopodobne, że Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Prezydent stwierdził też, że nie planuje na razie wizyty w Kijowie.

  • 18:07

    Ewentualny atak białoruskich wojsk na obwód rówieński na północnym zachodzie Ukrainy nie ma szans powodzenia z trzech powodów - gotowości bojowej ukraińskiej armii, skrajnie trudnych warunków terenowych i natychmiastowego oporu ze strony lokalnej ludności - ocenił w poniedziałek szef regionalnych władz Witalij Kowal.

  • 18:06

    12,7 tysiąca uchodźców wojennych z Ukrainy zostało przyjętych przez 145 diecezji we Włoszech - poinformował w poniedziałek przewodniczący Episkopatu kardynał Matteo Zuppi. Dotychczas, jak wynika z danych MSW, do Włoch dotarło 137 tysięcy ukraińskich uchodźców.

  • 18:05

    Na okupowanych terenach na południu kraju, czyli w obwodach chersońskim i zaporoskim, narasta opór wobec Rosji; z tego powodu Kreml był zmuszony przenieść na jesień plany odejścia od zarządzania tymi obszarami przez wojsko i wprowadzenia tzw. administracji cywilnej - poinformował w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 18:03

    Wojska rosyjskie ostrzelały w poniedziałek miejscowości na południu Ukrainy 14 pociskami w ciągu trzech godzin - poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej. Zaatakowane zostały między innymi Odessa i Oczaków. Nie ma doniesień o ofiarach w ludziach.

    Jak podał portal Suspilne, w Odessie pocisk spowodował pożar w magazynie żywności. Ogień objął ponad 300 metrów kwadratowych i został opanowany. W Oczakowie (obwód mikołajewski) uszkodzone zostały obiekty rolnicze na przedmieściach. Pociski spadły także w rejonie (powiecie), którego centrum administracyjnym jest Białogród nad Dniestrem i na obszar ujścia Dunaju.

  • 16:38

    Oferujemy wykorzystanie terytorium naszego kraju jako możliwej ścieżki eksportu ukraińskiego zboża z powodu zakłóceń zwykłych czarnomorskich tras spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę - przekazał w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu.

  • 16:38

    Na terenach obwodu chersońskiego okupowanych przez wojska rosyjskie pozostaje od 450 tysięcy do 500 tysięcy obywateli Ukrainy - powiedział w poniedziałek szef ukraińskiej administracji regionu Hennadij Łahuta. Rosjanie przetrzymują w niewoli około 600 osób.

    Łahuta, który wypowiadał się w telewizji ukraińskiej, przekazał, że region opuściła już niemal połowa mieszkańców spośród tych, którzy nie chcieli być pod okupacją.

  • 16:36

    Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii i reszta rosyjskiego personelu dyplomatycznego w tym kraju formalnie została objęta zakazem wstępu na teren brytyjskiego parlamentu - poinformowali w rozesłanym w poniedziałek komunikacie spikerzy obu izb.

  • 15:46

    W Niemczech po raz pierwszy dokonano zajęcia nieruchomości na podstawie sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę. Jak poinformowała w poniedziałek prokuratura w Monachium, zajęto trzy mieszkania obywateli rosyjskich w stolicy Bawarii oraz konto, na które przelewano opłaty za czynsz.

  • 15:45

    "Ukraina potrzebuje pomocy: zaopatrzenia, żywności, broni i nowoczesnego sprzętu" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w wystąpieniu wideo na forum włoskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Politycznych (ISPI). Zaapelował, aby Unia Europejska traktowała jego kraj jako równego partnera.

  • 15:44

    Ponad 100 tysięcy osób, które przebywają w Mariupolu, nie ma dostępu do wody pitnej. Okupacyjne władze wydają ją raz w tygodniu, ludzie czekają w kolejkach od czterech do ośmiu godzin - zaalarmował w poniedziałek mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany na profilu mariupolskiej rady miejskiej na Telegramie.

    "Ludzie znajdują się na granicy śmierci, to katastrofa humanitarna. Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby otworzyć korytarz humanitarny i uratować te osoby" - zaapelował samorządowiec.

    Do wpisu dołączono zdjęcie cywilów, którzy nabierają wodę do butelek wprost z kałuży na ulicy.

    Cywile, którzy nabierają wodę do butelek wprost z kałuży na ulicy w Mariupolu

    Jak dodał Bojczenko, Rosjanie i ich miejscowi współpracownicy ograniczyli też mieszkańcom dostęp do żywności. "Jednocześnie miasto pozostaje bez oświetlenia, gazu i kanalizacji" - poinformował mer.

  • 15:41

    Szabrownictwo na Ukrainie nie jest karane. Putin wydał zarządzenie w tej sprawie, pozwolił nam plądrować podczas działań wojennych - powiedzieć rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej w poniedziałek na Facebooku.

    Wojskowy opowiadał żonie o "trofeach" zdobywanych na Ukrainie przez jego kolegów ze służby: "(Jeden z nich) nakradł już telewizorów, pralek, zabrał nawet grill, no po prostu grabią wszystko (...)". Jak przyznał żołnierz, w cenie są też m.in. elementy ukraińskiego wyposażenia wojskowego, ponieważ rosyjskie ubrania pozostawiają wiele do życzenia.

    "Siedzę w tych (ukraińskich) butach wojskowych, one są lekkie jak buciki do treningu. A nasze ważą po dwa kilogramy każdy i poci się w nich stopa. W ukraińskich na odwrót - są świetne, mają tkaninę oddychającą" - relacjonował.

  • 14:57

    Ukraińskie służby bezpieczeństwa (SBU) zatrzymały w Czerniowcach na zachodzie kraju dywersanta, który przybył na Ukrainę z Bliskiego Wschodu i przygotowywał zamachy na obiekty kolei państwowych, o czym poinformował w poniedziałek rzecznik służb Artem Dechtiarenko, cytowany przez Interfax-Ukraina.

    Wedle słów rzecznika SBU zatrzymany pozostawał w kontakcie ze służbami specjalnymi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, znajdującej się pod rosyjską kontrolą, ma ukraiński paszport i zezwolenie na pobyt na Ukrainie, ale przez wiele lat przebywał w jednym z krajów Bliskiego Wschodu. SBU nie podała narodowości zatrzymanego.

    "Po rozpoczęciu masowej rosyjskiej inwazji agent otrzymał od swoich przełożonych zadanie przybycia na Ukrainę" - wyjaśnił Dechtiarenko.

  • 14:48

    Prezydent Andrzej Duda: Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem dla państw aspirujących do UE. Przyznaliśmy go w poniedziałek Ukrainie.

    Duda na szczycie Trójmorza: Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa. Przyznaliśmy go Ukrainie

  • 14:38

    Niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze apeluje o wyciągnięcie długofalowych wniosków z kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie. "Ten kryzys głodowy nie zakończy się w ciągu kilku tygodni, ale będzie wyzwaniem na wiele lat" - powiedziała w poniedziałek dziennikowi "Die Welt'.

    Kraje uzależnione od zbóż z Rosji i Ukrainy muszą "odzyskać możliwość produkowania większej ilości zboża we własnym zakresie - w sposób przyjazny dla klimatu i zrównoważony" - przekonuje minister.

  • 14:29

    Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym – powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.

    Wcześniej samozwańczy "premier" okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksionow, którego cytuje ukraiński portal, powiadomił, że "rano wróg przeprowadził atak na platformy wiertnicze". Poinformował również, że są ranni i zaginieni.

  • 13:41

    Rada Unii Europejskiej podjęła w poniedziałek decyzję o przedłużeniu na kolejny rok sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu i miasta Sewastopol. Środki ograniczające zostały wprowadzone po raz pierwszy w czerwcu 2014 roku.

    Obowiązujące sankcje "obejmują zakaz importu do UE produktów pochodzących z nielegalnie anektowanego Krymu lub Sewastopola, a także (zakaz) korzystania z inwestycji infrastrukturalnych lub finansowych oraz usług turystycznych z nielegalnie anektowanego Krymu lub Sewastopola" - przypomniała Rada UE w komunikacie.

    "Ponadto ograniczeniom UE podlega eksport niektórych towarów i technologii dla przedsiębiorstw krymskich lub mających zostać wykorzystanych na nielegalnie anektowanym Krymie w sektorach transportu, telekomunikacji i energetyki lub do poszukiwania, eksploracji i produkcji ropy naftowej, gazu i surowców mineralnych" - czytamy.

  • 13:39

    Armia rosyjska dąży do całkowitego zdobycia obwodu ługańskiego mniej więcej do 26 czerwca. Obecnie trwają decydujące bitwy o Siewierodonieck – poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Hanna Malar.

    - Okupanci rzucili wszystkie swoje siły i środki, aby szturmować miejscowości w obwodzie ługańskim, próbując przebić się przez obronę wojsk ukraińskich i otoczyć grupę broniącą Siewierodoniecka i Lisiczańska – podkreśliła Malar.

  • 13:20

    Sąd apelacyjny we Lwowie zakazał działalności prorosyjskiej partii Platforma Opozycyjna – Za Życie – powiadomiło w poniedziałek ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

    "Stosowny wniosek ministerstwa sprawiedliwości został rozpatrzony pozytywnie przez Ósmy Administracyjny Sąd Apelacyjny" – powiadomił na Facebooku resort. Podano również, że cały majątek, środki i inne aktywa tej partii sąd przekazał państwu. Dotyczy to struktur partyjnych wszystkich szczebli. Ukrainska Prawda wskazuje, że Platforma Opozycyjna – Za Życie to jedenasta partia, której działalności na Ukrainie zabronił sąd.

  • 13:17

    Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski podczas poniedziałkowego szczytu tego formatu w Rydze. Szef ukraińskiego państwa połączył się online z uczestnikami spotkania.

    - Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał - przekonywał.

  • 13:16

    Rozmawiałem z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, podziękowałem mu za pomoc wojskową i wsparcie dla przyznania Ukrainie statusu państwa kandydata do UE - przekazał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że prezydenci rozmawiali także o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze.

  • 12:26

    Wiemy, że obrońcy Azowstalu żyją – powiedział o wziętych w maju do rosyjskiej niewoli ukraińskich obrońcach Mariupola szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Przekonywał, że ich uwolnienie to obecnie "główne zadanie" władz ukraińskich.


    "Stwierdzić, w jakich warunkach przebywają, na razie nie możemy. Ale wiemy na pewno, że żyją"


    Obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach bardzo ciężkich walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów Azowstal, w maju trafili do rosyjskiej niewoli po decyzji dowództwa, że "ma zostać uratowane życie żołnierzy". Ewakuacja z terenów kombinatu odbywała się w dniach 16-20 maja.

    Zniszczenia w zakładach Azowstal

  • 11:01

    Prorosyjscy separatyści w Donbasie poinformowali w poniedziałek, że zajęli wieś Toszkiwka w obwodzie ługańskim, w rejonie siewierodonieckim. Znajduje się ona na trasie prowadzącej do Siewierodoniecka, o kontrolę nad którym od tygodni toczą się zacięte walki.

  • 10:42

    Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a 12 zostało rannych w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na dane ukraińskiej policji. Ostrzały prowadzono z dział artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, czołgów i samolotów.

  • 10:18

    Do odblokowania ukraińskich portów nad Morzem Czarnym i umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża niezbędny jest sprzęt wojskowy - ocenił szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis w poniedziałek przed posiedzeniem unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.


    "Unia Europejska ma narzędzia, by zakończyć wojnę (na Ukrainie) dużo szybciej. Zawsze je miała. Gdybyśmy spełnili nie 10 proc. ukraińskich próśb, a 90 proc., to wojna nie mogłaby trwać latami"

  • 10:17

    Utraciliśmy kontrolę nad miejscowością Metiołkine, położoną na południowy wschód od atakowanego przez wojska rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 10:17

    Blokowanie przez Rosję eksportu milionów ton ukraińskiego zboża to zbrodnia wojenna - oświadczył w poniedziałek szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell w wypowiedzi dla dziennikarzy przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów unijnych w Luksemburgu.



    "Wzywamy Rosję do odblokowania ukraińskich portów. To niepojęte, niewyobrażalne, że miliony ton pszenicy są blokowane na Ukrainie, podczas gdy ludzie na świecie cierpią głód. (...) To prawdziwa zbrodnia wojenna, więc nie wyobrażam sobie, by ta sytuacja miała trwać o wiele dłużej".

  • 10:16

    W Charkowie wzrosła intensywność rosyjskich ostrzałów, w szczególności na północnych peryferiach miasta – powiadomiły władze regionalne. Siły rosyjskie ostrzeliwują również miejscowości w obwodzie; są ranni.

  • 8:56

    Rosyjskie lotnictwo odpowiada w dużej mierze za to, że Rosja nie zdołała osiągnąć założonych celów na Ukrainie, bo nie udało mu się zdobyć przewagi w powietrzu, a większy niż zakładano ciężar spadł na siły lądowe - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjskie (operacje) lądowe oraz taktyczne operacje powietrzne koncentrowały się w weekend na centralnym sektorze Donbasu. Dotychczas w konflikcie rosyjskie siły powietrzne spisywały się poniżej oczekiwań. Ich niezdolność do zapewnienia stałej kontroli w powietrzu jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników stojących za bardzo ograniczonymi sukcesami rosyjskiej kampanii. Nie potrafiły uzyskać pełnej przewagi powietrznej i prowadziły działania w sposób unikający ryzyka, rzadko przenikając głęboko za linie ukraińskie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 8:54

    Od początku inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła około 33 800 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Minionej doby siły rosyjskie straciły ponadto dziewięć czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, cztery systemy artylerii i trzy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - przekazał sztab w komunikacie na Facebooku.

    Zaznaczono, że w tym czasie Rosjanie ponieśli największe straty na kierunkach Bachmutu i Zaporoża.

    Jak informuje ukraiński sztab łączne straty wojsk rosyjskich od początku agresji 24 lutego wynoszą: 1477 czołgów, 3588 pojazdów opancerzonych, 749 systemów artylerii, 238 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 601 dronów, 2527 pojazdów i cystern i 14 jednostek pływających

  • 8:53

    Intensywny ostrzał artyleryjski i prawdopodobnie osłabiona piechota po stronie wojsk rosyjskich nie wystarczają, by mogły one osiągnąć postępy w Siewierodoniecku – twierdzi amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym komentarzu.


    "Oddziały rosyjskie kontynuowały w niedzielę walkę o zdobycie kontroli nad miastem, lecz nie miały dużego powodzenia. Siły rosyjskie w dalszym ciągu próbowały otoczyć oddziały ukraińskie w zakładach chemicznych Azot"

  • 8:21

    W obwodach donieckim i ługańskim, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się najcięższe walki, wojska rosyjskie intensywnie używają lotnictwa – informuje w poniedziałek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na kierunkach siewierodonieckim i bachmuckim.

    "Trwają walki o pełną kontrolę nad miastem Siewierodonieck" – podał sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

    Siły rosyjskie prowadziły ostrzał z artylerii i wyrzutni rakietowych wzdłuż linii frontu. Rosyjskie szturmowce Su-25 atakowały Mirną Dołynę i Biłą Horę na południe od Siewierodoniecka.

    Według ukraińskiego Sztabu Generalnego intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy przeciwnik prowadził również w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. W pobliżu Jakowliwki użył samolotów bojowych.

    Północno-wschodnia część obwodu donieckiego oraz przylegająca do niej część obwodu ługańskiego, będąca pod kontrolą sił ukraińskich, to obecnie najtrudniejszy odcinek frontu na Ukrainie. Jak wskazywały wcześniej ukraińskie władze, celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Siewierodoniecka i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut, by otoczyć siły ukraińskie zgrupowane w tym regionie.

  • 7:59

    W zeszłym tygodniu Australia wysłała na Ukrainę pierwsze cztery z 14 obiecanych temu krajowi transporterów opancerzonych M113AS4 - poinformował minister obrony Richard Marles. To część pakietu pomocy wojskowej wartego ponad 285 mln dolarów australijskich (ponad 800 mln zł).

    Australia dostarczyła już na Ukrainę kołowe pojazdy opancerzone Bushmaster, broń przeciwpancerną, drony oraz amunicję - przypomina portal Nine News. Wśród przekazywanej Kijowowi pomocy znalazły się również haubice M777.

    Transportery opancerzone M113AS4 to zmodernizowany i produkowany w Australii wariant używanego w armiach wielu państw świata amerykańskiego pojazdu M113 - poinformowano w komunikacie australijskiego ministerstwa obrony. Dodano, że to sprawdzona konstrukcja służąca do transportowania żołnierzy piechoty na polu walki.

    Ostatnie dostawy są reakcją na apele ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa o dostarczanie Ukrainie większej ilości pomocy zbrojeniowej. To pokazuje nieustanne angażowanie Australii po stronie narodu ukraińskiego - przekazał premier Anthony Albanese.

    "Będziemy nadal szukać sposobów, jak najlepiej możemy pomóc narodowi ukraińskiemu. Australia wspiera Ukrainę i ponownie wzywa Rosję do zaprzestania tej niesprowokowanej, niesprawiedliwej i nielegalnej inwazji" - powiedział z kolei minister Marles, sprawujący również funkcję wicepremiera.

  • 6:48

    Mimo trudności gospodarczych i wysokich cen ropy naftowej, ludzie zajmujący się polityką zagraniczną w administracji Bidena nie mają zamiaru odpuszczać, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - powiedział Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce.

    Wysoka inflacja, rekordowo wysokie ceny ropy naftowej i rosnące koszty pomocy Ukrainie w obliczu przedłużającej się wojny sprawiły, że coraz częściej w amerykańskim dyskursie kwestionowana jest obecna polityka USA. Według NBC News, także w samej administracji niektórzy oficjele "po cichu dyskutują, czy prezydent Wołodymyr Zełenski nie powinien złagodzić swojego twardego publicznego stanowiska, że żadne terytorium nie zostanie darowane Rosji".

    Mimo tych głosów, zdaniem Daniela Frieda, wieloletniego amerykańskiego dyplomaty i byłego ambasadora USA w Warszawie, Biały Dom prawdopodobnie nie zejdzie z obecnej ścieżki.

    "Kiedykolwiek rozmawiam z wysoko postawionymi ludźmi w tej administracji, którzy zajmują się polityką zagraniczną, nie słyszę nic innego, niż twarde zobowiązanie" - mówi Fried. Jednocześnie przyznaje, że sytuacja administracji jest trudna, a ludzie zajmujący się polityką wewnętrzną mogą mieć inne podejście.

  • 5:13

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w niedzielnym talk-show w niemieckiej telewizji publicznej, że Ukraina będzie nadal walczyć z Rosją, nawet jeśli zakończą się dostawy broni z Zachodu.

    - Jeśli nie dostaniemy broni, to w porządku, będziemy walczyć łopatami, ale będziemy się bronić, bo ta wojna jest wojną o naszą egzystencję - powiedział Kułeba w niedzielny wieczór w talk show "Anne Will" w piewszym programie niemieckiej telewizji publicznej.

  • 4:25

  • 4:25

    Niedziela była 116. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dla wielu walczących w obronie ojczyzny wyjątkowym, bo obchodzili swoje święto - Dzień Ojca. Z tej okazji poruszające wpisy w mediach społecznościowych opublikowali prezydent Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena.

  • 4:24

    W przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie - ostrzegł w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 4:23

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mariupolska Rada Miejska/Telegram

Tagi:
Raporty: